Einam!

Pastarąsias savaites kiekvieną rytą ir vakarą jausdavausi itin pakiliai: kol važiuodavau į darbą arba grįždavau iš jo maždaug penkių kilometrų maršrute man šypsodavosi ir žadėdavo šviesią ateitį iš dešimčių plakatų žvelgiantys kandidatai į Lietuvos Respublikos Seimą. Žavių politikų atvaizdai šiemet buvo iškabinti itin išradingai: ne tik ant pastatų sienų, tvorų, bet ir stogų, šieno kupetų, jie šmėžavo laukuose, pamiškėse. Tikėtina, kad mūsų kandidatus jau puikiai įsidėmėjo ne tik rinkėjai, bet ir miško žvėreliai bei paukšteliai.

Chm... kai pagalvoji, o juk visgi malonu bent laikinai gyventi iliuzijose. Ach, bent keletą savaičių esame kandidatų ant rankų nešiojami, liūliuojami rožinės ateities vizijomis. Ta žadamo visuotinio rytojaus permainų magija itin pastiprinama vaizdo siužetais socialiniuose tinkluose, kuriuose kandidatai pasirodo tarsi supermenai, kovojantys ir prieš korupciją, ir prieš visokius apsileidimus. Aišku, rinkėjo pasąmonėje kirba mintis apie persūdytas kandidatų galimybes, bet dalis rinkėjų vis dar nuolaidūs tiems, kurie kažką duoda į rankas. Na, ne tik rinkimų agitacijos skrajutę, bet kokią žvakelę ar kepurėlę su intriguojančiu užrašu, o dar geriau – eini štai gatve ir šast į rankas įbruka kuponą kavos puodeliui ar apsipirkti prekybos centre. Tad kitų kandidatų šypsenos ir debatuose išsakytos programos lieka nulio vertos!

Trokštantys patekti į politinę viršukalnę kandidatai vieni kukliau, kiti įžūliau per rinkimų agitacijos laikotarpį prisuokė rinkėjams į ausis iki valiai. Šiandien, šeštadienį, rinkimų agitacijai paskelbtas tylos verdiktas. Tačiau šis draudimas negalioja pilietiškumo skatinimui. Tad kaip tik ši diena palanki rinkėjams išsivalyti savo smegenis nuo perteklinės agitacijos taršos. Patiems susimąstyti, patiems pasirinkti žinių, pasidaryti savo išvadas, pasirinkti ne kaimyno patartam. Panaršius internete galima rasti nemažai naudingos informacijos, padėsiančios apsispręsti, už ką balsuoti. Svetainėje www.manobalsas.lt galima išsiaiškinti, kuris politikas ar partija labiausiai atitinka rinkėjo pažiūras. Internetiniame puslapyje www.rinkejopuslapis.lt galima rasti aktualiausias rinkėjui naujienas, susijusias su visais šalyje vykstančiais rinkimais, ankstesnių rinkimų duomenis, informaciją, kur ir kaip balsuoti. Vyriausiosios rinkimų komisijos svetainėje www.vrk.lt pateikiama visa informacija, susijusi su rinkimais, čia galima rasti duomenis apie kandidatus, susipažinti su jų turto deklaracija bei biografija.

Nepaisant Lietuvoje tvyrančio dirglaus ir tuo pačiu seklaus politinio gyvenimo fono – reikia mums kiekvienam be ambicijų suvokti – rinkimuose kiekvieno rinkėjo balsas yra labai svarbus. Nuostata, kad „ai vis tiek niekas nesikeis“, jei ir balsuosiu, akivaizdžiai silpnina demokratijos pozicijas valstybėje. Rinkėjų neaktyvumui XX a. pabaigoje nusilenkė ir patys Lietuvos politikai. Anksčiau galiojo tvarka, kad rinkimai buvo laikomi neįvykusiais, jei į juos apygardoje neateina tam tikras procentas rinkėjų. Tikriausiai apie tokią taisyklę jau esame net pamiršę. Štai 1998 m. vienoje Vilniaus rinkimų apygardoje kandidatas surinko net 12 000 rinkėjų balsų, tačiau Seimo nariu vis tiek netapo, nes į rinkimus atėjo tik 36 proc. rinkėjų, o tuo metu buvo kartelė, kad turi ateiti ne mažiau kaip 40 proc. Bet po kurio laiko Seimas nutarė, o kam ta viršutinė riba? Tad ir panaikino. Palyginimui, 2016 m. Gargždų rinkimų apygardoje antrame ture rinkėjų sąrašuose buvo 38 472, rinkimuose dalyvavo 14 059 rinkėjai. Seimo narį išrinkome su 7 737 balsais.

Lietuvoje artėjant rinkimams nepamirštama gvildenti temos, o gal Lietuvoje reiktų įvesti privalomus rinkimus, kokie yra Europos ir kitose pasaulio šalyse? Piliečiai privalo balsuoti Graikijoje, Kipre, Liuksemburge, Australijoje, Turkijoje, Egipte, Argentinoje, Brazilijoje, Meksikoje ir kt. Visose jose už nedalyvavimą rinkimuose gresia įvairios sankcijos. Šalyse, kur dalyvavimas yra privalomas, rinkėjų aktyvumas perkopia 80 proc. Palyginimui, 2016 m. rinkėjų aktyvumas Seimo rinkimų antrajame ture Gargždų rinkimų apygardoje buvo 36,54 proc., Lietuvoje – 38,10 proc.

Tikriausiai laisvanorystės principas rinkimuose yra vertesnis už rimbą. Tad einam rytoj balsuoti: kad vėl ketverius metus nenešiotume nuoskaudos, kad kažkas išrinko ne tuos.

Gargždų rinkimų apygardos išankstinio balsavimo duomenys byloja apie rekordinį mūsų rajone rinkėjų skaičių per vieną dieną: kažkuriuose rinkimuose buvo 530 rinkėjų, šiuose – vieną dieną buvo net 658! Tai teikia vilčių, kad šįkart net nepaisydami koronaviruso grėsmių mūsų rinkėjai ir sekmadienį bus aktyvesni.

Vilija BUTKUVIENĖ

„Bangos“ redaktorė


Taip pat skaitykite:

Rinkimų drama baigėsi P. Gražulio pergale:  R. Petrauskienė sustoti neketina
Panaudotoms žvakidėms – specialūs konteineriai kapinėse
Pertekliniai ženklai prie įstaigų
Jaunieji gargždiškiai – II lygos nugalėtojai
Lietuvos vyrų tinklinio čempionate – setas su 70 taškų
Veiviržėniškės gėlės – įvairioms progoms
Apdraudusieji ūkinius gyvūnus gali susigrąžinti dalį išlaidų
Kai išgyveni tai pats, – į ligą žiūri kitomis akimis
Džiaugiuosi, kad mečiau, ir raginu tave padaryti tą patį
Konsultavimo paslaugos kaime –  abipusė nauda

Paieška

Naujienlaiškis

Žurnalisto pastabos

Kaip pavadinsi, taip nepagadinsi?

Seimo rinkimų antrojo turo Klaipėdos…

Plačiau »

Bendraukite su mumis Facebook