Gėda pelėda

Šoko terapija – taip dalis Klaipėdos rajono gyventojų vertina LR Seimo rinkimų pirmojo turo rezultatus. Pastarieji tokie, kad atkreipė ne tik politologų, apžvalgininkų, bet ir Lietuvos muzikos žvaigždžių dėmesį. Ne kartą Gargžduose koncertavęs Andrius Mamontovas savo feisbuko paskyroje užrašė vieną iškalbingą žodį „Gargždulis“. Lietuvos dainius Marijonas Mikutavičius taip pat, nestokodamas sarkazmo, atkreipė dėmesį į nuo 1996 m. į Seimą renkamo parlamentaro fenomeną. „Svetima gėda“, „Gerai, kad neužsiklijavau lipduko, kad balsavau“, – tokiomis frazėmis buvo užbombarduoti socialiniai tinklai išaušus rytui po rinkimų. Sakoma, kad blogos reklamos nebūna, svarbiausia – atkreipti dėmesį. Tą Gargždai padarė be konkurencijos.

Tačiau labiausiai glumina, kad vietoj konstruktyvios kritikos viešojoje erdvėje pilamos šaipymosi pamazgos, pasiektas patyčių apogėjus. Dėl to tikrai gėda pelėda. Pasirodo, ne mokyklose metų metus reikia vykdyti „Savaites be patyčiųׅ“, bet orientuotis į suaugusiuosius. Ir, akivaizdu, kad aukštasis išsilavinimas, solidi padėtis visuomenėje ne visada turi ką bendro su išmintimi. Štai vienas sostinės veikėjas savo socialinio tinklo paskyroje pasiūlė rinkti naują pavadinimą Gargždams, nes esą dabartinis pavadinimas nebeatspindi gyventojų dvasios. Jis siūlo kelis variantus: 1) Gražuliai, 2) „Debilai“, teiraujasi, kuris artimesnis. Manau, perlenkta lazda. Šiuo atveju žeidžiamas ne tik kandidatas, bet visi už jį balsavusieji ir, svarbiausia, net nebalsavusieji. Kad ir kaip nemėgtume vieno ar kito kandidato, turime toleruoti kitų nuomonę ir gerbti laisvo pasirinkimo teisę. Niekas nedraudžia kritikuoti politikų, priešingai – kritikuokit į valias, argumentuokit savo poziciją – juk gyvename demokratinėje valstybėje. Tačiau žmogaus išvadinimas kvailiu – tai jau toli gražu ne kritika, tai tiesiog patyčios.

Patyčios skleidėsi ir kuomet pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė dalyvavo diskusijoje apie švietimo sistemą ir pasisakė. Jos kalba išvirto skandalu. Sutinku, jog ponios Dianos kalboje buvo spragų, teiginių, kurie galėjo būti interpretuojami dviprasmiškai. Tačiau labiau pribloškė mūsų europarlamentarės Aušros Maldeikienės pasisakymas socialiniame tinkle. „Nausėdienė yra kvaila. <...> Ta ponia – nibi tai motetis, nibi tai nesubrendęs infantilus vaikas – yra žiopla. Žiopla tiek, kad net nesuvokia, kokia yra žiopla. Gėda už Lietuvą“, – taip rašė europarlamentarė. O skaitant vaizdas toks, kad du vaikai susipyko smėlio dėžėje ir vienas kitam sukioja pirštu. Ar nevertėjo apsiriboti prezidento žmonos kalbos analize, argumentais, kam tie žeminantys apibendrinimai?

Nesuprantama tokia patyčių tirada. Juk jau net kiekviena supermamytė žino, kad, vaikui išpylus vandens stiklinę ar nupiešus „Ferrari“ bolidą ant naujai išklijuotų tapetų, negalima jo išvadinti kvailiu, nevykėliu, susipykusiu su protu ir pan. Visi psichologai kartoja – kritikuokite elgesį, bet ne asmenį. Kiekvienas žmogus yra vertybė, tik jo poelgiai būna geri arba ne. Nepamirškime, kad tai, ką pasakojame apie kitus, daugiau pasako apie mus pačius, o ne apie mūsų aptarinėjamus ar šmeižiamus herojus.

Žeminimas, patyčios niekur neveda. Po to stebimasi, kodėl Lietuvoje tiek daug savižudybių. Žmogus, matyt, pasijunta nesuprastas, nerandantis išeities. Tiesa, teigiamas poslinkis yra: pastaruosius ketverius metus savižudybių skaičius Lietuvoje mažėja – nuo 30,8 mirčių 100 tūkst. gyventojų 2015 m. iki 23,5 mirčių 100 tūkst. gyventojų 2019 m. Klaipėdos rajono savivaldybėje savižudybių rodiklis nuo 2015 m. sumažėjo beveik dvigubai (nuo 30,1 savižudybių 100 tūkst. gyventojų iki 15,2 savižudybių 100 tūkst. gyventojų 2019 m.). Tačiau Europos Sąjungos (ES) vidurkis – 11 mirčių 100 tūkst. gyventojų.

Kad ir ką Klaipėdos rajono gyventojai spalio 25 d. išrinks į LR Seimą Gargždų vienmandatėje apygardoje – kritikuokite, reikalaukime ginti mūsų interesus ir tinkamai mums atstovauti, tačiau patyčias palikime kaip atgyveną, progreso stabdį, kuris Lietuvai tikrai nereikalingas.

Agnė ADOMAITĖ

„Bangos“ korespondentė


Taip pat skaitykite:

Šventės rajone: džiugins gražios ir atsakingos iniciatyvos
Stabdoma Gargždų ligoninės  Vaikų ligų skyriaus veikla: lovos reikalingos COVID-19 pacientams
Koalicija: darbų įgyvendinama daugiau nei buvo suplanuota
Į Endriejavą paskirtas klebonas tęsia pažintį su Žemaitija
Kūrėjo eilėraščiuose glūdi paprasta pasaulio erdvė
Judrėnų kultūros namų 50-metis:  žiūrovus traukę originalūs projektai
Karantinas rajono bibliotekoms – (ne)baubas
Visuomenės tolerancijos dėlionė – Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijoje
Gyventojai šąla – kaltų nėra
Žemaitėška tatuiruotė kel sosėduomiejėma ėr šīpsėnas
Kningas pristatīmė – žemaitėška ruoda
Parduotuvėje „Tikra“ Gargžduose – tikri produktai imunitetui stiprinti
1991 m. sausio 13-oji mūsų atmintyje

Paieška

Naujienlaiškis

Žurnalisto pastabos

Akivaizdu

Laimėti varžybas – viena, o pasidalinti…

Plačiau »

Bendraukite su mumis Facebook