Būdai atvėsti – ledų injekcijos ir dirbtinis vėjas

Termometro stulpeliui lauke kylant iki rekordinių 34 laipsnių karščio, gelbėjimosi būdus siūlo parduotuvės. Gaivieji gėrimai, ledai, baseinai ir ventiliatoriai yra populiariausios pastarųjų savaičių prekės. Tačiau medikai čia pat perspėja – tokia atgaiva yra banaliausias būdas peršalti vasarą.

Ventiliatorių šturmas

Ne mažiau kaip 30 – tiek ventiliatorių pirmadienį parduota Gargžduose esančioje parduotuvėje „Viskas jūsų namams“ (PC „Senukai“ antrajame aukšte). Parduotuvės vedėja Alma Raubienė beveik neabejojo, kad antradienį prekyboje likusius 5 ventiliatorius žmonės išgraibstys tą pačią dieną. Nors šių prekių kaina svyruoja nuo 59 Lt iki 139 Lt, pirkėjams išlaidos mažai rūpi – perkami visi ventiliatoriai iš eilės. Kadangi prekių asortimentas parduotuvėje atnaujinamas kartą per savaitę, nespėjusiems apsipirkti gargždiškiams namuose galuotis teks be dirbtinio vėjo.

A. Raubienės pastebėjimu, žmonės daugiausia ventiliatorius perka asmeniniam naudojimui. „Įmonių apgultį jautėme prieš kelerius metus. Matyt, jos jau apsirūpinusios“, – svarstė ji.

„Technoramos“ parduotuvėje Gargžduose pirkėjų žvilgsniai šią savaitę irgi krypsta į ventiliatorius. Pirmadienį čia nupirkta 10 šių prekių vienetų – kone visi turėti sandėlyje. Antradienį šią prekę pastverti spėjo paskutinis pirkėjas. Populiariausi – ant stovo pastatomi reguliuojamo aukščio „vėjeliai“, o 119 Lt kaina daugumai taip pat nesvarbi. Karščio bangą atlaikyti „Technorama“ visgi padės – trečiadienį planuota gauti net 50 vienetų ventiliatorių.

Sėkmingos dienos atėjo ir ledų pardavėjams. Tokia sezonine prekyba prie Gargždų turgaus nusprendęs užsiimti verslininkas Aurimas Mikalauskas neapsiriko – šiomis dienomis pirkėjai šaldiklius kone užgulę. 38 rūšių ledus siūlančios pardavėjos skaičiavo, kad gargždiškiai vien jų dėka per dvi dienas suvalgo ne mažiau kaip 20 dėžių ledų. Jose – po 20–40 ledų porcijų. Dalis asortimento – lenkiški ledai, kurie gerokai pigesni nei Lietuvos gamintojų. Tačiau, anot pardavėjų, kaina nėra lemiamas rodiklis.

Didžiausia grėsmė – automobiliuose

Apie beveik trigubai išaugusius gaiviųjų gėrimų, arbūzų, ledų bei vasaros prekių (baseinų, kepsninių ir kt.) pardavimus skelbia ir didieji prekybos centrai. Tačiau masinis gaivinimasis dirbtinėmis priemonėmis gali atsirūgti. Tiesa, namuose naudojami ventiliatoriai nėra tokie grėsmingi kaip oro kondicionavimo sistemos.

Bene labiausiai paplitusi kondicionuoto oro sukelta liga – sloga ir gerklės perštėjimas, sukeliantis užkimimą. Grėsmė peršalti atsiranda esant dideliam lauko ir patalpos temperatūros skirtumui. Todėl rekomenduojamas temperatūros skirtumas turėtų būti iki 6–8° C. Kondicionierius turi būti sureguliuotas taip, kad šalto oro srautas nepūstų tiesiai į žmones, o ypač į jų veidus.

Gargždų pirminės sveikatos priežiūros centro šeimos gydytoja Ina Karečkaitė pastebi, kad būtent kondicionieriai, o ne ventiliatoriai vidurvasarį priverčia ateiti pas gydytoją. „Šiuolaikiniai automobiliai su kondicionieriais labai dažnai priverčia peršalti. Laringitas, sinusitas, ausų uždegimai – tai dažniausios jų sukeliamos ligos. Kiek yra tekę kalbėti su LOR specialistais, jie irgi akcentuoja, kad kuo mašinos geryn, tuo susirgimų daugyn“, – pasakojo šeimos gydytoja. Kai kurie pacientai patys prisipažįsta, kad susirgo važinėdami į darbą – automobilyje oro temperatūra siekia keliolika laipsnių, o lauke – per 30.

„Šiuo metu Šeimos medicinos klinikoje pacientų netrūksta, tačiau peršalimų ar susirgimų dėl karščio proveržio nėra. Manau, kad tam įtakos turi ir švietimas, žiniasklaida – žmonės vartoja daug skysčių, o tai tokiu oru svarbiausia. Pensinio amžiaus žmonės anksčiau irgi skųsdavosi susirgę, kai dienos metu laistė daržus ar šiltnamius. Dabar didžioji dalis jau žino, kad tai daryti galima tik anksti ryte arba vakare. Senyvo amžiaus žmonėms kategoriškai negalima saulėje būti pavojingiausiu metu – 11–16 val. Tai atsiminti turi ir poilsiautojai pajūryje“, – priminė I. Karečkaitė.


Jei naudojate oro kondicionierius

  • Esant galimybei, dar prieš būdami patalpose, jas pirmiausia atvėsinkite.
  • Oro temperatūrą patalpose nustatykite ne daugiau kaip 6–8 laipsniais žemesnę už lauko.
  • Jei kondicionuojamose patalpose vėsu, tinkamai apsirenkite, apsaugokite krūtinę, kaklą ir juosmenį.
  • Nesėdėkite prie pat oro kondicionieriaus ar ventiliatoriaus.
  • Prie ventiliatoriaus pastatykite indelį su ledukais – oras patalpoje taps gaivesnis ir drėgnesnis.
  • Reguliariai vėdinkite patalpas, nepaisant, kad patalpose yra kondicionieriai.
  • Nepamirškite nuolat valyti kondicionierių ir jų filtrų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių