Atgarsiai

Kodėl rugsėjo 1-oji prasideda šv. Mišiomis bažnyčioje?


Kasmet artėjant rugsėjo 1-ajai, „Bangos“ laikraštyje yra skelbiama informacija apie mokslo metų pradžią, kviečiama į Mokslo ir žinių dieną. Mūsų laikraščio skaitytoją, nenorėjusią skelbti savo pavardės (ji redakcijai žinoma – aut. pastaba), ne pirmus metus piktina, jog rugsėjo 1-osios šventė prasideda šv. Mišiomis.


„Kodėl negali šventė apsieiti be bažnyčios, juk bažnyčia atskirta nuo mokyklos? Manau, kad už mūsų, mokesčių mokėtojų, pinigus spausdinti tokių skelbimų negalima!“ – paskambinusi dėstė savo nuomonę skaitytoja. Moteris sakė, kad tai ne jos vienos nuomonė, kad pernai ją norėjusi išsakyti Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus darbuotojams, bet niekas jai esą negalėjęs paaiškinti. Paklausta, kokią ji įsivaizduoja rugsėjo pirmąją, moteris tik dar kartą patvirtino, jog nereikia šv. Mišių, o visa kita, kas nurodyta skelbime, tinka.


Mums skambinusią skaitytoją ir visus, kurie baiminasi, jog mokesčių mokėtojams skelbimas kainavo, norime nuraminti – „Bangos“ redakcija skelbimą, skirtą rugsėjo 1-ajai, kaip ir daugelį skelbimų, kuriuose skelbiama informacija nesusijusi su komercija, išspausdino nemokamai.


Kodėl Mokslo ir žinių šventė prasideda šv. Mišiomis, pirmiausia paprašėme pakomentuoti Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėją Algirdą PETRAVIČIŲ: „Rugsėjo 1-osios skelbimas yra informacija ir vaikams, ir tėvams, ir mokytojams. Susiklostė tradicija prieš susirenkant į mokyklas tikinčiuosius pakviesti į šv. Mišias. Dalyvauti jose niekas neverčia, varu nevaro. Taip pat, kaip niekas juk neverčia vakare eiti į diskoteką. Kodėl niekas nesipiktina, kai yra kviečiama į koncertą? Manau, jog nesusipratimų būtų daugiau, jei nebūtų paskelbta, kada vyks šv. Mišios rugsėjo 1-osios rytą. Tada daug kam būtų kilę klausimų, ar vyks ir kada. Galbūt per laiką susiklostys kitokios tradicijos, tačiau pradėti didelius darbus šv. Mišiomis prašant Dievo pagalbos, jei esi katalikas, manau, prasminga. Jei kas turi pasiūlymų dėl šventės organizavimo ir programos, visada gali kreiptis į Švietimo skyrių.“


Gargždų šv. arkangelo Mykolo bažnyčios vikaras Vytautas VAIDILA:


„Kiekvienas žmogus gali turėti nuomonę, tačiau norėdamas ją išdėstyti viešai, turėtų nebijoti ir pasisakyti savo pavardę. „Bangos“ laikraštyje skelbime buvo nurodyta, kad rugsėjo 1-osios šventė vyks mokyklose, o į bažnyčią prieš ją kviečiami tikintieji, kurie pradėdami svarbų darbą paprašo Dievo palaimos. Juk mokyklas lanko ir tikintys žmonės. Jiems buvo sudaryta galimybė pradėti mokslo metus šv. Mišiomis bažnyčioje, o kiti pradėjo mokyklose. Dalyvavimas šv. Mišiose nėra priverstinis ir primestinis.“


Gargždų dekanato šeimos centro vadovė Adelija RADŽIENĖ:


„Ar noriu, kad naujus mokslo metus pradėdamas mano vaikas būtų Dievo palaimintas ir Jo vedamas? Šį klausimą turi užduoti sau tėvai kiekvieną rugsėjo 1–ąją. Mes turime didelę Dievo dovaną – laisvą valią, todėl kasdien turime apsispręsti – su Dievu gyvenu ar be jo. Dešimt metų dirbau tikybos mokytoja ir klasėje vos ne 100 proc. tėvai rinkosi, kad jų vaikas būtų ruošiamas Pirmai Komunijai, po to Sutvirtinimo sakramentui. O toliau? Kas daugiau gali perduoti tikėjimą, jei ne tėvai? Ar kartą pasakius Dievui „taip“, netampame veidmainiais kitame žingsnyje? Kodėl atsitokėjame tik tada, kai vaiką pamatome rūkantį ar linksmoje kompanijoje, kai jo autoritetai jau nebe tėvai? Tada pirmiausia, tėveliai, neieškokime kaltų mokykloje ar kitur, o klauskime savęs – kiek kartų paskatinau ar palydėjau į bažnyčią? Ar paraginau po Pirmos Komunijos gilinti žinias pasirenkant tikybos pamokas? Kiek kartų nusivežiau savo paauglį į Žemaičių Kalvariją, Šiluvą, Kryžių kalną, Pakutuvėnus, Palendrius ar kitas čia pat Lietuvoje ypatingas vietas, kur Dievo malonės veikimas vyksta juntamai? Tik tėvai ir dar kartą tėvai atsakys prieš Dievą už savo vaikus iki Santuokos sakramento. Kad tą atsakomybę suvoktume, patys turime augti tikėjime, o tam dabar tikrai pakankamai daug leidinių, puikių laidų per Marijos radiją, daug kalbantys internetiniai puslapiai: www.katalikai.lt; www.bernardinai.lt; www.pakuta.lt, www.kretingospransiskonai.lt ir pan. Kai nebeapsiribosime vien materialinės gerovės rūpesčiais, o plačiau atmerksime akis ir atversime savo širdis Dievo veikimui, nekils klausimas, ar žadinti rugsėjo 1–ąją savo mylimą vaikelį valandėlę anksčiau, kad prieš mokyklą užbėgtų ir su Dievuliu ryšį atnaujinti…“


Laima ŠVEISTRYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių