Aktualija

Elektroninis pajamų deklaravimas šiemet dar patogesnis


Nuo ketvirtadienio jau galima elektroniniu būdu deklaruoti pernai gautas pajamas. Valstybinė mokesčių inspekcija elektroninę deklaravimo sistemą dar labiau patobulino, todėl pajamas bei turtą deklaruojantiems gyventojams tai padaryti elektroniniu būdu šiemet bus dar greičiau ir paprasčiau. Pirmieji tai padarę gyventojai permokų gali tikėtis jau šio mėnesio pabaigoje.


Atnaujinta sistema


Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (AVMI) viršininko pavaduotojas Virgilijus Beržanskis sakė, jog prieš kelerius metus mokesčių mokėtojai gana kreivai žiūrėjo į elektroninę deklaravimo sistemą (EDS), bet per pastaruosius dvejus metus požiūris pasikeitė: elektroniniu būdu pateikiama apie 85 proc. visų deklaracijų. Klaipėdos apskrityje pernai buvo pateikta per 100 tūkstančių gyventojų pajamų mokesčio deklaracijų, iš kurių net 87,6 proc. – elektroniniu būdu. Tikimasi, kad šiemet elektroniniu būdu pajamas ir toliau deklaruos dauguma gyventojų, nes dėl atnaujintos EDS tai padaryti elektroniniu būdu bus dar greičiau ir paprasčiau. „Pildant deklaracijas šiemet nebereikės atsisiųsti jokių programų ar šablonų – tai bus galima padaryti tiesiogiai internete („on-line“ būdu). Pildant iš karto bus nurodomos klaidos, taip pat bus galimybė išsaugoti tarpinius rezultatus, o vėliau pratęsti“, – apie naujoves pasakojo V. Beržanskis. Klaipėdos AVMI viršininko pavaduotojas pastebėjo, kad patogiau bus ir tai, jog tiems, kuriems reikia pateikti papildomus dokumentus, jų nebereikės nešti į VMI, o bus galima pridėti prie deklaracijos. Atnaujinus EDS, reikiamus dokumentus galima pasirašyti saugiu elektroniniu parašu.


Konsultuoja ir „Facebook“


Kaip ir anksčiau gyventojų pajamų mokesčio deklaraciją bus galima pateikti ne tik per elektroninio deklaravimo sistemą, bet ir įteikti tiesiogiai mokesčių inspekcijos darbuotojui arba siųsti paštu į Deklaracijų tvarkymo skyrių Druskininkuose.


Klaipėdos AVMI Mokestinių prievolių departamento Rajonų ir miestų mokesčių mokėtojų skyriaus Gargždų poskyrio vedėja Dalia Milinauskienė gyventojus ragina deklaracijas teikti patogiausiu elektroniniu būdu. Ji sakė, jog kaip ir praėjusiais metais bus bendradarbiaujama su Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešąja biblioteka, kuri Klaipėdos rajone yra įkūrusi daugiau nei 20 viešosios interneto prieigos taškų. Jau nuo antradienio Gargždų poskyrio specialistai lankosi šiuose taškuose ir padeda gyventojams elektroniniu būdu deklaruoti pajamas. „Deklaruoti pajamas elektroniniu būdu padėsime ir Klaipėdos rajono policijos komisariato darbuotojams. Jei sulauksime prašymų padėti tai padaryti iš kitų įstaigų, mielai padėsime“, – kalbėjo D. Milinauskienė. VMI specialistai gyventojus dėl pajamų deklaravimo konsultuoja telefonu 1882 ir socialiniame tinkle „Facebook“ sukurtame profilyje.


Permokos – tik mokėjusiems 15 proc. GPM


Klaipėdos AVMI Švietimo ir konsultavimo skyriaus vedėjos pavaduotoja Jovita Bendikienė priminė, kad deklaruoti pajamas iki gegužės 2 dienos privalo tie dirbantieji, kuriems pernai buvo pritaikytas per didelis minimalus neapmokestinamas pajamų dydis, taip pat įregistravusieji individualią veiklą, įsigijusieji verslo liudijimą, ūkininkai ir jų partneriai, valstybės politikai, tarnautojai bei jų šeimos nariai ir visi kiti asmenys, kuriems deklaravimas yra privalomas. VMI savo turtą deklaruoti turi ir 18 metų sulaukęs jaunimas, turintis ne Lietuvoje registruoto turto, kurio vertė daugiau nei 5 tūkstančiai litų. „Savo noru pajamas deklaruoti gali tie gyventojai, kurie nori susigrąžinti dalį patirtų išlaidų, pavyzdžiui, už gyvybės draudimo, pensijų įmokas, už pirmąsias studijas ar profesinį mokymą, palūkanas už vieną iki 2009 m. sausio paimtą būsto paskolą bei iki šio termino išsimokėtinai įsigytą kompiuterį. Tiesa, susigrąžinti permoką galima tik tuo atveju, jeigu pajamos praėjusiais metais buvo apmokestintos 15 proc., o ne 5 proc. tarifu“, – dar vieną naujovę paminėjo J. Bendikienė. Permokas žadama pradėti grąžinti jau kovo pabaigoje. Pirmieji jų sulauks deklaracijas pateikusieji elektroniniu būdu, be klaidų. Tie, kurie pildys popierines deklaracijas, permokų sulauks iki liepos 31 dienos.


Gali tekti ir primokėti


Deklaracijas šiemet, kaip ir pernai, gali teikti ir tie gyventojai, kurie praėjusiais metais pasinaudojo per mažu ar visai nepasinaudojo neapmokestinamuoju pajamų dydžiu (NPD). Deklaracijas pateikti turi ir tie gyventojai, kurie pasinaudojo per dideliu NPD. Priminsime, kad nauja NPD skaičiavimo tvarka įsigaliojo nuo 2009 m. sausio 1 dienos. Todėl prieš metus kai kuriuos gyventojus ištiko šokas, kai sužinojo, kad jie užpernai mokesčių sumokėjo per mažai. Kaip ir pernai, šiemet GPM primokėti gali tekti tiems gyventojams, kuriems buvo taikytas didesnis nei priklauso pagal pajamas neapmokestinamas pajamų dydis (NPD). Šiuo metu minimalų atlyginimą uždirbančiam darbuotojui per mėnesį priklauso 470 Lt NPD ir jis palaipsniui mažėja atlyginimui didėjant. Pavyzdžiui, 1500 Lt neatskaičius mokesčių uždirbančiam darbuotojui taikomas 330 Lt NPD, o uždirbančiam 3150 Lt prieš mokesčius arba daugiau neapmokestinamosios pajamos iš viso nepriklauso.


PSD – nebe naujovė


Nebe naujovė šiemet ir tai, kad dalis gyventojų preliminariose deklaracijose pamatys, kad privalo patys sumokėti privalomąjį sveikatos draudimą (PSD). Praėjusiais metais kilo didžiulė pasipiktinimo banga, kai paaiškėjo, kad dalis gyventojų savo pajamų deklaracijose rado skolą už nesumokėtą PSD. Mat pernai pirmą kartą pradėtas taikyti įstatymas, kad niekur nedraustas gyventojas pats turi susimokėti po 72 litus per mėnesį PSD. Taigi ir savo išvykimo nedeklaravę emigrantai, ir darbo netekę žmonės, kurie nėjo į darbo biržą, ir namų šeimininkės sužinojo esantys skolingi.


Šiemet VMI, siekdama padėti mokesčių mokėtojams, kurių privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas administruoja, į preliminariąsias deklaracijas perkėlė dar daugiau duomenų. Be informacijos apie gautas pajamas, patirtas išlaidas, už verslo liudijimus sumokėtas pajamų mokesčio sumas ir kitų duomenų, deklaracijose bus pateikiami ir duomenys, reikalingi apskaičiuojant PSD įmokas.


– Praėjusiais metais (už 2009-uosius) Klaipėdos apskrityje buvo pateikta per 100 tūkstančių gyventojų pajamų mokesčio deklaracijų, iš kurių net 87,6 proc. – elektroniniu būdu. Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) permokų sugrąžinta 29,5 mln. litų. Turto deklaracijų Klaipėdos apskrityje už 2009-uosius metus pateikta 8 tūkstančiai. Praėjusiais metais visoje šalyje buvo pateikta 825 tūkstančiai GPM deklaracijų, sugrąžinta 251 milijonas litų permokų. Skaičiuojama, kad panašią permokų sumą Valstybinė mokesčių inspekcija gyventojams grąžins ir šiemet.


– Kaip ir kasmet deklaruodami pajamas gyventojai gali skirti 2 proc. paramą nuo sumokėto gyventojų pajamų mokesčio. Paremti galima subjektą, kuris pagal Labdaros ir paramos įstatymą turi teisę gauti paramą. Praėjusias metais Klaipėdos apskrityje buvo pateikti 59,5 tūkstančiai prašymų skirti 2 proc. pajamų mokesčio turinčioms teisę gauti paramą organizacijoms.


Milda JUDELYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių