Ievos Simonaitytės premijų laureatus surinko jos asmenybės šviesa

Į Mažosios Lietuvos metraštininkės I. Simonaitytės metų minėjimo baigiamąjį vakarą Gargždų krašto muziejus Agluonėnų kultūros namuose pakvietė Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės literatūrinės premijos laureatus bei Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Agluonėnų seniūnijos rašytojos I. Simonaitytės vardo premijos nominantus.

 

Mąslus, susikaupęs, išraiškingas, bet besišypsančios Mažosios Lietuvos metraštininkės Ievos Simonaitytės žvilgsnis pro kampuotus akinių rėmelius jos gimtojo krašto žemėje – Agluonėnų kultūros namų salėje – praėjusį ketvirtadienį pasitiko kiekvieną atėjusį į jos vardo premijos laureatų susitikimą.

Prasmingo vakaro „Atėjome susitikti“ organizatoriai – Gargždų krašto muziejus, baigiantis Seimo paskelbtiems I. Simonaitytės metams, po vienu stogu pasidalinti prisiminimais, įvertinti ir savo, ir rašytojos kūrybinį palikimą sukvietė tiek literatūrinės premijos Klaipėdoje, tiek Agluonėnų seniūnijos premijos laureatus.

Abiejų premijų laureatė E. Barauskienė susitikime nuoširdžiai kalbėjo, jog visi premijų laureatai yra nusipelnę iškilios padėkos už ne vienerių metų darbavimąsi Mažosios ir Didžiosios Lietuvos labui.Metraštininkės metams – prasmingi projektai

„2017-uosius Seimas paskelbė Ievos Simonaitytės metais jos 120-ųjų gimimo metinių proga. Mūsų rajone, kuriam itin brangus talentingos kraštietės literatūrinis palikimas, metai tikrai praėjo labai prasmingai“, – sveikindamas į susitikimą suvažiavusius abiejų premijų nominantus vakarą pradėjo Klaipėdos rajono savivaldybės meras Vaclovas Dačkauskas.

Gargždų krašto muziejaus direktoriaus pareigas laikinai einantis muziejininkas-istorikas Marius Mockus vakaro dalyviams akcentavo, kad jubiliejiniais I. Simonaitytės metais muziejus vykdė du projektus, susijusius su rašytojos atminimo įamžinimu. Juos finansavo tiek Kultūros ministerija, tiek ir rajono Savivaldybė.

„Parengėme pažintinį maršrutą „Evės takais“, kuris skirtas mokytojams, kultūros darbuotojams, moksleiviams ir visiems, norintiems geriau pažinti garsios mūsų rašytojos gimtojo krašto vietas: Priekulę, Lankupius, Šventvakarius, Gropiškius, Vanagus, Žiaukas ir kt. Labai džiaugiamės, kad pavyko kokybiškai išleisti minėtą maršrutą pristatančią brošiūrą su žemėlapiu ir iliustracijomis, taip pat organizavome ir pristatomąją kelionę“, – pavykusia projektine veikla kartu su baigiamojo vakaro dalyviais pasidžiaugė M. Mockus. Jis atkreipė dėmesį, kad Vanaguose, simbolinėje I. Simonaitytės gimimo vietoje, stovi 1986 m. Vytauto Majoro išdrožtas paminklas. Šiemet Gargždų krašto muziejui pavyko atnaujinti paminklo stogelį, pagerinti bendrą paminklo būk­lę, dar numatoma patvarkyti ir nukreipiamuosius kelio ženklus.

Be to, Prano Gudyno restauravimo centre šiais metais buvo baigti restauruoti penki eksponatai iš Ievos Simonaitytės memorialinio muziejaus: dvi rašytojos mėgtos vėduoklės, skėtis nuo saulės ir dvi knygos iš asmeninės rašytojos bibliotekos. Ant vienos iš jų yra net Vydūno autografas. Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos sprendimo dėka šie daiktai po dešimties metų vėl sugrįš į mūsų rajoną.

Klaipėdos universiteto Humanitarinių ir ugdymo mokslų fakulteto docentas M. Šidlauskas vakaro dalyvius pavadino kažkada rašytojos aprašytais surinkimininkais.Gija su šita žeme

Literatūros klasikės I. Simonaitytės metų minėjimo baigiamajame vakare Gargždų krašto muziejus Agluonėnų kultūros namų salėje pagerbė 34 Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės literatūrinės premijos laureatus bei 21 Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Agluonėnų seniūnijos rašytojos I. Simonaitytės vardo premijos nominantus. Iškilūs premijų laureatai, jau išėję į Amžinybę, prisiminti susirinkusiųjų tylos minutėje.

„Man labai džiugu, kad šis renginys vyksta būtent čia, Agluonėnuose, I. Simonaitytės gimtinės apylinkėse. Nesvarbu, kurios premijos laureatai susirinko, nesvarbu juk ir premijų dydžiai. Svarbu, kad rašytojos kūrybinis palikimas yra saugomas, jis įdomus ir dabartinei kartai, o talentingoji mūsų metraštininkė pagaliau grąžinta ir į mokyklines programas“, – sveikindama susirinkusiuosius jautriai kalbėjo Agluonėnų seniūnijos seniūnė Laima Tučienė.

Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos direktorius, minėtos premijos laureatas Juozas Šikšnelis, dalindamasis prisiminimais apie premijos steigimo ir išlaikymo istoriją (iš pradžių finansavo Agluonėnų kolūkis, vėliau Klaipėdos apskrities administracija, dabar – bendrovė „Mūsų laikas“ – aut. pastaba), atskleidė, ką jam reiškia talentingoji Mažosios Lietuvos metraštininkė. „Ieva Simonaitytė man reiškia giją, kuri jungia mane su šita žeme. Žmonės, kurie nepuoselėja tos gijos, praranda ryšį ir tampa nomatais anglijose ir airijose. Taigi, Simonaitytė reiškia giją“, – savo įžvalgomis pasidalijo rašytojas. Šmaikštaus žodžio meistras atkreipė dėmesį, kad tarp abiejų premijų, tiek Klaipėdos apskrities, tiek Agluonėnų visada vyko tarsi lenktynės: jei komisijos pirmininkas, rašytojas a. a. Rimantas Černiauskas uždelsdavo paskelbti klaipėdietiškos premijos laureatą, o šviesaus atminimo Vytautas Rimavičius pirmiau pranešdavo apie Agluonėnų premijos nominantą, tai tik pastarasis ir susilaukdavo didžiausio žiniasklaidos dėmesio.

Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos direktorius, minėtos premijos laureatas J. Šikšnelis atskleidė, ką jam reiškia talentingoji Mažosios Lietuvos metraštininkė.Nusipelnę iškilios padėkos

Prisiminimais apie Agluonėnų premijos, kurios finansavimą jau kelerius metus yra perėmusi rajono Savivaldybė, steigimą ir jos tradicijos išlaikymą dalijosi Klaipėdos rajono savivaldybės Kultūros skyriaus vedėjas Gintautas Bareikis akcentavęs, jog talentingų žmonių, vertų I. Simonaitytės vardo premijos, ir ateityje niekada nepristigs.

Klaipėdos universiteto Humanitarinių ir ugdymo mokslų fakulteto docentas Marijus Šid­lauskas vakaro dalyvius pavadino kažkada rašytojos aprašytais surinkimininkais, kuriuos esą surinkdavo Šventoji dvasia. „Ogi mus į šį baigiamąjį vakarą surinko Ievos Simonaitytės dvasia, jos asmenybės šviesa, jos darbų patrauklumas“, – sugretinimą išsakė M. Šidlauskas.

Vienintelė abiejų premijų laureatė Edita Barauskienė susitikime nuoširdžiai kalbėjo, jog visi premijų laureatai yra nusipelnę iškilios padėkos už ne vienerių metų darbavimąsi Mažosios ir Didžiosios Lietuvos labui.

Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešoji biblioteka kartu su Agluonėnų seniūnija išleido spalvingą visų Agluonėnų seniūnijos I. Simonaitytės vardo 1997–2017 m. premijos laureatų lankstinuką. Jo leidybą rėmė rajono Savivaldybė.

Baigiamojo I. Simonaitytės metų paminėjimo vakaro svečiams ir dalyviams poetinį žodį apie jausmų pasaulį, palydimą talentingo džiazmeno Vytauto Labučio interpretacijomis, išsakė Klaipėdos dramos teatro aktorė Eglė Jackaitė.

Vilija BUTKUVIENĖ

Stasio SODEIKIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių