Fotografijų paroda – išjaustas kelionių po dvarus ir pilis rezultatas

Fotografijų paroda – išjaustas kelionių po dvarus ir pilis rezultatas

Didysis penktadienis Gargždų kultūros centre pasitiktas gražiai derėjusia fotografijos, muzikos ir poezijos sinteze. Jauno gargždiškio Vytauto Butkaus fotografijų paro­dos „Lietuvos dvarai ir pilys: 20-mečio akimis“ atidarymas buvo itin šiltas ir jaukus. Mūsų istoriją menančių dvarų ir pilių fotografijos, subtilios muzikos akordai, jaunų žmonių lūpose kitaip suskambę Maironio eilėraščių fragmentai, nuoširdūs ir tikri linkėjimai visus apgaubė ypatinga, hipnotizuojančia ir abejingų nepaliekančia aura.

Tikslas – švietėjiška misija

Parodos iniciatorius ir autorius gargždiškis V. Butkus šiuo metu Vilniaus universitete studijuoja socialinę politiką. Būdamas aktyvus, veiklus, pilietiškas, savo miesto ir krašto patriotas Vytautas net gyvendamas sostinėje nepamiršta Gargždų ir savo ieškojimais, atradimais pirmiausia dalijasi su savo krašto žmonėmis. Jaunuolis fotografiją ir istoriją atrado dar mokydamasis Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijoje. „Istoriją pamilau devintoje klasėje mokytojos ekspertės Vidutės Petrauskienės dėka,

Parodos autorius V. Butkus pastebėjo, jog dvaro sodyba daugeliui mūsų asocijuojasi su dvasiniu komfortu, natūros ir kultūros santarve: „Mums, jauniems žmonėms, gyvenantiems skubėjimo ir naujųjų technologijų užgožtą gyvenimą, išties tai svarbus traukos aspektas. Juk mūsų modernioje, bet vis labiau svetimėjančioje visuomenėje atsiranda pasiilgimas tikrų, bendruomeniškų santykių, kurie buvo dvaro gyvenimo pagrindas.“

kuri įkvėpė labiau domėtis šiuo mokslu. Tada atėjo Kalėdos, ir tėtis padovanojo fotoaparatą. Mokantis pirmame kurse pavyko šiuos du pomėgius suderinti. Mano kurso draugas ėmė vežioti po Vilniaus apylinkes, parodė Lentvario, Užutrakio dvarus. Sužavėjo pažintis su išlikusia ankstesniųjų amžių architektūra, kilo noras prisiliesti prie buvusios dvaro kultūros, ne tik materialiųjų, bet ir dvasinių vertybių sistemos“, – pasakojo Vytautas. Noras su kitais žmonėmis pasidalyti įspūdžiais, patirtais fotografuojant dvarus ir pilis, jaunuolį įkvėpė surengti parodą: „Šia paroda nepretenduoju į meninės fotografijos apraiškas. Jos tikslas daug paprastesnis – noriu atlikti švietėjišką misiją. Patraukti daugiau žmonių domėtis mūsų krašto kultūra, pažinti savo aplinką, suvokti dvarų kultūros reikšmę mūsų valstybės vystymosi kontekste.“ Gargždų kultūros centre eksponuojamoje parodoje – 15 Lietuvos dvarų ir pilių fotografijų. Anot Vytauto, tai kuklus, bet išgyventas, išjaustas beveik dvejų metų klajonių po Lietuvos dvarus rezultatas.

Svajonės išpildymas – pavyzdys kitiems

„Šiandien atėjome susitikti su jaunu žmogumi, kuris nutarė įamžinti likusį paveldą. Mūsų istorija, dvarai, pilys – tai klasika. Tai amžiais nesenstanti vertybė“, – kalbėjo Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos istorijos mokytoja ekspertė V. Petrauskienė. Vakarą nuoširdžiai vedusi Gargždų kultūros centro direktorės pavaduotoja Asta Vaičiulienė taikliai pastebėjo, kad Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos mokytoja ekspertė V. Petrauskienė yra tarsi stebukladarė, kuri palietusi mokinius ne burtų, o istorijos lazdele įkvepia jiems meilę šiam mokslui. Jos paskatintas į istorijos tyrinėjimus paniro ir Vytautas, beje, valstybinį istorijos egzaminą išlaikęs bene geriausiai rajone. Parodos atidaryme dalyvavusi pedagogė šmaikštavo, kad jaučiasi lyg vesdama netradicinę istorijos pamoką. Ji priminė, kad iš viso Lietuvoje turėjome apie 3400 dvarų, tačiau daugumą jų ištiko graudus likimas. Šiandien dvarų apie penktadaliu mažiau, tačiau į tuos, kurie atgimė, vėl sugrįžo meno, gėrio, grožio ir išminties dvasia.

Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos abiturientas Martynas Mazalas savo draugą gyrė už drąsą atidaryti asmeninę fotografijų parodą: „Žinau, jog tai buvo sena Vytauto svajonė ir labai smagu, jog jam pavyko ją įgyvendinti. Pats esu fotografas mėgėjas, todėl nuoširdžiai džiaugiuosi, kad Vytautas išdrįso įrodyti, jog neturi būti profesionalus fotografas, kad galėtum atidaryti parodą. Užtenka turėti pomėgį ir norėti juo pasidalyti su kitais.“ Šiai minčiai pritarė ir Gargždų kultūros centro direktorė Birutė Oželienė, kuri džiaugėsi jauno žmogaus iniciatyva pačiam organizuoti parodą ir vylėsi, jog tai taps gražiu pavyzdžiu kitiems jauniems žmonėms. „Mūsų durys atviros visiems, kurie turi idėjų, sumanymų. Ateikite, ir mes padėsime juos įgyvendinti“, – drąsino KParodą parėmusių Klaipėdos rajono veiklių moterų sambūrio pirmininkė, Tarybos narė Genovaitė Sinskienė sveikindama parodos autorių linkėjo turėti didelių svajonių, nes tik jos ir veržlumas subrandina didelius ir prasmingus darbus. ultūros centro vadovė.

Kvietė į klubo gretas

Jaunąjį istorijos ir fotografijos mėgėją sveikino ir Gargždų fotografų klubo pirmininkas Virgilijus Skuodas. Jis vylėsi, kad ateityje Vytautas papildys klubo gretas ir įneš į jį gaivaus vėjo, naujų idėjų, iniciatyvų, gyvasties. Parodos autorių sveikino ir Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narė, pirmoji jo gydytoja Voldimara Jasmontaitė, kuri žaismingai linkėjo gero apetito, daug draugų ir niekada neturėti laisvo laiko. Daugybę gerų žodžių ir nuoširdžių linkėjimų Vytautui tą vakarą išsakė ir artimiausi jo žmonės: močiutė Ona Kontrimienė, krikšto tėvai Lina ir Dalius Petrauskai, giminaičiai, buvę klasės draugai, bendrakursiai. Pats Vytautas dėkojo visiems susirinkusiems, o labiausiai savo tėvams Vilijai ir Vytautui Butkams, be kurių, pasak jaunuolio, nebūtų ne tik parodos, bet ir jo.

Ypatingą vakaro nuotaiką kūrė ne tik teigiamos susirinkusiųjų emocijos, geri žodžiai, linkėjimai, bet ir trombonu groję Gargždų muzikos mokyklos mokytojo Broniaus Vaičiaus auklėtiniai Liutauras Januška ir Šalnė Ašmontaitė, poezijos žodį tarusi Ieva Gailiūtė bei Gargždų kultūros centro dainavimo studijos jaunimo grupė (vadovė Kristina Undžytė). Viena iš grupės atliktų dainų „Pagaminta Lietuvoje“ puikiai atspindėjo ir perteikė parodos temą.Didžiojo penktadienio vakarą Gargždų kultūros centre vykęs V. Butkaus fotografijų parodos „Lietuvos dvarai ir pilys: 20-mečio akimis“ atidarymas sutraukė gausų būrį susidomėjusių gargždiškių ir miesto svečių. Paroda veiks dvi savaites.

Milda ANCEVIČĖ

Paieška

Naujienlaiškis

Žurnalisto pastabos

Kad tik dėl koloradų

Sugrįžusi šios savaitės viduryje alinanti šiluma, o dar ir pilnatis, matyt, veikia kasdienį gyvenimą, kuriame žmonės planuoja atostogas, konservuoja pirmąjį…

Plačiau »

Vilija BUTKUVIENĖ

Bendraukite su mumis Facebook

Savaitės klausimas