Atmintis

Muziejaus eksponatas – istoriškai neįkainojamas tremties atributas


Praėjusį penktadienį Priekulėje esantį Laisvės kovų ir tremties istorijos muziejų papildė neeilinis eksponatas. Muziejaus kiemelyje buvo patalpintas tremties laikmetį menantis gyvulinis vagonas. Tokia istoriškai neįkainojama vertybė – tik ketvirta Lietuvos muziejuose. Tai Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos Paveldo departamento dovana.


Dvidešimt tonų sveriantį vagoną atgabenusi galinga technika trumpam Priekulėje net sutrikdė eismą. Tai pirmasis muziejaus eksponatas, pareikalavęs tokių pajėgų. Ant geležinkelio bėgių dalies, kurią muziejui padovanojo Klaipėdos geležinkelių padalinys, vagonas buvo perkeltas kranu.


Muziejaus vadovė Sabina Vinciūnienė prisiminė, jog idėja įsigyti gyvulinį vagoną, kokiais Rusijos okupacijos metais į tremtį buvo gabenami žmonės, kilo pernai, minint Gedulo ir vilties dieną. Ji tikisi, jog jis paskatins Priekulėje apsilankyti dar daugiau turistų, besidominčių karo laikotarpiu. „Žodžiais galima tik nupasakoti, o dabar žmonės galės patys įlipti, pajusti tremtinių dalią“, – sakė S. Vinciūnienė.


Daugiausiai entuziazmo šią idėją įgyvendinant rodė Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Klaipėdos rajono pirmininkas Česlovas Tarvydas. Jis pats 1952 metais iš dabartinio muziejaus kiemelio buvo gyvuliniu vagonu ištremtas į Krasnojarską. Tai jį paskatino tremties simbolį atgabenti į tą pačią vietą. „Visus vagono pargabenimo reikalus derinome pusę metų. Jį gavome iš Radviliškio. Manau, kad tai labai vertingas eksponatas, kurio istorija domins žmones ir po daugelio metų. Mūsų muziejus yra ketvirtasis, kuriame stovės toks vagonas“, – kalbėjo Č. Tarvydas. Anot jo, analogiškus galima pamatyti Grūto parke, Lietuvių liaudies buities muziejuje Rumšiškėse ir Naujojoje Vilnioje. „Šis vagonas yra daug geresnės išvaizdos negu būdavo tremties metais, mat neseniai restauruotas“, – tikino jis.


S. Vinciūnienė džiaugėsi, jog Č. Tarvydas visada rūpinasi muziejumi, stengiasi papildyti jį nauja to laikmečio atributika.


Procesą stebėjo ir Priekulės seniūnas Valerijus Velkas. Muziejaus vadovė sakė, jog šio įvykio nesistengta afišuoti ar paversti iškilmingu. Jį stebėjo dar keli aplinkiniai, o didesnio susidomėjimo tikimasi sulaukti tada, kai vagonas bus ekspozicijoje.


Vagoną dar ketinama patobulinti, pagaminti specialias kopėčias įlipimui. Eksponatą ruošiamasi laikyti užrakintą ir taip jį apsaugoti nuo pašalinių.


Muziejaus teritorijoje planuojama patalpinti ir partizanų bunkerį.


Jolanta VENSKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių