Įspūdžiai

“Minijos“ šokėjai ir muzikantai Burgase pasijautė žvaigždėmis


Jei pradėsime skaičiuoti šiemet 35-metį švenčiančio Gargždų kultūros centro šokių ir dainų ansamblio „Minija“ kelionių ir koncertų maršrutus, nebeužtektų ir dviejų rankų pirštų. Šią vasarą „Minija“ pasiekė saulėtąją Bulgariją, kur buvo pakviesti dalyvauti 34-ajame tarptautiniame Burgaso miesto folkloro festivalyje.


Šalis, apie kurią nedaug žinome


Lietuvos turistai dar nelabai domisi Bulgarija. Tai kalnuota valstybė Europos pietryčiuose, prieinanti prie Juodosios jūros. Važiuojant Bulgarijos keliais į akis krito tai, jog šalis, kaip ir Lietuva, sunkiai keliasi iš sovietinio sąstingio. Tačiau labai nori būti priimta į Europos Sąjungą, dalyvauja daugelyje bendrų projektų, vykdo kelių statybos darbus. Bulgarija – labiau žemės ūkio kraštas. Pakelėse driekiasi vynuogynai, persikų giraitės, auginamos įvairios daržovės. Žmonės gyvena vidutiniškai, kainos nuo lietuviškų nedaug tesiskiria.


Burgaso miestas – ketvirtas pagal dydį Bulgarijoje. Tai – žvejybos ir keleivinis uostas. Mieste nemažai įvairių pramonės įmonių: naftos perdirbimo, chemijos, tekstilės ir pan. Šalia miesto kasama vario rūda. Su Burgasu labai susijusi mūsų Klaipėda, mat šiame Bulgarijos mieste pastatyti didieji keltai, keliantys poilsiautojus per Kuršių marias. Burgasas – tuo pačiu ir žavus Juodosios jūros kurortas. Jūra čia labai švari ir šilta (vandens temperatūra buvo apie 26-28°C). Smėlis – kaip prie Baltijos, klimatas labai malonus. Nors oro temperatūra visas dienas viršijo 30°C, vaikščioti, net koncertuoti buvo nesunku. Vakarais nuo jūros padvelkdavo malonus vėjelis, šiek tiek atvėsdavo.


Festivalyje su apsauga


Burgase tarptautinis folkloro festivalis rengiamas jau 34-ąjį kartą. Dalyvius atrenka komisija, sudaryta iš žinomų Bulgarijos folkloro specialistų. Jie stengiasi pakviesti kuo egzotiškesnių šalių šokėjų, muzikantų, dainininkų. Ir šiemet, be lietuvių, dalyvavo dar bemaž 14 šalių atstovai: japonai, makedonai, slovakai, vengrai, armėnai, gruzinai, baltarusiai, turkai, moldavai, portugalai, lenkai, serbai, šokėjai iš Kipro. Todėl festivalio programa buvo labai įdomi. Pagrindinėje scenoje – Vasaros estradoje ant jūros kranto – koncertus stebėdavo minios žiūrovų, labai šiltai sutikusių visų šalių pasirodymus. Be koncertų estradoje, šokome Burgaso gatvėse, buvome nuvykę į Pomorje miesto vyno šventę, koncertavome įvairiose kurortinėse gyvenvietėse.


Pats festivalis buvo organizuotas gana sklandžiai. Nors pietiečiai vėl mus stebino savo nurodymų kaita, pasitaikė ir nesusipratimų, tačiau labai džiaugėmės padėjėjos Natašos ir vietinės policijos rūpesčiu. Burgaso aukštosios technologijos mokyklos bendrabučiai, kuriuose gyvenome, koncertų vietos ir mes patys buvome saugomi visą parą. Policininkai merginas lydėjo prie jūros, laukė, kol jos nusifotografuos. Nors dauguma policininkų atrodė egzotiškai: pasipuošę auksinėmis grandinėlėmis ir grandinėmis, visur ir visada važiuojantys su įjungtais švyturėliais ir garso signalizacija, tačiau savo darbą dirbo be priekaištų, kad visi festivalio dalyviai jaustųsi saugūs.


Vos atvykę į Burgasą turėjome dalyvauti festivalio atidarymo šventėje. Važiuodami į miesto centrą, pasijautėme esą tikros žvaigždės. Policija buvo užblokavusi visas gatves, stabdė mašinas, parengė vadinamąją „žaliąją gatvę“: važiuoji nekreipdamas dėmesio nei į kelio ženklus, nei šviesoforo spalvas. Festivalio organizatoriai džiaugėsi „Minija“, kuri per 3 valandas įveikė per 300 km, kad suspėtų dalyvauti atidaryme. Aišku, mes buvome pavargę po nakvynės autobuse, nesiprausę, alkani, tačiau žiūrovų aplodismentai, prašymai nusifotografuoti veikė gaivinančiai.


Bulgarus nustebino skrabalai


Visų ansamblių ir delegacijų vadovus į priėmimą pakvietė Burgaso miesto meras ir festivalio globėjas Ionas Kostodinovas. Jis visiems įteikė padėkas už dalyvavimą, pakvietė ansamblių vadovus išsakyti mintis apie šventę. Priėmimo metu „Minijos“ vyriausioji vadovė Birutė Oželienė, Gargždų seniūnas Saulius Bakšinskis ir Savivaldybės Kultūros skyriaus vedėjas Gintautas Bareikis Burgaso merui įteikė suvenyrus su Gargždų simbolika, padėkojo už pakvietimą į festivalį.


Lietuvių šokėjai, dainininkai ir muzikantai buvo priimami labai šiltai. Žiūrovai džiaugėsi melodingomis mūsų dainomis, smagiais šokiais, svajingomis birbynės trelėmis. Itin didelio susidomėjimo sulaukė drauge su mumis vykęs žinomas šalyje skrabalistas Regimantas Šilinskas. Organizatoriai lipo į sceną norėdami pačiupinėti šį muzikos instrumentą, bandė ištarti pavadinimą. Juo ypač domėjosi Bulgarijos radijo korespondentai.


Įdomiausia tai, jog baigiamajame koncerte visi dalyviai turėjo parodyti tik po vieną 5 minučių šokį, o mums, lietuviams, buvo suteikta garbė pademonstruoti net du numerius: skrabalų melodijų pynę ir pašokti žaviąją „Agotėlę“. Šį įspūdingą koncertą, pasibaigusį fejerverkais, tiesiogiai transliavo Bulgarijos televizija.


Mūsų padėka


Keliaujant, dalijantis kultūros lobiais, garsinant savo šalį ir miestą visada apima nepaprastas jausmas. Kad Gargždų kultūros centro šokių ir dainų ansamblis „Minija“ galėjo jį patirti, dėkojame ansamblio vadovėms, šokėjų, muzikantų ir dainininkų artimiesiems bei visam būriui ištikimų rėmėjų: Klaipėdos rajono savivaldybei, Viešajai įstaigai „Gargždų kultūros centras“, UAB „Vlastona“, UAB „Dolena“, UAB „Baltijos baldai“, UAB „Vaiškada“, UAB „NEO group“, UAB „Idmava ir partneriai“, UAB „Gargždų geležinkelis“, UAB „Neoforma“, UAB „Jereda“, UAB „Trevena“, D. Šatkaus įmonei „Liepa“, barui „Astorija“, verslininkams A. Žemguliui, E. Januševičiui, informaciniam rėmėjui – Klaipėdos rajono laikraščiui „Banga“.


Nerija VALINČIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių