Kairiarankystė – ne liga, o privalumas

S. Žemgulienė: „Būdama kairiarankė nejaučiu nei išskirtinumo, nei keblumų.“

 

Dešiniarankių pasaulyje gyvenantys kairiarankiai nesijaučia išskirtiniai ar varginami nepatogumų. Atvirkščiai – kai kurie išmokę dirbti abiem rankomis ir tuo didžiuojasi. Jie švenčia Tarptautinę kairiarankių dieną.

Savo patirtimi dalijosi kairiarankės veiviržėniškė Sandra Žemgulienė ir dreverniškė Vincenta Šikšnienė.

Neįsivaizduoja, kaip siūti dešine

Veiviržėnų seniūnijos socialinė darbuotoja S. Žemgulienė tvirtino, jog dirbti kaire ranka – jokių keblumų. „Ką padarysi, jei taip sureguliuota smegenų veikla. Manau, jog kairiarankystė – ne liga, o privalumas“, – įsitikinusi 30-metė veiviržėniškė. Tačiau Sandra ne viską daro kaire ranka. „Tam įtakos turėjo mano močiutė, kuri ankstyvoje vaikystėje man krepšteldavo per kairiąją, kurioje laikydavau šaukštą. Ir piešti šia ranka neleido, – prisiminė ji. – Taigi valgau, rašau ir skutu bulves dešine, tačiau neįsivaizduoju, kaip reikėtų siūti dešine.“

S. Žemgulienė pasakojo, kad jos pirmoji mokytoja buvusi kairiarankė. „Ir mūsų klasėje buvo 4 kairiarankiai mokiniai. Mokytoja leido rašyti kaire ranka. Jie taip gražiai rašė, tarsi dailyraštį. Manau, kad ir aš būčiau gražiau rašiusi kaire ranka – dabar mano braižas nekoks“, – kalbėjo veiviržėniškė.

Ji pasakojo, kad giminės stebėjosi: kairiarankė… „Anuomet tai buvo prilyginama neįgalumui, – kalbėjo Sandra. – Daugiau giminėje kairiarankių neišsiaiškinau. Bet mūsų sūnus, kuriam treji metai, daug ką daro kaire ranka. Aš leidžiu, o vyras – ne. Betgi, specialistų teigimu, ar tradiciškai bus stipri dešinioji, paaiškės tik vaikui sulaukus penkerių metų.“

Veiviržėniškė prisiminė, kad ir jos tėvams buvo sunku žiūrėti, kaip dukra laikydavo grėblį. „Jie rodydavo, kaip laikyti dešinėje, bet man buvo nepatogu, todėl dirbau kaire ranka. Aš ir daržą raviu kaire, ir kitus darbus dirbu, nes dešinioji yra silpna“, – sakė pašnekovė.

Pusiau kairiarankė moteris tvirtino nesijaučianti išskirtinė ar nepatogumų varginama. „Vienintelis keblumas – sunku skirti dešinę nuo kairės“, – prisipažino ji.

S. Žemgulienė pasakojo skaičiusi apie įžymius kairiarankius žmones. Girdėjusi, jog šie labai jautrūs, emocingi, apdovanoti meniniu pajautimu. Šių savybių randanti ir savyje.

Džiaugiasi stipriomis rankomis

Dreverniškė V. Šikšnienė ant savo lemties gimti kairiaranke nerūstauja. Atvirkščiai – džiaugiasi turėdama dvi stiprias rankas.

V. Šikšnienė margučius dažo kaire ranka.Iš 11 brolių ir seserų ji vienintelė kairiarankė. „Kaip ir tėvelis. Mama liepdavo šaukštą paimti į dešinę, o tėvelis užstodavo, – pasakojo 72-ejų metų Vincenta. – Tačiau mokykloje mokytoja vertė mokytis rašyti dešine, o ne taip, kaip aš rašiau – iš antros pusės ir atvirkščiai. Išpynė mano ilgą kasą ir plaukais prie suolo pririšo kairę ranką. Verkiau – nuo ašarų išskydo rašalas. Namo grįžau rašaluotais rūbais ir sąsiuviniais. Žinojau, kad ir kitą dieną bus išpinta kasa ir pririšta kairė ranka. Bet išmokau dailiai rašyti ir dešine – mokytoja per pamoką rodydavo kaip pavyzdį. Klasėje buvau vienintelė kairiarankė. Dabar kaire nesugebėčiau parašyti. Anuomet gerai darė mokytoja, liepusi rašyti dešine.“

Vincenta džiaugiasi galinti dirbti abiem rankomis. Pašnekovė prisiminė išmokusi bulves skusti dešine, nes gausiai šeimai reikėjo priskusti daug bulvių. Dabar skuta dešine, o pjausto kaire, taip pat ir kitus smulkius darbus – ravi, mezga, neria.

Ji džiaugiasi savo kairiarankyste, aiškindama turinti dvi stiprias rankas.

V. Šikšnienė įsitikinusi, jog kairiarankystė – prigimtis. „O mama man buvo sakiusi, kad nebūtų kairiarankis vaikas, jam gimus reikia į marškinių rankovę pirma kišti dešinę rankytę, o mūsų pribuvėja apsiriko“, – šypsojosi Vincenta.

Iš aštuonių Šikšnių anūkų vienintelė Kornelija kairiarankė. Dvyliktokė ne tik rašo kaire ranka. „Man negražu, kad ji taip rašo ir liepiu mokytis rašyti dešine, o Kornelija atsako, kad jai taip patogu, kad leidžia taip rašyti. Sakau, jog tavo mokytojai negeri, o ji atšauna: „Geriausi pasaulyje.“

Pasak V. Šikšnienės, laisva kaip asmenybė, energinga mergina viską daro kaire ranka – ir valgo, ir rankdarbius kuria, nes jai taip patogiausia.


  • Pasaulyje skaičiuojama apie 550 mln. kairiarankių, jie sudaro apie 12–13 proc. kiekvienos šalies gyventojų. Šis fenomenas iki galo neištirtas – laikomas genetine įgimta ypatybe. Jei abu tėvai dešiniarankiai, tikimybė, kad jiems gims kairiarankis vaikas – 2 proc. Jei vienas iš tėvų kairiarankis, tikimybė padidėja iki 17 proc., o jeigu abu – iki 46 proc. Lietuvoje yra daugiau kaip 300 tūkst. kairiarankių, vyrų beveik dvigubai daugiau nei moterų.
  • Psichologai teigia, kad nei dešinė, nei kairė ranka neturi būti laikomos svarbesnėmis ar pranašesnėmis. Žmogaus charakteris, teigiamos asmeninės savybės ir talentai nepriklauso nuo to, kokia ranka jis užpildo anketą ar įrašo autografą prisiminimui. Ne rankos, o širdis, siela ir protas lemia tikrąją vertę visuomenei.
  • Dabar galima įsigyti kairiarankiams skirtų žirklių, rašiklių, liniuočių, virtuvės reikmenų, laikrodžių, kompiuterio priedų.
  • Nustatyta, kad kairiarankiai dažniau turi telepatinių gebėjimų, lakią vaizduotę, mąsto nestandartiškai. Mokslininkų duomenimis, tarp kairiarankių yra daugiau itin aukšto intelekto žmonių. Kas penktas žymus žmogus yra kairiarankis. Garsūs lietuviai kairiarankiai – Liudas Mikalauskas, Juozas Gaižauskas, Rimas Valeikis, Šarūnas Marčiulionis, Artūras Karnišovas ir kt.
  • Rugpjūčio 13-ąją švenčiama Tarptautinė kairiarankių diena. Šventė pirmą kartą paminėta 1992 m. britų kairiarankių klubo iniciatyva.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių