Ankstyvajai reabilitacijai rajone – 20 metų

Konferencijos dalyvius ir Ankstyvosios reabilitacijos tarnybą (ART) su 20 metų sukaktimi sveikino rajono vicemerė V. Riaukienė (antra iš kairės). Tarnybos veiklą aptarė ir jos komandos sutelktumu pasidžiaugė Visuomenės sveikatos biuro direktorė N. Tarvydienė (antra iš dešinės).

 

Šeimos, auginančios raidos sutrikimų ar įvairių negalių turinčius vaikus – specialistų dėmesio centre. Gargždų ligoninės Vaikų vystymosi sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos tarnyba jau 20 metų padeda vaikams augti sveikesniems. Apie šios srities problematiką aktyviai diskutuota mokslinėje-praktinėje konferencijoje „Ankstyvoji reabilitacija: pagalbos vaikui ir šeimai tęstinumas“ Gargžduose. Kad tema labai aktuali, rodo tai, jog pranešimų klausėsi bei diskutavo apie 100 dalyvių.

Konferencijose Gargžduose medikai, socialiniai pedagogai, psichologai, visuomenės sveikatos ir kitų sričių specialistai diskutavo, kaip suteikti kuo geresnę pagalbą šeimai, kurioje auga ankstyvosios reabilitacijos paslaugas gaunantis vaikas.Gegužę vėl planuojami mokymai

Konferencijos dalyvius ir Ankstyvosios reabilitacijos tarnybą (ART) su 20 metų sukaktimi sveikino rajono vicemerė Violeta Riaukienė, Gargždų ligoninės vyriausioji gydytoja Alma Grikšienė, kiti svečiai. Visuomenės sveikatos biuro direktorė Neringa Tarvydienė pažymėjo, jog ši konferencija – tęstinė, nes jau pernai buvo renginys specialistams apie vaikus, turinčius autizmo sutrikimų, taip pat apie vaikų raidos sutrikimus surengtas seminaras mokytojų padėjėjams ir socialiniams pedagogams. Pasak N. Tarvydienės, gegužę vėl vyks specialistų mokymai apie sunkiai bendraujančių vaikų fizinio aktyvumo skatinimą, taip pat bus teikiama konsultacinė pagalba vaikams ir šeimoms dėl sunkesnės integracijos į ugdymo procesą.

Į reabilitacijos procesą – ir tėvai

ART gydytoja-socialinė pediatrė Žydrė Viliuvienė apžvelgė tarnybos veiklą bei patirtį, teikiant reabilitacijos paslaugas vaikams, turintiems raidos sutrikimų. Šiuo metu tarnyboje, be gydytojos, dirba socialinė darbuotoja, psichologė, logoterapeutė, kineziterapeutė ir jos padėjėja – iš viso 4,75 etato. Tarnybos pacientai – vaikučiai, turintys fiziologinių, kalbos, įvairiapusių, mišrių specifinių raidos sutrikimų, neįgalūs vaikai, neišnešioti naujagimiai. Ž. Viliuvienės teigimu, daugėja vaikų su ryškiais raidos sutrikimų požymiais. Specialistai neretai susiduria su tėvų nenoru pripažinti problemą, pykčiu, kategoriškais norais, viršijančiais tarnybos galimybes ar net motyvacijos stoka padėti savo vaikui įveikti raidos sutrikimus. ART vadovė Ž. Viliuvienė akcentavo, kad tarnybos tikslas – teikti pagalbą šeimai, kurioje auga ankstyvosios reabilitacijos paslaugas gaunantis vaikas. Labai svarbu įtraukti tėvus į vaiko reabilitacijos procesą, taip pat skatinti specialistus bendradarbiauti su šeimomis bei kitomis pagalbą teikiančiomis institucijomis.

Vaikai sunkiau kalba

Būtent bendradarbiavimo svarbą tarp suinteresuotų pusių vaiko sveikatos labui akcentavo ir Santaros klinikų Vaikų ligoninės Vaiko raidos centro vadovė Jovita Petrulytė. Ji atkreipė dėmesį, kad pagalba turi būti kompleksinė – vaikui ir šeimai, o nauja yra tai, jog turime išmokti gyventi be diagnozių. Pasak J. Petrulytės, itin daugėja vaikų, turinčių kalbos raidos sutrikimų – dėl jų dažniausiai ir kreipiamasi į reabilitacijos specialistus. „Vaikui 2 metukai, o jis nekalba, net nesupranta, kas jam sakoma. Taip yra dėl to, kad tėvai mažai bendrauja, užsiima su vaiku. Artėjant metui, kada vaikas turės lankyti darželį, tėvai sukrunta, kaip jų atžala bendraus su bendraamžiais, auklėtojomis“, – pasakojo vaikų gydytoja iš Vilniaus. J. Petrulytės teigimu, gydymo įstaigose vis labiau ima trūkti logopedų, ir tai jau darosi rimta problema.

Vertingų pranešimų – ne vienas

Konferencijoje Gargžduose gausiai iš Klaipėdos ir aplinkinių rajonų susirinkę specialistai išgirdo ir daugiau naudingų pranešimų. Apie ankstyvosios pagalbos vaikui ir šeimai tęstinumą rajone kalbėjo Pedagoginės psichologinės tarnybos direktorė Jolita Narkevič ir psichologė Sandra Anuškevičienė. Ši tarnyba taip pat švenčia gražią sukaktį – 15 veiklos metų. Ankstyvosios reabilitacijos patirtimi dalijosi kretingiškiai kolegos, apie autizmą pranešimus skaitė dvi Santaros klinikų Vaikų ligoninės specialistės, kalbėta ir apie delfinų terapiją bei bendruomenių paslaugų plėtrą Klaipėdos sutrikusio vystymosi kūdikių namuose.

Įdomius pranešimus ir diskusiją apie ankstyvąją vaikų reabilitaciją organizavo Visuomenės sveikatos biuras ir Vaikų vystymosi sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos tarnyba, šio renginio partneriai – Vilniaus universitetas, Lietuvos socialinės pediatrijos draugija, rajono Švietimo centras ir Pedagoginė psichologinė tarnyba.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių