Asmeninė patirtis

Iš užmiesčio į mokyklą – nuosavu transportu


Visoms trims Gargžduose esančioms mokykloms priklauso bent po vieną autobusą, skirtą vežioti užmiestyje bei aplinkiniuose kaimuose gyvenantiems mokiniams. Vis dėlto, nemaža dalis vyresniųjų klasių moksleivių atvyksta į mokyklą nuosavomis transporto priemonėmis. „Vaivorykštės“ gimnazijos kieme bei netoli šios mokyklos esančiose mašinų stovėjimo aikštelėse jų įvairovė nemenka – nuo dviračio iki nuosavo automobilio.


Į pamokas – motoroleriu


Motorolerį galima pradėti vairuoti sulaukus vos 15-os metų. Ši transporto priemonė mokinių tarpe nėra itin populiari, tačiau yra ir tokių, kurie naudojasi jais, kad atvyktų į mokyklą. Šiemet „Vaivorykštės“ gimnaziją baigęs Maciuičių kaime gyvenantis G. Petkevičius tokį savo pasirinkimą nurodė kaip nepatogaus mokyklinio transporto grafiko problemos sprendimą. Buvęs gimnazijos moksleivis teigė, jog tai yra nebrangus ir greitas keliavimo būdas (mėnesio išlaidos sieka vos apie 100 Lt). Šią transporto priemonę jam nupirko tėvai, kadangi iki stotelės tekdavo eiti apie 2 km, o ir autobuso maršrutas buvo sunkiai suderinamas su pamokų tvarkaraščiu. Vis dėlto, motoroleris – sezoninė transporto priemonė, atėjus žiemai tekę ieškoti kitų būdų pasiekti mokyklą. Paklaustas, ar rekomenduotų tokį keliavimo mokyklon būdą panašioje situacijoje atsidūrusiems moksleiviams, G. Petkevičius tikino, jog geresnė išeitis – laukti pilnametystės ir taupyti pinigus nuosavam automobiliui.


„Žoliapjovės“ – jauniesiems vairuotojams


Visai neseniai Gargžduose atsirado ir iki tol nematytų, Lietuvoje retai pasitaikančių transporto priemonių – nedidelio galingumo dviviečių automobilių. Jų mieste – vos keli, tačiau beveik visus juos galima pamatyti prie „Vaivorykštės“ gimnazijos. To priežastis – teisė vairuoti tokio tipo transporto priemonę vos sulaukus 15-os (tam pakanka teorijos egzamino bei motociklo vairuotojo teisių). Pakalbinti šių automobilių savininkai G. Prapuolenaitis bei E. Milinauskis teigė besidžiaugiantys tokiu pasirinkimu, kadangi šios transporto priemonės yra patogesnės už motorolerius, suteikia dideles laisvalaikio pramogų galimybes bei leidžia nevaržomai keliauti, o taip pat yra patogios ir keliauti į mokyklą. Vaikinai gyvena tolokai nuo miesto, tad nesunkiai sulaukė tėvų pritarimo įsigyti šią transporto priemonę. Paklausti apie vidutinę automobilio išlaikymo kainą mėnesiui, vaikinai sakė kurui išleidžiantys 150-300 Lt, priklausomai nuo naudojimo. Dėl nedidelio automobilio dydžio moksleiviai nesusiduria su parkavimo problemomis. Kadangi šie dėl leidžiamo garso didžiąjai jaunimo daliai „žoliapjovių“ vardu žinomi automobiliai Lietuvoje matomi itin retai, vaikinai teigė sulaukiantys nekasdienių, linksmų atsiliepimų iš aplinkinių bei draugų. G. Prapuolenaitis tikino, jog jo turimas automobilis dėl savo spalvos jau pramintas „žaliuke“, o E. Milinauskis taip pat girdėjęs įvairių pravardžių, pvz., šaldytuvas ar net degtukų dėžutė. Paklausti, ar patartų tokias transporto piemones įsigyti panašioje situacijoje atsidūrusiems bendraamžiams, vaikinai suabejojo. Esą sunku rasti detalių, jos brangios, didelė paties automobilio kaina bei mažas greitis, tad prieš jį įsigyjant reiktų gerai pagalvoti. Nepaisant to, moksleiviai patvirtino, jog, atsiradus sunkumams derinant pamokų tvarkaraštį su autobuso grafiku, tai gali tapti puikia išeitimi.


Automobiliu – patogiausia


Paklausius jaunųjų vairuotojų patarimo taupyti pinigus bei laukti pilnametystės, pakalbinti ir tie, kurie mokyklon atvyksta automobiliu. B. Medutis, vairuojantis BMV, tvirtino automobiliais bei motociklais domėtis pradėjęs dar vaikystėje. Vaikinas pasakojo, jog viena iš automobilio įsigijimo priežasčių buvęs nepatogus mokyklinio autobuso maršrutas bei tvarkaraštis. Iniciatyvą pokyčiams parodęs jis pats, tačiau tėvų pasipriešinimo moksleivis nepatyrė, kadangi jau nuo paauglystės vairavo motociklą ir neturėjo problemų keliuose. B. Medučiui automobilis – tai investicija. Jis šiam pirkiniui pinigus taupyti pradėjęs dar paauglystėje.


O. Lukauskas, mokyklon atvykstantis šeimos automobiliu, sakė, jog tai itin patogi transporto priemonė, padedanti nuvykti į bet kurią norimą vietą, o kaip vieną didžiausių jo privalumų nurodė galimybę atvykti į mokyklą sausam net ir pačiu lietingiausiu oru. Vis dėlto, vaikinas tvirtino besistengiantis automobiliu nesinaudoti be reikalo, kadangi vaikščiojimas pėstute naudingesnis sveikatai, o taip pat mažiau važinėjant sutaupoma kuro bei pinigų. Moksleiviui automobilio išlaikymas kas mėnesį vidutiniškai kainuoja 200-400 Lt. Paklausti, ar patartų šią transporto priemonę įsigyti bendraamžiams, vaikinai tvirtino, jog automobilį turėti yra pravartu, tačiau nederėtų tuo piktnaudžiauti, ypač jei gyvenama netoli nuo mokyklos.


Emilija RIAUKAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių