Įspūdžiai

Turininga mero viešnagė Briuselyje


Neseniai Klaipėdos rajono savivaldybės meras Vaclovas Dačkauskas europarlamentaro J. Paleckio kvietimu viešėjo Briuselyje. Pirmą kartą Belgijos sostinėje apsilankęs meras patyrė daug neišdildomų įspūdžių. Apie šią kelionę V. Dačkauskas mielai sutiko papasakoti „Bangos“ skaitytojams.


Susitikimas su D. Grybauskaite


– Briuselyje specialiai Jums buvo suorganizuota daugybė susitikimų. Kurie iš jų buvo įdomiausi?


– Pirmąją viešnagės dieną dalyvavau susitikime su Europos Komisijos (EK) nare Dalia Grybauskaite, kuri papasakojo apie EK darbo subtilybes, apie tai, kaip Briuselyje yra vertinama Lietuva, mūsų politikų veikla. D. Grybauskaitė yra Lietuvos patriotė, todėl labai domisi, kaip mūsų šaliai sekasi įsisavinti ES fondų lėšas, kurios yra gaunamos pagal 2004–2006 metų Bendrąjį Programavimo Dokumentą. Remdamasi dabartiniais rodikliais, komisarė išreiškė susirūpinimą, kad yra reali grėsmė, jog lėšos gali būti neįsisavintos, nes jų galutinis įsisavinimo terminas yra (pagal n + 2 formulę) 2008 metų rugsėjo 1 diena.


Komisarė informavo, kad Europos Komisija yra svarbiausia ES struktūra. Europos Komisija turi įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, ji teikia direktyvų, reglamentų projektus Europos Parlamentui bei Europos Tarybai. Pateiktiems projektams pritaria arba nepritaria Europos Taryba, o juos patvirtina Europos Parlamentas. Tokiu būdu projektai įgyja įstatymo galią. Reglamentai yra rekomenduojamo pobūdžio, o direktyvos – privalomojo.


D. Grybauskaitė akcentavo, jog Europos Komisija ir visos kitos struktūros dirba dėl ateities. Šiandien yra priimami sprendimai, kurie įsigalios po 7–10 metų. Ji stebėjosi, kad kartais mes bandome pakeisti teisės aktus, kurie buvo priimti tik prieš 5-6 metus. Įsigaliojusių teisės aktų Europos Sąjunga nebekeičia, o juos vykdo. Pavyzdžiui, yra priimtas sprendimas, kad 2013 metais Lietuva perims Europos Parlamento pirmininkavimo pareigas, todėl jau šiandien tam turime atsakingai ruoštis.


Efektyvesnio bendradarbiavimo garantas


– Vienas iš svarbiausių Jūsų kelionės tikslų – dalyvauti Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) atstovybės atidaryme. Galėtumėte trumpai apie tai papasakoti?


– LSA tikslas – sudaryti galimybes aktyvesniam ir efektyvesniam Lietuvos savivaldos dalyvavimui ES regioninės politikos formavime, užtikrinti glaudesnius kontaktus ir tiesioginį informacijos apie savivaldos poreikius pateikimą ES institucijoms.


Lietuvos savivaldybių asociacijos atstovybėje turėsime nuolatinį atstovą Povilą Kuprį. Jis nuolat palaikys ryšius su Europos Parlamentu, Europos Komisija, bendradarbiaus su Regioninio bendradarbiavimo komitetu.


LSA atidaryme dalyvavo parlamentarai L. Andrikienė, A. Sakalas, E. Gentvilas, komisarė D. Grybauskaitė bei kiti.


– Susitikote ir su Europos Parlamento, Regioninės plėtros komiteto nariu Eugenijumi Gentvilu. Sužinojote ką nors vertingo?


– E. Gentvilas papasakojo apie Regioninės plėtros komiteto darbo subtilybes, apie tai, kad didžioji dalis ES valstybių yra suskirstytos į regionus. Regionų atstovai gauna atskirą finansavimą iš ES struktūrinių fondų. Atsižvelgdamas į savo krašto kultūrinius, ekonominius skirtumus, E. Gentvilas apgailestavo, kad mūsų valstybė yra traktuojama kaip vienas regionas, nes nėra oficialiai suskaidyta. Todėl šiuo metu mūsų Seimas, Vyriausybė daug dirba tam, kad Lietuva būtų suskirstyta į regionus ir mes galėtume gauti papildomą paramą iš ES fondų.


Įvertino darbą Parlamente


– Viešėdamas Briuselyje pamatėte ir įvertinote kasdienį europarlamentarų darbą. Jei būtų galimybė, ar norėtumėte atsidurti europarlamentaro kėdėje?


– Tokios galimybės negalima atmesti. Galbūt būtų įdomu padirbėti Europos Parlamente. Tačiau darbo ten tikrai daug, prieš priimant kažkokį sprendimą reikia atlikti aibę studijų, labai pasiruošti, išanalizuoti kiekvieną galimybę.


Beje, pamačiau Briuselyje ir europarlamentarų kasdienio darbo sąlygas. Pats parlamento pastatas pavergė dydžiu, tačiau darbuotojų kabinetai labai nedideli, kuklūs. Iš mano kabineto ten išeitų net keli. Teko pietauti ir Europos Parlamento valgykloje. Pietūs ten atsieina apie 6 eurus, tai labai paprasta, niekuo neišsiskirianti valgykla. Senamiestyje labai populiarios lauko kavinės. Kainos jose tokios: kiek pas mus litų, ten tiek pat eurų. Tiesa, aptarnavimas Briuselio baruose gana žemo lygio, Vilniuje situacija žymiai geresnė.


– Tai buvo pirma Jūsų kelionė į Briuselį?


– Taip, Briuselis man paliko teigiamą įspūdį. Tai puikus milijoninis miestas, kuriame dėmesį traukia didžiulis ES pastatų iš stiklo ir betono kompleksas. Šiek tiek pasigedau žalumos.


Didelį įspūdį paliko architektūra, aplankyta Šv. Gudulos katedra, pradėta statyti dar XIII amžiuje.


Agnė SURPLYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių