Aktualija

Pažeidėjai įkliūva pamiršę, kad yra stebimi iš aukščiau


Praėjusių metų balandį Gargžduose įrengtos vaizdo stebėjimo kameros per aštuonis mėnesius neblogai pasitarnavo – jomis užfiksuoti 42 įvykiai. Pažeidėjams surašyti administracinės teisės pažeidimų protokolai už kelių eismo taisyklių ar viešosios tvarkos pažeidimus. Tačiau penkiose judriausiose miesto vietose vaizdą visą parą fiksuojančios kameros neišpildė visų policijos pareigūnų lūkesčių.


Palaiko viešąją tvarką


Gargždų mieste viešąją tvarką padeda palaikyti 5 vaizdo stebėjimo kameros. Jos Klaipėdos rajono policijos pareigūnams leidžia neišeinant iš komisariato budėtojo patalpų stebėti S. Dariaus ir S. Girėno bei Klaipėdos gatvės sankryžą (prie stoties), teritoriją prie Kultūros centro, Savivaldybės aikštę ir teritorijas prie parko ir turgavietės.


Techninės kamerų galimybės aplinką stebėti leidžia visą parą, jos gali sukinėtis apie savo ašį ir filmuoti aplink. Techninėse specifikacijose nurodoma, kad norimą vaizdą galima priartinti net 35 kartus. Projekto įgyvendinimo metu buvo nutiesta maždaug 6 kilometrai optinių skaidulų.


Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Informacinių technologijų skyriaus vedėjas Saulius Martinkus informavo, kad su konkursą kameroms įrengti laimėjusia įmone sudaryta 3 metų sutartis, o paslaugų kaina šiam laikotarpiui siekia 229 320 Lt be PVM. Per mėnesį už nuomą Savivaldybė moka po 7707,70 Lt.


„Vaizdo kamerų poreikį išsakė Savivaldybės nusikaltimų prevencijos komisija. Kameros įrengtos saugumui ir viešajai tvarkai mieste palaikyti. Žinoma, stebimų miesto teritorijų poreikis yra didesnis, tad tikimasi, kad ateityje kamerų atsiras daugiau. Tačiau tai priklausys nuo finansavimo“, – sakė S. Martinkus.


Pernai – 42 įvykiai


Per praėjusius metus Gargžduose įrengtomis vaizdo stebėjimo kameromis nustatyti 42 administraciniai teisės pažeidimai. 16 iš jų – už kelių eismo taisyklių pažeidimus, likusieji 26 – už viešosios tvarkos pažeidimus. Daugiausia – alkoholio vartojimą viešose vietose.


Klaipėdos rajono policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus viršininkas Gediminas Radzevičius teigė, kad stebimos judriausios ir problemiškiausios miesto vietos.


„Informatyviausia yra vaizdo kamera S. Dariaus ir S. Girėno bei Klaipėdos gatvės sankryžoje. Nemažai neblaivių ir viešoje vietoje alkoholį vartojančių asmenų sulaikoma prie stoties ir „Trevenos“ degalinės. Pažeidimų užfiksuojama prie turgavietės, keli taip pat yra buvę prie miesto parko“, – vardijo pareigūnas.


Lūkesčių neišpildė


Kelių eismo taisyklių pažeidėjus esamomis kameromis tramdyti sudėtinga. „KET pažeidimams fiksuoti kameros mažai tepasiteisino. Galime užfiksuoti automobilių susidūrimo faktą, išaiškinti kaltininką, tačiau kelių chuliganų neužfiksuojame. Esamomis kameromis kartais sudėtinga nustatyti ir automobilio markę, nesimato registracijos numerių“, – apgailestavo G. Radzevičius.


Visgi kaip prevencinė priemonė vaizdo kameros veikia – pareigūnai dažnai išgirsta pažeidėjus žinojus apie filmuojamą teritoriją. Yra buvę, kad ne vietiniai vyriškiai atsiprašinėjo nematę kamerų, nors akimis jų ir ieškojo.


„Kriminogeniniu atžvilgiu kamerų kiekis mieste apima svarbiausias teritorijas, tačiau vaizdo fiksavimo kokybė neteikia tokios naudos, kokia buvo žadėta. Mieste turėtų veikti skaitmeninės kameros, kuriomis užfiksavus įvykį būtų galima įžiūrėti ir nustatyti patį pažeidėją“, – įsitikinęs G. Radzevičius.


Filmuojamas miesto teritorijas stebi komisariato budėtojai. Tai viena iš kelių jiems tenkančių funkcijų, todėl pripažįstama, kad pareigūnai kai kurių pažeidimų gali ir nepastebėti. Svarstoma, kad vaizdo kameros galėtų atsirasti Pušų, J. Basanavičius gatvėse, prie sodininkų bendrijų, ugdymo įstaigų ir pan. Tokiu atveju komisariate teritorijoms per ekraną stebėti reikėtų atskiro pareigūno.


Jolanta VENSKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių