Aktualija

Sėklų gausu, bet kurios kokybiškos?


Ant rūpestingų šeimininkių palangių indeliuose jau išlindę paprikų daigeliai. Šios ilgos vegetacijos daržovės sėjamos vasarį. Kovo viduryje bus beriamos ir pomidorų sėklos. Kodėl daržovių daigai auginami net daugiabučių gyvenamųjų namų būstuose? Dėl sunkesnės ekonominės padėties, noro sutaupyti, o ypač dėl to, kad sparčiai plinta sveikos gyvensenos idėjos. Tačiau norint užsiauginti daržovių, prieskoninių augalų, reikia kokybiškų sėklų. Neretai daržininkai skundžiasi, kad jos nedygsta, nors pirkdami apie daigumą nesiteiravę pardavėjų.


Patikimiau – savo


„Turguje nežinai, kaip užaugintas daržoves pardavinėja ar kokius daigus nusipirksi. Štai sužaliuoja gražus pomidoro daigas, o vaisių nėra. Taigi ir daugiabutyje gyvendama, stengiuosi užsiauginti pati. Jau sudygo paprika, – kalbėjo gargždiškė pensininkė Danutė. – Laukiu pavasario – turėsiu ką veikti, man didelis malonumas raustis darže.“


Metų našta jai nekliudo dirbti sodo sklype. Nedideliame žemės plotelyje rūpestingai prižiūrėdama ji užaugina įvairių daržovių ne tik sau, bet ir dviejų vaikų šeimoms. Ekologiškų bulvių jai taip pat netrūksta. Beje, daugelyje sodininkų bendrijų sklypų pensininkai ir jaunos šeimos stengiasi patys užsiauginti daržovių.


Danutė sakė jau nusipirkusi dalį sėklų, tačiau baiminasi, ar bus daigios. „Pernai iš 5 ridikėlių pakelių išlindo 10 daigelių. Pakeliai gražūs, o kas juose…“ – apmaudžiai kalbėjo moteris. Ji pasakojo, jog šiemet parduotuvėje užsisakiusi ridikėlių pakuotę, kurioje 10 tūkst. sėklų. Tokia kainuoja 48 Lt. Gargždiškė pasakojo, jog šį kiekį pasidalinsiančios kelios daržininkės. „Geriau brangiau sumokėti, bet kokybiškas sėklas pasėti“, – įsitikinusi ji.


Miestiečiai – pirmieji


Gargžduose, sėklų parduotuvėje „Žalia stotelė“, stendai su įvairiausiomis sėklų linijomis traukia pirkėjų akis. Tačiau kol kas jų nedaug. Paprikų, pomidorų jau nusipirkę, o vėlyvesnių daržovių sėklas dar apžiūrinėja, renkasi. Beje, pardavėjų teigimu, šiemet sėklos pabrangusios nežymiai.


Pasak parduotuvės vedėjos Virginijos Srėbalienės, šiuo metu daugiausia ateina miestiečių, o kaimo žmonės rikiuosis eilėje balandžio mėnesį. Ji patikino, kad jau daug parduota svogūnų sėjinukų. Galbūt pasimokę iš praėjusių metų, taip graibsto šiemet? Juk pavėlavusiems teko labai brangiai mokėti. V. Srėbalienė teigė, kad sklinda kalbos, jog gali pritrūkti ir šiemet. Tačiau kol kas galima įsigyti ir tradicinių, ir raudonųjų, ir baltųjų svogūnų sėjinukų.


Agrofirma „Sėklos“ platina daržovių, prieskoninių daržovių, gėlių sėklas, parsigabentas iš Olandijos, Lenkijos, Čekijos. Tačiau pirkėjui aišku tik kurios čekiškos, nes ant kitų pakelių nerašoma jų gamybos šalis. Pasak V. Srėbalienės, vyresnio amžiaus žmonės pasigenda lietuviškų sėklų, kaip antai morkų ’Garduolė‘, pomidorų ’Rytis‘, ’Agata‘, ’Balčiai‘ bei kitų. „Tačiau dabar turime daug naujų veislių, – vedėja parodė stendą su sėklomis „Naujiena“. – Tai pomidorų, agurkų, burokėlių, moliūgų bei kitokių daržovių sėklos. Tiesa, jos brangesnės – nuo 3,99 Lt iki 8,99 Lt už pakelį. Pirkėjai domisi naujovėmis ir perka, kad išbandytų kai kurias daržoves. Antai įdomus dekoratyvus valgomasis baklažanas, kitoniški melionai – dygliuoti. Parduotuvėje besidairiusi moteris pasakojo: „Pernai nusipirkau afrikietiškų agurkų sėklų. Bet man jie nepatiko, o dukterėčia juos gyrė.“


Parduotuvės darbuotojai akcentavo, jog gausų derlių garantuoja daržovės, užaugintos iš „Lucia Elite“ sėklų linijos.


Prieskoninių augalų mėgėjams irgi yra iš ko rinktis – ne tik tradicinių lietuviškų, bet ir egzotiškų, kuriuos, deja, sunkiau užauginti.


V. Srėbalienė sakė, jog retas pirkėjas paprašo pakomentuoti apie sėklų daigumą, nors kompiuteryje, duomenų bazėje, galima rasti visų siuntų ir veislių. „Klausinėja atėję vėliau, bet geriausia pasidomėti iš karto, perkant“, – aiškino ji.


Parduotuvėje sutikta moteris pasakojo, jog pati pasitikrinanti agurkų sėklų daigumą: per naktį palaikanti vandenyje, o po to dedanti ant šilto radiatoriaus. „Po 2-3 dienų aišku, ar jos daigios“, – sakė pirkėja.


Neįpratę domėtis daigumu


Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Klaipėdos regiono skyriaus vyriausioji specialistė Birutė Kausteklienė patarė nepasitikėti tuo, kas užrašyta ant pakelio apie sėklos galiojimo laiką, ir parduotuvėje paprašyti pardavėją, kad kompiuteryje, duomenų bazėje, rastų ir pakomentuotų informaciją. Tačiau žmonės dar neįpratę domėtis sėklų daigumu, tik vėliau būna nepatenkinti. Bet ji įspėjo, kad nesudygti gali ir dėl oro sąlygų ar kitų priežasčių.


„Sėklų daigumo laikas priklauso nuo fasavimo būdo: hermetiškai fasuotos galioja 2 metus, o palaidos pakelyje – 1 metus“, – patikino ji.


B. Kausteklienės teigimu, turgaus prekiautojai taip pat privalo turėti daržovių, prieskoninių augalų ar gėlių sėklų kokybės dokumentų suvestinę, kad pirkėjas galėtų pasitikrinti daigumą. „Kokybės dokumento išdavimo data užrašyta ant to paties kokybės dokumento. Pavyzdžiui, kovo 10 d. pirkėjas pirko morkų sėklas. Jeigu kokybės dokumentas išduotas 2011 m. vasario mėnesį, tai jos abejotino daigumo ir nepatarčiau pirkti. Tiesa, hermetiškose pakuotėse ir palaidų sėklų galiojimo laikas skiriasi“, – akcentavo B. Kausteklienė.


Sėklų galima nusipirkti ir prekybos centruose, nors pasirinkimas ten menkas. Specialistės teigimu, ir juose pirkėjas turi teisę gauti informaciją apie perkamų sėklų daigumą – paklausti kasininkės. „Mes padarėme eksperimentą“: didžiuosiuose prekybos centruose pasiėmusios sėklų pakelių, teiravomės kasininkių apie daigumą, tačiau jos nieko negalėjo pasakyti. Apie tai informavome prekybos įmonių direktorius“, – sakė B. Kausteklienė.


Ji patvirtino, jog lietuviškų sėklų beveik nebėra pirkti, bet, jos teigimu, iš užsienio pargabentos yra kokybiškos, jeigu, žinoma, nefalsifikuotos. Jos tinka auginti mūsų sąlygomis.


Virginija LAPIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių