Investicijos

Pro sporto salės stogą nebešvilps tūkstančiai


Gargždų sporto salės šeimininkų artėjantis šaltasis metų sezonas nebaugina. Mat iki tol bus spėta apšiltinti pastato stogą, sienas, tad tikimasi ne tik gyventi šilčiau, bet ir sulaukti kuklesnių sąskaitų už šildymą. Praėjusią žiemą Gargždų sporto centras pačiais šalčiausiais mėnesiais mokėdavo tūkstantines sumas. Rekordas buvo pasiektas vasarį – gauta sąskaita už šildymą ir karštą vandenį siekė 11 tūkst. Lt.


Darbų vertė – per 432 tūkst. Lt


Sporto salė yra tvarkoma pagal projektą „Gargždų sporto salės išorinių atitvarų modernizavimas“. Siekiama pastatą sutvarkyti taip, kad būtų padidintas energijos vartojimo efektyvumas ir sąskaitos už šildymą nebūtų tokios skausmingos. Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotojas Kęstutis Cirtautas informavo, kad per 432 tūkst. Lt vertės rangos darbų sutartis su UAB „Baltresta“ pasirašyta 2012 m. balandį.


Anot pašnekovo, Valstybės biudžeto ir Europos Sąjungos dalis siekia 406 tūkst. Lt, o pačios Savivaldybės indėlis – per 25 tūkst. Lt. Pastarosios lėšos bus panaudotos netinkamoms išlaidoms finansuoti, t. y. toms priemonėms įgyvendinti, kurios nėra taupančios energiją, tad ir nefinansuojamos pagal projektą. Visi statybos darbai turėtų trukti 6 mėnesius. Pasak Administracijos Statybos ir kelių priežiūros skyriaus vedėjo pavaduotojos Aldonos Balčikonienės, pastato cokolio šiltinimas kainuos per 16 tūkst. Lt (be PVM), stogo – per 155 tūkst. Lt (be PVM), sienų – per 164 tūkst. Lt (be PVM).


Rangovui atsiskaito laiku


„Modernizuotas pastatas ir įdiegtos energijos taupymo priemonės (stogo, fasado, angokraščių bei cokolio šiltinimas) leis sutaupyti 0,03 Gwh energijos per metus. Įgyvendinus projektą bus sudarytos geresnės darbo sąlygos Klaipėdos rajono savivaldybės sporto centro darbuotojams, o Gargždų miesto gyventojams palankesnės galimybės dalyvauti sportinėje veikloje ir sporto renginiuose“, – įsitikinusi Administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja Raimonda Kučinskaitė.


Pasak A. Balčikonienės, iki rugpjūčio 1 d. jau buvo įvykdyta darbų už beveik 252 tūkst. Lt, o sumokėta rangovui – per 186 tūkst. Lt. UAB „Baltresta“ direktorė Laura Umantaitė informavo, kad visi statybos darbai vyksta sklandžiai. „Atsiskaitymai taip pat nevėluoja. Klaipėdos rajono savivaldybė tikriausiai yra vienintelė visoje Lietuvoje, kuri atsiskaito laiku“, – džiaugėsi L. Umantaitė. Ji užsiminė, jog UAB „Baltresta“ darbus turėtų baigti anksčiau nei suplanuota.


Paramos sutartys vėluoja?


Mero pavaduotojas K. Cirtautas pasakojo, kad įgyvendinant šį projektą keblumų kilo tik dėl to, jog Lietuvos verslo paramos agentūra ilgai nepasirašė paramos sutarties, pagal kurią skiriamos lėšos. „Principas yra toks: kad būtų patenkinta paraiška, viešuosius pirkimus reikia vykdyti iš anksto. Darbų rangovas jau turi būti parinktas. Neturėdami paramos sutarties, jau sudarome sutartį su rangovais. Kai pateikiama paraiška, jos vertinimas agentūroje pagal atitinkamą tvarką turėtų trukti 2 mėnesius, tačiau dažniausiai šis procesas užsitęsia. Pavyzdžiui, projekto „Gargždų sporto salės išorinių atitvarų modernizavimas“ paraišką rajono Savivaldybės administracija pateikė 2012 m. sausio 31 d., o paramos sutartis pasirašyta tik 2012 m. birželio 19 d. Tad paraiškos vertinimas vietoj 2 mėnesių truko beveik 5“, – dėstė pašnekovas. Taip susiklosto tokia situacija, kai rangovas dirba, o Savivaldybės administracija paramos sutarties dar nepasirašiusi. Anot K. Cirtauto, tokių atvejų rajone yra ir daugiau. „Žinoma, agentūros noras, kad rangovas būtų parinktas prieš pateikiant paraišką, iš dalies suprantamas. Jie nori, kad Europos Sąjungos lėšos būtų garantuotai įsisavintos“, – svarstė jis. Tačiau ką daryti tada, jei rangovas parenkamas, jis pradeda darbus, o paramos sutartis po ilgų svarstymų būna nepasirašyta? Mero pavaduotojas išgirdęs šį retorinį klausimą tik pasidžiaugė, kad kol kas tokių atvejų rajone nebuvo. Paramos sutartys, nors ir pavėluotai, būdavo pasirašomos ir rangovams atsiskaityta už atliktus darbus.


Komentarai


Gargždų sporto centro direktorius Steponas NORVILAS: „Kiek žinau, apšiltinimo darbai turi būti baigti iki spalio 15 d. Labai džiaugiamės, kad sporto salė bus modernizuota, apšiltinta, anksčiau visa šiluma išeidavo per stogą, o dabar bus apšiltintos ir sienos, ir stogas. Tiems, kurie sportuoja, nebuvo šalta, tačiau žiūrovams, sekretoriatui reikėdavo kuo šilčiau apsirengti. Svarbiausia, kad, atlikus apšiltinimo darbus, turėtų pavykti sutaupyti lėšų. Salė ir pagalbinės patalpos užima per 1 000 kvadratinių metrų, tad sąskaitos už šildymą ir karštą vandenį buvo didžiulės, pavyzdžiui, už sausį mokėjome 7 908 Lt, už vasarį – 11 tūkst. Lt. Dabar situacija turėtų pasikeisti.


Ko mums dar trūksta? Manau, kad visai Gargždų bendruomenei reikėtų naujos sporto salės su didžiulėmis tribūnomis, kuriose tilptų 3 000 žiūrovų. Papildomų sporto salių ypač stinga patiems sportininkams. Šaltuoju metų sezonu po vienu stogu sunku sutilpti visiems tinklininkams, krepšininkams, futbolininkams. Tad grafikas sudaromas kone minučių tikslumu. Beje, būtina sutvarkyti stadiono bėgimo takelius, nes dabar, regis, visi pamiršo lengvąją atletiką. Takai čia kloti buvo gal 1980 m., tad bėgantiesiems ant nelygios dangos net kojos kliūva.“


Lietuvos verslo paramos agentūros (LVPA) vyresnysis informavimo specialistas Deividas PETRULEVIČIUS: „Visos energetikos ir turizmo paraiškos pagal vienodas sąlygas yra vertinamos 2 mėnesius. Tačiau, vertinimo terminus LVPA, suderinusi su Lietuvos Respublikos finansų ministerija, gali pratęsti, jei savivaldybės pateikia netikslius viešųjų pirkimų, infrastruktūros darbų dokumentus, suplanuoja veiklas, kurios negali būti finansuojamos pagal priemonių sąlygas. Dėl šių priežasčių LVPA siunčia paklausimus savivaldybėms, o jos turi pataisyti netikslumus. Projekto „Gargždų sporto salės išorinių atitvarų modernizavimas“ vertinimas buvo pratęstas, nes Klaipėdos rajono savivaldybės administracija numatė pagal priemonę „Viešosios paskirties pastatų renovavimas regioniniu lygiu“ nefinansuojamas išlaidas, dėl ko reikėjo kelis kartus tikslinti paraišką. Įvertinus Savivaldybės pateiktą ir turimą dokumentaciją, paaiškėjo, kad į projekto biudžetą yra įtrauktos ir netinkamos finansuoti išlaidos – darbai, kurie nesusiję su energijos taupymo priemonių diegimu. Atsižvelgiant į pasirašytos rangos sutarties terminą, buvo nustatyta, kad turėjo būti sumažintas ir darbo užmokestis projektą administruojantiems asmenims. Nustačius šiuos neatitikimus, buvo derinamas projekto biudžetas, projekto rezultatai. Galutinis paraiškos variantas buvo gautas 2012 m. gegužės 2 d.“


Agnė ADOMAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių