Antkopčio ūkininkų krautuvėlė – be ūkio kvapo

Tikrasis lietuvių veidas Europos Sąjungoje – taip ironiškai pirkėjai vadina maisto prekių parduotuvę Antkopčio kaime. „Ūkininkų krautuvėlė“ čia įrengta beveik prieš metus, remontui ir įrangai lėšų vietos bendruomenė gavo pasinaudojusi europine parama. Projekto aprašuose formaliai fantazuota apie kaimiškos produkcijos poreikį ir galimybę vietiniams būtent čia realizuoti daržoves, pieno gaminius ir kt. Tačiau realybėje parduotuvė visiškai nesiskiria nuo įprastos kaimiškos – lentynos nuklotos duona, konservais ir alkoholiu.

Lentynose – konservai ir dešros

Lygiai prieš metus Antkopčio kaimo bendruomenė įgyvendino 126 760 Lt (36 712 Eur) vertės projektą. Pasinaudoję Vietos veiklos grupės „Pajūrio kraštas“ parengta strategija, sumanė įrengti daugiafunkcį centrą ir jame kultūrintis, užsiimti edukacija, sportuoti ir kt. Dalis projekto lėšų buvo skirta ūkininkų krautuvėlei įrengti. Kaip skelbiama apraše, „smulkieji ūkininkai galėtų realizuoti savo produkciją, o kaimo gyventojai ir pravažiuojantys žmonės visuomet galėtų įsigyti šviežių naminių produktų.“ Šiai veiklai vykdyti reikėjo įsigyti du šaldytuvus-vitrinas bei kasos stalą. Rašoma, kad „bendruomenė šią įkurtą darbo vietą ir įsigytą įrangą nuomotų ūkininkams“.

Praėjusį šeštadienį į parduotuvę užsukusios „Bangos“ korespondentės turėjo nusivilti. Šviežių daržovių, naminių sūrių ar pieno jokioje lentynoje nematyti.

Už prekystalio stovėjusi mergina prisipažino esanti pardavėjos dukra. Paklausus, kodėl negalima įsigyti ūkininkų produkcijos, mergina gūžčiojo, esą nėra poreikio – žmonės kaime patys visko užsiaugina.

Už ausų netemps

Susisiekus su pardavėja ir bendruomenės nare Kristina Lankutiene, moteris tvirtino, kad ūkininkai žino apie galimybę parduotuvei tiekti produkciją, bet kol kas jos netiekia. „Esu fizinis asmuo, kuris laukia tos produkcijos. Jeigu atsiranda, kas nori parduoti savo produktus, aš mielai juos priimu. Netgi VVG ieškojo tų ūkininkų, jie yra informuoti ir laukiame, kol turės produkcijos“, – tikino pašnekovė. Anot jos, augintojai baidosi tokios veiklos formalumų. „Aš nesu įpareigota ar priversta tempti kažką už ausų, kad atneštų. Jeigu ateis, priimsime“, – kalbėjo antkoptiškė. Esą rudenį bandyta prekiauti morkomis, kopūstais, agurkais, tačiau mažai kas pirko. Pavasarį prieš sėją žmonės vėl buvo informuoti, kad parduotuvėje galės papildomai užsidirbti. Anot pardavėjos, įpusėjus vasarai produkcija, matyt, dar neužaugusi…

Tiesa, bendruomenės centras ir parduotuvė įkurdinti Savivaldybei priklausančiame pastate, kuris bendruomenei dar 2011 m. perduotas panaudos būdu. Būtent taip Savivaldybė prisidėjo prie bendruomenės iniciatyvos „plėtoti veiklą daugiafunkciame centre“.

Aktyvistai pasikeitė

K. Lankutienė atvirai prabilo, kad bendruomenės projekto jau nebepalaiko jo iniciatoriai. Kai pareigų atsisakė buvęs pirmininkas Jonas Mockus, jas perėmė K. Lankutienės vyras. Moteris tada ir apsiėmė pardavėjos pareigas – esą norėjo, kad bendruomenės namų idėja negriūtų. Šiuo metu bendruomenei pirmininkauja Vytautas Vengalis. Su juo „Bangai“ susisiekti nurodytu telefonu nepavyko.

Pardavėja, save įvardijanti ir kaip parduotuvės savininkę, nežino, kada čia atsiras kaimiškų produktų ir kaip reikės su ūkininkais atsiskaityti. Moteris dar nesidomėjo, kaip iš kaimiškos produkcijos uždirbtą pelną reikės dalintis su bendruomene. Esą VVG daugiau žino apie parduotuvės planus.

Tačiau VVG „Pajūrio kraštas“ projekto vadovė Raimonda Damulienė teigia priešingai – esą tik pati bendruomenė atsakinga už tolimesnę savo veiklą. Išgirdusi, kad kaimiškos produkcijos parduotuvėje nėra, pašnekovė prisipažino pati seniai ten bebuvusi. Nepaisant to, ji teisino kaimo aktyvistus: neva specializuotų prekių atsiras, o projekto tikslams čia visiškai nenusižengiama. „Projektas buvo ne veiklos, o investicinis. 5 metus bendruomenė negali keisti veiklos pobūdžio, tačiau jie nėra įsipareigoję, kiek ir kokių kaimiškų produktų turės. Jei atvykę tikrinti rasime braškių ar bulvių, vadinasi, veikla vykdoma“, – tikino R. Damulienė. Bėdos vykdytojai turėtų, jei atvykę VVG atstovai neberastų kokio prekystalio.

Išeitis – rauginti kopūstai

Per metus kaimiškos krautuvėlės idėjos antkoptiškiams įgyvendinti nepavyko. Dėl to jie griebėsi dar vieno skambaus projekto „Verslūs kaimynai – klestintis kaimas“. Per tą pačią VVG gavę 8 761 Eur finansavimą kaimiečiai puoselės tradicinius receptus. Projekte rašoma, kad bus suburti vaisius ir daržoves auginantys, miško gėrybes renkantys vietiniai, jie dalyvaus seminaruose, mokymuose, net interneto svetainė bus sukurta. O iš tiesų numatoma raugti kopūstus, agurkus ir kitas daržo gėrybes. Jau netrukus kaimą turėtų pasiekti tam tinkama įranga.

Šį projektą antkoptiškiai įgyvendins kartu su Brožių kaimo bendruomene, o rauginiai tikrai turėtų atsidurti parduotuvėje ir galop pateisinti ūkininkų krautuvėlės vardą. Anot R. Damulienės, prie pat automagistralės esanti parduotuvė šiais kaimiškais produktais klientus vilios jau rugsėjį. Bėda ta, kad bendruomenė neturi lėšų reklamai ir apie paslaugas greičiausiai vėl mažai kas žinos.

R. Damulienė stebėjosi, kodėl kažkam užkliuvo vienas smulkiausių finansuotų projektų. Iš viso VVG įgyvendina 38 projektus, kurių bendra vertė – per 2,3 mln. Eur. Esą Antkoptyje parduotuvė bent jau veikia, o štai Lapiuose už 590 000 Lt (170 875 Eur) įrengta slidinėjimo trasa praėjusį žiemos sezoną beveik neveikė, nes… nebuvo žiemos.


  • Antkopčio bendruomenės centro pastato kartu su parduotuve remontas kainavo 88 353,60 Lt (25 589 Eur), 8 270 Lt (2 395 Eur) skirta įrangai ir inventoriui įsigyti. Šiuo metu parduotuvė dirba 3–4 valandas per dieną. Darbo vieta sukurta ne iš projektinių lėšų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių