Aktualija

Dažniausi policijos „klientai“ – vagys ir smurtautojai


Klaipėdos rajono policijos komisariate pirmasis metų pusmetis pažymėtas aukščiausiu iki šiol nusikalstamų veikų ištirtumu. Iš 527 nusikaltimų pareigūnai išaiškino 69,2 proc. Tačiau džiugios žinios apie rajone įsivyravusį saugumą policija toli gražu neskelbia. Į prabangius naujakurių namus žvalgosi „tarpmiestiniai“ vagys, o policijos tyrėjų kompiuterinį raštingumą kelia elektroninių sukčiavimų tyrimai. Sėkme pareigūnai šiemet gali pasigirti kovoje su pilstuko gamintojais. Tikimasi, kad kuriam laikui atsitrauks ir ilgapirščiai – praėjusią savaitę pareigūnai Kaune sulaikė įtariamuosius vagystėmis iš rajono gyvenamųjų namų.


Ištyrimą pagražina smurtas


Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Klaipėdos rajono policijos komisariate 2007 m. pareigūnai ištyrė 45,5 proc. nusikaltimų, 2008 ir 2009 m. ištyrimas siekė iki 48 proc., o aukštesni veiklos rezultatai ėmė ryškėti 2012 m. Per pirmąjį 2012 m. pusmetį nusikaltimų išaiškinimas siekė 56,6 proc. Šį pusmetį pareigūnai išaiškino net 30 proc. daugiau nusikaltimų nei pernai tuo pat laikotarpiu.


Tačiau laikinai Klaipėdos rajono PK viršininko pareigas einantis Kriminalinės policijos skyriaus viršininkas Raimondas Vaitkevičius patvirtino, kad skaičius koreguoja 2011 m. gruodį įsigaliojęs Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas.


„Jis lėmė ir nusikalstamų veikų išaugimą, ir ištyrimą. Didžioji dalis tokių nusikaltimų aiškūs – vietoje nustatomi įtariamieji smurtautojai. Visgi praėjus pusantrų metų matome, kad smurto šeimose tikrai nemažėja. Šiemet tokių atvejų rodikliai net nežymiai išaugo. Bet toks įstatymas, manau, yra efektyvus ir reikalingas. Pareigūnai gali iškart suimti smurtautoją ir dviem paroms uždaryti į areštinę, o iškeltą baudžiamąją bylą netrukus perduoti teismui. Kitas klausimas – kaip iš esmės spręsti smurto problemą. Beveik visais atvejais smurto šeimose priežastimi tampa alkoholis. Pareigūnai nuolat važiuoja į tas pačias šeimas. Todėl joms padėti turėtų ne tik psichologai, bet ir problemą matantys artimieji“, – kalbėjo R. Vaitkevičius.


Šeimyninių konfliktų tyrimai neretai baigiasi aiškiai – mušamos žmonos atsiima kaltinimus ir laukia iš areštinės grįžtančių vyrų. Tačiau tokie smurto atvejų tyrimai iš policijos pareigūnų atima iki 20 proc. darbo laiko. Smurto artimoje aplinkoje tyrimuose specializuojasi dvi kriminalistės.


Nauja niša – internetas


Per šiuos metus Klaipėdos rajono PK užregistruota 44 neteisėtų mokėjimo instrumentų ar jų panaudojimo atvejai. Tokie nusikaltimai siejami su neteisėtu disponavimu elektroninės bankininkystės duomenimis ar banko kortelėmis. Pareigūnai visus atvejus ištyrė – didžioji dalis šių nusikaltimų susieta su viena išaiškinta sukčiavimo byla. „Bylų, susijusių su elektronine erdve, daugėja. Turėjome keletą tyrimų, kai asmenys pasinaudojo „Facebook“ prisijungimo duomenimis blogais tikslais. Šie atvejai buvo susiję su socialiniu tinklu besinaudojančiais nepilnamečiais“, – spaudoje aprašytą istoriją priminė jis. Bylas ypač apsunkina tai, kad tokių tinklalapių administratoriai – Amerikoje, todėl tenka versti užklausų tekstus į anglų kalbą, o atsakymo laukimo laiko neįmanoma prognozuoti.


„Bravarai“ išvalyti


Per šiuos metus policijos pareigūnai užfiksavo 10 nusikalstamų veikų, susijusių su naminių stiprių alkoholinių gėrimų ir aparatų gaminimu. „Jaučiame, kad Klaipėdos rajone mažėja pilstuko gamybos vietų. Visais 10 atvejų asmenys įkliuvo veždami naminę degtinę. Pagal policijos turimus duomenis daugiausia pilstukas vežamas iš kitų rajonų“, – informavo R. Vaitkevičius.


Žiniasklaidą metų pradžioje buvo apskriejusi žinia apie neeilinį turto prievartavimo atvejį, kai iš Pažvelsio kaime gyvenusio pilstuko gamintojo grupuotė reikalavo išsipirkti ramybę. „Į pareigūnus kreipėsi rajono gyventojas, iš kurio grupuotė reikalavo 3000 eurų. Policijos pareigūnai netrukus sulaikė tris Plungės ir Mažeikių miestų gyventojus, jie buvo nuteisti. Gelbėdamasis nuo turto prievartautojų degtindarys nepabijojo pats prisipažinti apie nelegalią veiklą. Jam už naminės degtinės gamybą teko atsakyti – sumokėti baudą“, – informavo l. e. p. komisariato viršininkas.


Vagysčių bumas atslūgo


Bemaž 30 proc. visų registruojamų nusikaltimų sudaro vagystės. Anksčiau, iki įsigaliojant baudžiamajai atsakomybei už smurtavimą artimoje aplinkoje, vagystės rajone sudarydavo net 40–50 proc. visų nusikaltimų. „Statistiškai vagysčių sumažėjo – pernai per pirmą pusmetį užregistruota 240 vagysčių, o šiemet – 179. Iš jų ištirtos 63. Buvo įvykdytos 27 vagystės įsibraunant į gyvenamąją patalpą, 19 vagysčių iš transporto priemonių.


„Vagysčių proveržį jautėme šių metų pradžioje. Tačiau tokia tendencija ryški ne tik Klaipėdos apskrityje, bet ir visoje Lietuvoje. Rajone šiuo atveju problemiškiausios Sendvario ir Kretingalės seniūnijos. Prieš gerus penkerius metus vagys lauždavosi į butus, o šiuo metu didžioji dalis vagysčių įvykdoma gyvenamuosiuose namuose, dažnai – šeimininkams miegant. Tikėtina, kad vagys ne vietiniai, o veikiantys visoje Lietuvoje“, – teigė R. Vaitkevičius.


Rado „Audi“ ir namų plėšiką


Nuogąstavimus apie tarp- miestinius vagis kriminalistai patvirtino praėjusią savaitę. Klaipėdos rajono pareigūnai įtariamą vagišių susekė Kaune. 35 m. Kauno miesto gyventojas D. R. įtariamas vagystėmis iš gyvenamųjų namų Klaipėdos rajone. Kol kas įrodyta tik viena jo įvykdyta vagystė Girkalių kaime. Pas įtariamąjį rasta šeimininkams priklausiusi auksinė apyrankė. Byla perduota teismui. „Kartu su juo sulaikytas ir 34 m. R. S., kuris jau pusantrų metų buvo policijos ieškomų asmenų sąraše. Manoma, kad buvęs Klaipėdos rajono gyventojas veikė kartu su D. R. Ne kartą R. S. jau teistas už tokio pobūdžio vagystes, vykdytas ir Klaipėdos rajone. Pastarasis sulaikymas rodo, kad vagys veikia visoje Lietuvoje, tačiau turi bendrininkų, kurie pažįsta konkrečius rajonus, teikia informaciją“, – vagių veikimo principą atskleidė Kriminalinės policijos skyriaus viršininkas R. Vaitkevičius.


Per 6 metų mėnesius pavogtos 8 transporto priemonės, iš jų vienas automobilis. Dar viena automobilio vagystė įvykdyta liepą – Gargžduose prie „Trevenos“ degalinės pagrobtas šių metų laidos „Audi A6“. Pastarojo istorija aiškėja. Mašiną kriminalistai taip pat surado Kaune. Daugiau įvykio aplinkybių policija kol kas neatskleidžia.


Klaipėdos AVPK Klaipėdos rajono PK 2007 m. pareigūnai ištyrė 45,5 proc. nusikaltimų, 2008 ir 2009 m. ištyrimas siekė iki 48 proc., o aukštesni veiklos rezultatai ėmė ryškėti 2012 m. Per pirmąjį 2012 m. pusmetį nusikaltimų išaiškinimas siekė 56,6 proc. Šį pusmetį pareigūnai išaiškino net 30 proc. daugiau nusikaltimų nei pernai tuo pat laikotarpiu.


Jolanta VENSKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių