Gargžduose kaukes iššlavė, muilo dar nestinga

Pastarosiomis dienomis žiniasklaidoje skelbiamas pavojus, jog koronavirusas COVID-19 artėja prie Lietuvos. Gargžduose pirmadienį parduotos paskutiniosios medicininės kaukės, „Bangos“ skaitytojas skundėsi, jog parduotuvėse nebeliko ir ūkiško muilo – esą efektyviai nuo šio užkrato apsaugančios higienos priemonės.

Viešojoje erdvėje paskleidus žinią, jog koronavirusu Italijoje apsikrėtė daugiau nei 200 žmonių, sėjama baimė, jog tik laiko klausimas, kada jis pasieks Lietuvą. Žmonės nerimauja, kaip apsisaugoti, lankosi vaistinėse, ieško ūkiško muilo.

Vakar „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Giedrė Achramenkienė patvirtino, jog pirmadienį pardavė paskutiniąsias medicinines kaukes. „Mums nurodyta vienam asmeniui parduoti po 10 kaukių, tai kai kurie norėjo gudrauti – grįždavo pirkti antrą kartą. Pasitaikė žmonių, kurie prisipažino norintys siųsti medicininių kaukių savo vaikams Italijoje“, – atskleidė vaistininkė. Tokio pirkimo bumo, anot jos, nepasitaikė ankstesniais gripo epidemijos laikotarpiais. Jos manymu, žmonės nori prisikaupti, nors medicininės kaukės neapsaugo nuo gresiančio viruso.

Antradienį jų nebebuvo ne tik šioje – visose Gargždų vaistinėse. G. Achramenkienė sakė, jog neaišku, kada vėl gaus.

„Bangos“ skaitytojas sunerimęs kalbėjo, jog Gargždų parduotuvėse iššluotas ir ūkiškas muilas, kuriuo plaunantis rankas neva galima apsisaugoti nuo grėsmingos ligos.

Tačiau vakar užsukus į „Pempininkų“ parduotuvę galėjai nusipirkti kelių rūšių ūkiško, natūralaus muilo, juolab įvairiausio tualetinio, taip pat išsirinkti dezinfekuojančio prausiklio. „Niekas jų neperka ir nesiteirauja – jokios panikos“, – šypsojosi parduotuvės vedėja Milda Lygnugarienė.

Parduotuvėlėje „Milda“ irgi buvo galima rinktis iš įvairiausių rūšių, taip pat ir ūkiško, muilo asortimento.

LRT televizijos laidoje „Forumas“ visuomenės sveikatos specialistai, kalbėdami, kaip apsisaugoti nuo artėjančio viruso, patikino, jog iš tiesų apie 80 proc. apsisaugoti įmanoma plaunantis rankas muilu, dezinfekuojančiu skysčiu, tačiau niekas neakcentavo, jog būtent ūkišku. Visgi šis pavojus turėtų pakeisti žmonių įpročius – visada plauti rankas išėjus iš tualeto, apsilankius viešosiose vietose ir panašiai. Tai padės apsisaugoti nuo visų infekcijų.


TAI ŽINOTINA

  • Tinkamas rankų plovimas pašalina nuo jų mikrobus ir virusus. Tai yra pirmas ginklas, kovojant su bakterijomis. Pakanka 20 sekundžių nuplauti nuo rankų mikrobus. Plauti rankas reikėtų po šiltu tekančiu vandeniu, naudoti švelnų muilą. Jei naudojate muilą, turintį aštrų kvapą, žinokite, kad jame yra per daug priedų. Sakoma, kad geriausiai tinka ūkiškas muilas, nereikia antibakterinio.  Nėra jokių įrodymų, kad antibakteriniai muilai būtų efektyvesni už įprastus, o žalos gali padaryti kur kas daugiau.
  • Kada būtina plauti rankas? Ar tikrai plauname?

    Jas reikia plauti, kai jos vizualiai nešvarios. Kai sugrįžtama iš lauko. Ypač svarbu nepamiršti nusiplauti rankas peršalimo ir gripo sezono metu. Sakoma, kad infekcija perduodama lašeliniu būdu, bet vis dėlto švarios rankos taip pat padės sumažinti sergamumą. Rankos plaunamos prieš valgį, nusičiaudėjus ar nusikosėjus, po sergančių ligonių lankymo ar jų priežiūros, pažaidus su vaikais ar palietus vaikų žaislus. Taip pat išnešus šiukšles, pasinaudojus telefonu ar paspaudus kitam ranką. Palietus gyvūną, net ir naminį, gyvūno išmatas, jo maistą ar žaislus. Pasinaudojus tualetu ar pakeitus sauskelnes. Prieš ir po maisto gamybos, ypač atidžiai reikia elgtis su neapdorotais kiaušiniais, mėsa, jūros produktais ir paukštiena.

Virginija LAPIENĖ

Asociatyvi nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių