Aktualija

Darželiuose į lėkštes sugrąžins vaikų baubus


Gargždų vaikų lopšelis-darželis „Ąžuoliukas“ tapo naujos vaikų maitinimo tvarkos bandomuoju triušiu. Pagal sveikatos apsaugos ministro dar 2011 metais pasirašytą įsakymą ikimokyklinio ugdymo įstaigose valgiaraštis turi būti sudaromas atsižvelgiant į naujus reikalavimus, jais propaguojama sveika mityba. Taip į lėkštes sugrįžo seniai paties darželio išgyvendinta saldi sriuba ir tokie vaikų baubai kaip razinos ar svogūnai. Peralkusius vaikus iš darželių parsivedantys tėvai ant kojų sukėlė atsakingas institucijas.


Vakare valgys mažiau


„Bangoje“ rašyta, kad ikimokyklinių įstaigų valgiaraščiais nuo šiol rūpinasi Klaipėdos rajono visuomenės sveikatos biuras. Jame specialiai tam įsteigtas dietisto etatas. Numatyta, kad priimta darbuotoja turi sudaryti bendrą valgiaraštį visoms dešimčiai rajone veikiančių ikimokyklinio ugdymo įstaigų. Anksčiau valgiaraščius sudarydavo ugdymo įstaigas kuruojančios visuomenės sveikatos specialistės.


Kaip informavo Savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Laima Kaveckienė, tokie pakeitimai būtini vykdant LR sveikatos apsaugos ministro dar 2011 m. lapkritį pasirašytą įsakymą dėl maitinimo organizavimo ikimokyklinio ugdymo, bendrojo ugdymo mokyklose ir vaikų socialinės globos įstaigose tvarkos. Todėl nuo šiol vaikai darželiuose gaus pusryčius, pietus, o vietoje vakarienės – pavakarius. Pavakariai bus apie 20 proc. mažiau maistingi nei būdavo vakarienė. Esą apie 20–25 proc. rekomenduojamos dienos normos vaikas dar suvalgo namuose. Anksčiau darželyje vaikui būdavo skiriama visa jo amžiui reikiama dienos maisto norma.


Už maitinimo organizavimą kaip ir anksčiau atsakingi lieka ugdymo įstaigų vadovai. Visuomenės sveikatos biurui patikėta sudaryti perspektyvinius valgiaraščius, dienos valgiaraščius, taip pat organizuoti pakeitimus, jei vaikui reikalingas specialus maitinimas. Biuras atsakingas ir už patiekalų receptūras, technologinius aprašymus. Kaip ir anksčiau, valgiaraštis derinamas su Visuomenės sveikatos centru. Numatyta rengti 20 dienų perspektyvinius valgiaraščius dviem sezonams – žiemos–pavasario ir vasaros–rudens.


Sriuboje nori bulvyčių


Naująją tvarką šiuo metu išbando lopšelis-darželis „Ąžuoliukas“, mat pirmasis spėjo atlikti viešųjų pirkimų procedūras su pasikeitusių maisto produktų tiekėjais. Ir nors pakeitimams Visuomenės sveikatos biuras ruošėsi nuo praėjusių metų rugsėjo, lūkesčiai subliuško pabandžius juos įgyvendinti.


Prasidėjus trečiajai naujojo valgiaraščio savaitei, „Ąžuoliuko“ darželio auklėtojos vardijo maisto raciono spragas. Anot lopšelinukus ugdančios Rasos Šukienės, gavę saldžią sriubą vaikai klausia, kur bulvytė, ir lėkštę stumia šalin. Jei košėje ar varškės apkepe yra razinų, maistas greičiausiai tik bus iškapstytas. Vaikai sureagavo, kad maistas be skonio – į jį dedama mažiau druskos, cukraus.


Sriubą iš šaldytų daržovių jie tėvams pristato kaip vandens skonio, o visokiausių mišrainių darželis taip pat seniai „nebemakalavo“ – vaikai mėgsta grynus produktus.


„Pirmiausia veikia vaikų skonio receptorius – jei įdėtas į burną maistas nepatiks, jis spjaus lauk. Svarbu ir tai, ką mato akys. Omletu, varškės apkepu vaikai žavėjosi. Varškėčiai, skryliai ir blynai yra jų mėgstamiausi, tačiau jų porcijos sumažėjo“, – dėstė priešmokyklinukų auklėtoja Rasa Lenkauskienė.


Auklėtojas pritrenkė kartą patiektas dešros padažas su svogūnais bei tai, kad iki šiol maistą svieste kepusioms virėjoms nurodyta vėl naudoti aliejų.


Naujovėms nesipriešina


„Ąžuoliuko“ direktorė Elena Ačienė teigė, kad naujai maitinimo tvarkai iš esmės neprieštaraujama – vaikus bei auklėtojas tenkina išaugusi patiekalų įvairovė. Tačiau, vadovės įsitikinimu, paties darželio valgiaraštis buvo labiau išgrynintas, pritaikytas prie vaikų įnorių. „Anksčiau valgiaraščius sudarydavo mūsų visuomenės sveikatos specialistė. Taip pat buvo paisoma kaloringumo, produktų reikalavimų. Dabar lyg žengiame žingsnį atgal. Suprantu, kad bandymas reikalingas – kaip kitaip ištirsi paklausą, jei neduosi išbandyti naujų produktų? Neabejojame valgiaraštį sudarančių bei tvirtinančių specialistų kompetencija, tačiau popierinis variantas yra viena, o praktika – kita“, – įsitikinusi ji.


Be to, pasikeitė ir maitinimo „kaina“ – Savivaldybės taryba yra patvirtinusi 6 Lt įvertintą dienos maitinimą. Tačiau naujas valgiaraštis sudarytas tik pagal maistingumo kriterijus. Anot direktorės, šiuo metu maitinimo kaina siekia apie 5,44 Lt, priklausomai nuo dienos produktų. Dėl to darželyje vaikams papildomai perkama sūrelių, jogurtų, vaisių.


Vaikai pagal naują valgiaraštį bus maitinami 20 dienų – iki balandžio 29 d. Personalas stebi trūkumus ir žymisi, ką reikėtų keisti, ko vaikams netiekti. Į pastabas Visuomenės sveikatos biuras žada atsižvelgti.


Įsiuto tėvai


Su Savivaldybės ir Visuomenės sveikatos biuro atstovėmis susitikusios auklėtojos neslėpė, kad tvarka labiausiai įsiutino tėvus. Jie apie pasikeitimus tebuvo informuoti informaciniu lapeliu. Viena personalo darbuotoja anądien net sulaukė tėčio grasinimų – esą kodėl vaikas peralkęs. Pedagogėms nemažai tėvų skundėsi, kad vaikai vos įžengę į namus puola prie šaldytuvo. Pasak direktorės E. Ačienės, tai natūralu – vaikai tiesiog nepratę prie tam tikrų produktų ir jų nesuvalgo. Tikimasi, kad prie dietistės rekomenduojamų produktų vaikai pamažu priprastų.


Visgi auklėtojos ironizavo, kad dauguma atvejų būtent tėvai yra jų viršininkai, tad jiems privalo paklusti.


Bėdos ir pasenusiose valgyklose


Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja L. Kaveckienė teigė, kad prie senojo valgiaraščio grįžtama nebus. Galimos korektūros, tačiau pakeitimai būtini. Ištirta, kad anksčiau vaikai per dieną negaudavo reikiamos baltymų ir angliavandenių normos – per didelę dalį raciono sudarydavo riebalai. „Noriu akcentuoti, kad tai ne tėvų, o vaikų teisės. Pirmiausia giname vaikus. Ruošiamės tėvus atskirai informuoti apie vaikų maitinimą ir jau žinome, kad pokyčiai pareikalaus daug laiko ir pastangų. Jei reikės, ateisime į kiekvieną grupę. Sprendimų priimti reikės ir Savivaldybės tarybai“, – teigė L. Kaveckienė.


Visuomenės sveikatos biuro direktorė Neringa Tarvydienė įsitikinusi, kad naujuoju valgiaraščiu vyksta kova būtent su tėvų įpročiais. „Naujai tvarkai ruošėmės aštuonis mėnesius. Važinėjome po įstaigas, vertinome valgyklų personalo galimybes prisitaikyti prie naujos tvarkos. Tai irgi sudėtinga, nes įranga daug kur pasenusi, pjaustoma, skutama rankomis“, – teigė N. Tarvydienė. Būtent tai tapo dar viena bėda įgyvendinant pakeitimus. „Ąžuoliuko“ valgyklos virėjos stebėjosi, kad gamybos technologijų nurodymai prasilenkia su realybe: apkepą siūloma „pašauti“ į 240 laipsnių temperatūrą, o nemirkytas perlines kruopas išvirti per pusvalandį.


„Ąžuoliukui“ pateiktą valgiaraštį buvo planuota siūlyti visoms ikimokyklinio ugdymo įstaigoms, tačiau, tėvams ir pedagogams sukėlus šurmulį, valgiaraščio įdiegimas nukeltas į rugsėjį.


Jolanta VENSKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių