Iniciatyvos

Vėžaitiškės norėjo ir sveikatos, ir blynų receptų


Susidomėjimą pelnęs krūties vėžio prevencijos projektas „Padėk sau ir draugei“ sulaukė ir vėžaitiškių, lapiškių, žvelsėniškių dėmesio bei palaikymo. Pirmadienį po darbo į susitikimą kultūros namų salėje su rajono Veiklių moterų sambūrio narėmis ir onkologe Vida Čeropaite atėjusios moterys sakė nesigailinčios, kad televizijos serialus iškeitė į informatyvų ir nuoširdų pavakarojimą.


Ar yra universalus sveikatos receptas? Tiek gydytojos, tiek susitikimo dalyvių nuomone, pyktis, pagieža, rietenos sekina, o gera nuotaika, teigiamos emocijos, gėrio linkėjimas kitam padeda įveikti ir ligas.


Grėsmė jau paauglystėje


Krūties vėžys pasaulyje, ne išimtis yra ir Lietuva, tendencingai jaunėja. Jei anksčiau šia liga sirgdavo daugiausia pagyvenusios moterys, tai dabar vis dažniau ir dvidešimtmetės. Tai akivaizdi urbanizacijos, nuolatinio streso pasekmė. Būtina žinoti, jog ligos paplitimui ir jaunėjimui įtakos turi dar paauglystėje pradėti vartoti kontraceptikai, nepastovi partnerystė, atsainus požiūris į atsitiktinius ir dažnus lytinius santykius. Šie gydytojos V. Čeropaitės perspėjimai sukėlė gyvą vėžaitiškių diskusiją ir apgailestavimą, kad laisvo, neįpareigojančio gyvenimo pavyzdžių net tarp moksleivių vėžaitiškės nemažai mato ir savo miestelyje. „Gal reikėtų sveikatinimo prevencijos projekto būtent jaunimui, paauglius auginantiems tėvams? Gal per mažai jauni žmonės žino apie grėsmes ir per daug apie galimybes? Tokia tema praverstų ir psichologo paskaita. Juk ypač paaugliai yra lengvabūdiškumo reklamos aukos“, – svarstė Vėžaičių kultūros namų direktorė Alma Slušnytė.


Ar yra universalus sveikatos receptas? Tiek gydytojos, tiek susitikimo dalyvių nuomone, pyktis, pagieža, rietenos sekina, o gera nuotaika, teigiamos emocijos, gėrio linkėjimas kitam padeda įveikti ir ligas.


Geras pavyzdys nepatraukė


Kartu su rajono Veiklių moterų sambūrio narėmis aplankiusi jau visas mūsų rajono seniūnijas ir jau daugiau kaip dešimt kartų skaičiusi paskaitą „Krūties vėžys. Privalote žinoti.“ onkologė V. Čeropaitė nepaliauja priminti, jog moterys turi sistemingai užsiimti savityra, o esant bet kokiems pakitimams kreiptis į šeimos gydytoją. „Supraskite, kad delsimas yra pražūtis. Ir taip laikas sugaištamas, kol sulaukiama eilės pas specialistus, kol atliekami tyrimai echoskopu ar mamografu (po 45 metų). Deja, tos eilės susidaro dėl vis didėjančio onkologinių ligonių skaičiaus“, – apgailestavo V. Čeropaitė. Bet gydytoja pastebėjo, kad, pavyzdžiui, Skandinavijos šalyse moterys net į darbą nepriimamos, jei nėra pasitikrinusios mamografu. Ji pasidžiaugė, kad pastaruoju metu visgi Lietuvoje vėžio nustatymas pradinėje stadijoje pagaliau persvėrė. Tokių atvejų jau nustatoma 56 proc. Tai palankesnė situacija ligoniams.


Vėžaitiškė Laima Lingevičienė pritarė, kad kiekvienai moteriai būtina prevenciškai lankytis pas specialistus ir pasidaryti tyrimus. „Gal ta pasitikrinimų sistema ir nėra maloniausia, bet kai vieną kartą pereini, pasidaro aiškiau ir paskui jau lengviau, nes viską žinai“, – drąsino Laima susitikimo dalyves. Kita pagyvenusi vėžaitiškė atvirai pasidalijo savo patirtimi. Sužinojusi apie nemokamą patikrą „Salvijos“ medicinos centre ji paragino kartu važiuoti pasitikrinti ir savo drauges. Nesulaukusi bendrakeleivių viena nuvyko į „Salviją“. Tyrimas mamografu rodė įtarimą, jis patvirtintas echoskopu. Laiku atlikta operacija. Moteris džiaugiasi didesnei bėdai užbėgusi už akių. Vėžaitiškės draugės iš jos pavyzdžio nepasimokė. Jų požiūris nepasikeitė: kas bus, tas bus, nesitikrinsim…


Nustebino gardžios vaišės


„Dar nežinau nė vieno onkologinio ligonio, kuris išsigydė tik žolelėmis, o ne moderniomis medicinos priemonėmis“, – įsitikinusi gydytoja V. Čeropaitė, kategoriškai ragindama nepasikliauti „gydymu varnalėšomis“. Antra vertus, jos nuomone, reikėtų atsargiau vertinti visokias reklamines akcijas, susijusias su maisto papildais, stebuklingais vitaminais. Onkologė priminė, kad natūralius antioksidantus pačios auginame darže ar sode. Tai aktinidijos, agrastai, svarainiai ir kt. Deja, daržovių ar vaisių konservai praranda savo vertę. Taip pat ir pasaldinta žolelių arbata ar vaisiai su cukrumi.


Veiklių moterų sambūrio pirmininkė Genovaitė Sinskienė informavo, jog ir šiemet dviejuose rajono miesteliuose lankysis sveikatinimo projekto „Nedelsk“ rožinis autobusėlis. Mūsų rajone minėto projekto iniciatorės A. Zuokienės ir Veiklių moterų sambūrio bendradarbiavimo dėka autobusėlis atvyks jau penktą kartą. Vėžaitiškės norėtų jį matyti savo miestelyje. „Atvažiuoja konsultuoti geri specialistai, bet kai kurių gyvenviečių moterys nepasinaudoja nemokama konsultacija. Per didelė prabanga autobusėliui stovėti ir laukti…“ – apgailestavo dėl kai kurių kaimo moterų nesupratingo požiūrio į savo sveikatą G. Sinskienė.


Vėžaitiškes, lapiškes, žvelsėniškes nustebino Veiklių moterų sambūrio vaišės – Užgavėnių blynai. Susitikimo dalyvės viena per kitą gyrė jų skonį ir sambūrio narės Aldonos Zubienės, kepusios gardžius blynus, prašė recepto.


Vilija BUTKUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių