Konfliktinė situacija

Gargždų butų ūkis policijos akiratyje


Atsiliepdama į „Bangos” laikraščio 51 nr. spausdintą publikaciją „Butų ūkio remontas įplieskė gyventojų nepasitenkinimą”, į redakciją P. Cvirkos g. 17 namo gyventojų vardu kreipėsi šio namo atstovė Liuda Ratkevičienė. Ji išdėstė beveik tokias pat problemas kaip ir anksčiau kreipęsi Melioratorių g. 14 namo gyventojai – didelės laiptinės remonto kainos, vienoje laiptinėje be gyventojų sutikimo sudėti plastikiniai langai.


Abejoja dėl kainų


L. Ratkevičienė į redakciją atėjo nešina pluošteliu dokumentų. Daugiabučio namo antros laiptinės remontas, kaip matyti iš atliktų darbų akto, užbaigtas praėjusių metų gegužę. Jame nurodyti suremontuoti plotai, išlaidos darbo užmokesčiui, medžiagoms ir mechanizmams bei kt. (pridėtinės išlaidos, socialinio draudimo įmokos, PVM). Priskaičiuoti, kaip numato įstatymai, ir 5 proc. pelno įmonei. Senų dažų nuvalymas nuo laiptinių lubų, sienų, langų, metalinių grotelių, durų, laiptų maršų bei aikštelių šoninių paviršių ir jų išdažymas naujais dažais kainavo 12 280 Lt. Gyventojų nuomone, tokia kaina per didelė. L. Ratkevičienė „Bangos“ korespondentei sakė įtarianti, kad bendrovė, norėdama padidinti sumą už atliktus darbus, vadovavosi ne remonto, o statybos darbų įkainiais.


Atsisakė langų


L. Ratkevičienė taip pat paaiškino, kad praėjusių metų rudenį Gargždų butų ūkio UAB, gyventojams neprašant ir negavusi jų sutikimo, P. Cvirkos g. 17 namo pirmoje laiptinėje medinius langus pakeitė į plastikinius. „Per 2008 metus įmonė visose laiptinėse suremontavo langus, sudėjo išdužusius stiklus, nudažė rėmus. Tam išleido 1 872 Lt. Kodėl po remonto reikėjo keisti langus? Manome, jog tam, kad UAB „Polasta“ turėtų darbo ir uždarbio, – pašnekovė neslėpė įtarimų, kad sunkmečiu įmonės taip padeda viena kitai. – Išlaidos namo bendrosioms patalpoms tvarkyti per praėjusius metus ir taip 17 308,23 Lt viršijo iš gyventojų surenkamas įmokas, tad kam reikėjo skolą dar labiau didinti ir keisti langus?“ Motyvuodami, kad langai sudėti be jų sutikimo, visų likusių laiptinių gyventojai šių metų pradžioje raštu atsisakė mokėti už pirmoje laiptinėje sudėtus langus ir paprašė kitose laiptinėse jų nekeisti.


Taupyti reikėtų protingai


Besitaisantis po sunkios ligos Gargždų butų ūkio UAB direktorius Olegas Velkas neslėpė esąs nusivylęs gyventojų skundais. „Jei nieko nedarai, visi patenkinti, jei imiesi iniciatyvos, prasideda skundai“, – sakė jis „Bangos“ korespondentei.


Pasak direktoriaus, tinkamai prižiūrimi ir eksploatuojami keliasdešimt metų tarnaujantys gyventojams daugiabučiai namai dar tiek pat ar dar ilgiau tarnaus jiems, jų vaikams ir vaikaičiams. „Ne tik butai, o ir bendrojo naudojimo patalpos (laiptinės, rūsiai, stogai ir kt.) – visų gyventojų turtas, niekas kitas jokių teisių į jį neturi. Tad mintis, kad man pakaks, o po manęs – nors tvanas, šiuo atveju nelabai tinkama. Daugiabučiuose namuose laiptinės yra lygiavertė statinio dalis ir skirta ne tik laiptams įrengti. Išorinės namo sienos statomos storesnės, dažniausiai su oro tarpu. Jos sulaiko šilumą. Tuo tarpu vidinės butų sienos laiptinėse yra kur kas plonesnės ir pralaidesnės. Todėl sandarių šildomų laiptinių mikroklimatas yra vienas iš svarbiausių garantų reikiamai temperatūrai bute palaikyti ir, be abejo, šilumos energijai taupyti. Siūlyčiau gyventojams pagalvoti, ar verta kategoriškai atsisakyti naujų langų. Rūpindamiesi savo butais, pasirūpinkime ir laiptinėmis, taip sutaupysime šilumą. Gal reikėtų skaičiuoti, kas pigiau – ar kasmet remontuoti medinius sukiužusius langus, kurie vis tiek nebus sandarūs, ar pakeisti juos sandariais plastikiniais, kurie tarnaus keliolika metų,“ – direktorius siūlo patiems gyventojams padaryti išvadas.


Darbai – pagal sąrašą


O. Velkas primena, jog bendrojo naudojimo patalpos eksploatuojamos vadovaujantis Gargždų butų ūkio UAB patvirtintu „Gyvenamųjų pastatų bendro naudojimo objektų nuolatinės priežiūros (eksploatavimo) darbų sąrašu“. Savininkas ar naudotojas remontuoja savo butą, o už bendrojo naudojimo patalpų priežiūrą (eksploataciją) moka Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos nustatytą mokestį. Gargždų butų ūkio UAB įsipareigojusi nuolat prižiūrėti (eksploatuoti) namų pamatus, nuogrįstes, sienas, stogus, koridorius, holus, laiptines, palėpes, pusrūsius. „Visa tai ir darome. Nuolat stebime mūsų administruojamų bendrojo naudojimo patalpų būklę, kaip mums ir pavesta, sprendžiame, ką tvarkyti pirmiausia, kas gali palaukti. Džiaugiamės, jei daugiabučio gyventojai yra savo namo šeimininkai, jų atstovai bendradarbiauja su mumis, ragina visus gyventojus branginti ir saugoti ne tik savo butus, bet ir bendrojo naudojimo patalpas“, – sako direktorius.


Apskaita – kiekvienam namui


„Neprivalome tartis su gyventojais dėl patvirtintame sąraše nurodytų būtinų remonto (eksploatacijos) darbų. Medinius langus į plastikinius pradėjome keisti, kai to paprašė patys gyventojai“, – sakė O. Velkas. Pasak direktoriaus, viena gyventoja iš Melioratorių g. 14 namo, prašydama pakeisti laiptinės langus, takus į Gargždų butų ūkio UAB numynė. „Manėme, jog gerą darbą gyventojams darome, o dabar – še tau, boba, ir devintinės“, – apgailestavo O. Velkas. – Kruopščiai skaičiuojame kiekvieno namo pajamas ir išlaidas, stengiamės darbus pagal galimybes atlikti kokybiškai. Skandalas kilo dėl to, kad paprašėme gyventojų sumokėti papildomai. Ką darysi, pritrūko. Gal iš kišenės į kišenę būtų ir pigiau, bet to negalime daryti. Įmonė moka visus mokesčius, buhalterinė apskaita tiksli, įkainiai patikrinti, tad belieka apgailestauti, jei kažkam atrodo, jog apgaudinėjame gyventojus“, baigia pokalbį O. Velkas.


Vyksta tyrimas


P. Cvirkos g. 17 namo gyventojų skundas atitinka Melioratorių g. 14 namo skundo turinį. Analogiški ir Gargždų butų ūkio UAB pateikiami paaiškinimai. Nieko naujo – tie patys įkainiai, užmokestis už darbus, mokesčiai. Administracija papildomai paaiškina, jog gyventojai nuomos mokestį moka už tą žemės sklypą, kuris yra po namu. „Kadangi sklypai apie namus neįteisinti, mokestis už juos taip pat neskaičiuojamas“, – paaiškino bendrovės vyriausioji buhalterė Aldona Muldarienė.


Melioratorių g. 14 namo gyventojai raštu paprašė Klaipėdos rajono apylinkės prokuratūrą ir Klaipėdos apskrities Klaipėdos rajono Policijos komisariato Kriminalinę policiją patikrinti, ar Gargždų butų ūkio UAB neapgaudinėja gyventojų. Kaip „Bangai“ paaiškino Klaipėdos apskrities Klaipėdos rajono Policijos komisariato Kriminalinės policijos skyriaus vyresnysis tyrėjas Roaldas Žiūra, prokuratūra gyventojų skundą perdavė tirti jų institucijai. „Paprašiau Gargždų butų ūkio UAB pateikti medžiagą. Jei tyrimo metu rasime nusikalstamos veikos požymių, siūlysime kelti baudžiamąją bylą, priešingu atveju tyrimą nutrauksime ir apie tai informuosime pareiškėjus“, – paaiškino vyresnysis tyrėjas.


Jadvyga SURPLIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių