Konfliktinė situacija

Bendrovė įtariama realizavusi valstybės gelmių turtą


Klaipėdos miesto viešosios policijos komisariatas išsiaiškino, jog mūsų rajone, Doviluose, registruota UAB „Dovilra“ esą neteisėtai naudojo valstybės žemės išteklius.


Tvenkiniai – tik priedanga


Klaipėdos VPK ekonominių nusikaltimų tyrimo poskyrio viršininkas Arūnas Užkuras „Bangos“ korespondentei paaiškino, jog komisariatas gavo informaciją apie įtariamą neteisėtą UAB „Dovilra“ veiklą ir ją patikrino.


– Informacija pasitvirtino. Žemės savininkai samdė UAB „Dovilra“ tvenkiniams jų žemėje iškasti, o iškastas žvyras ir smėlis, be abejo, susitarus tarpusavyje, buvo pardavinėjamas pavieniams asmenims, įmonėms ir net valstybės įstaigoms, – paaiškino A. Užkuras.


Pasak pareigūno, kiekvienas žemės savininkas turi teisę išsikasti tvenkinį, tačiau iškastą gruntą gali panaudoti tik savo reikmėms – krantams sutvirtinti, pylimams supilti ir pan. Žemės gelmių turtas – valstybės nuosavybė, leidimą jį realizuoti įgaliota išduoti Lietuvos geologijos tarnyba. Už realizuojamą valstybės turtą nustatytas mokestis.


A. Užkuras teigė, jog, apžiūrint iškastus didžiulius tvenkinius, matosi, kad dauguma jų, paėmus iškasenas, palikti likimo valiai, tik vieno kito tvirtinami šlaitai. Dėl to daroma prielaida, jog tvenkinių kasimas – tik priedanga iškasenoms nelegaliai realizuoti.


Gruntą reikia išvežti


Nenorėjęs skelbti pavardės vienas iš sklypų, kuriuose iškasti tvenkiniai, savininkų teigė nesutinkąs su pareikštu kaltinimu, kad išvežtos naudingos iškasenos. „Toje vietoje pagal UAB „Kauno hidroprojektas“ atliktų tyrinėjimų duomenis naudingų iškasenų nėra. Turėdami parengtą ir su reikiamomis instancijomis suderintą projektą, kasėme tvenkinius. Įstatymai draudžia realizuoti iškastą gruntą, tačiau nenurodo, kur jį dėti. Juk nepilsi šalia tvenkinio kalno. Dėl to pasiūlėme bendrovei iškasus tvenkinį išsivežti ir gruntą. Įmonė suvežė jį į savo bazę, perdirbo ir realizavo“, – kalbėjo sklypo savininkas. Papildydamas jį UAB „Dovilra“ direktorius Pranas Stočkus priminė, jog įmonė sumoka visus mokesčius, 25 darbininkai joje turi darbą ir uždarbį, o gyventojai – pigios statybinės medžiagos.


Kaltinimai išpūsti


UAB „Dovilra“ direktoriaus P. Stočkaus nuomone, žiniasklaida per daug išpūtė kaltinimus, tačiau įmonės padėtis nepavydėtina. Kartu su bendrasavininkiais vertindamas susidariusią situaciją, kai įmonės veikla sustojo: bet kuriuo momentu gali būti areštuotos sąskaitos, produkcija neparduodama. Direktorius prognozavo, jog gali tekti atleisti darbininkus. „Tikime, kad tyrimas greitai bus baigtas, paaiškės tikroji padėtis, ir įmonė vėl galės dirbti. Gerbiame įstatymus ir sutinkame sumokėti mokesčius, – teigė direktorius, nesileisdamas į kalbas apie kitus finansinius dalykus. – Teisėsauga viską išsiaiškins, teismai nuspręs, kas teisus, o kas nusikaltęs“.


Pasak bendrovės direktoriaus, įmonė jau galėjo turėti atidarytą žvyro karjerą, tačiau jo įteisinimą stabdo biurokratiniai barjerai. „Turime išžvalgytą sklypą, tačiau, kol nebuvo patvirtintas rajono Savivaldybės teritorijos bendrasis planas, negalėjome gauti sąlygų detaliajam planui žemės paskirčiai keisti. Dabar galimybė atsirado, pavasarį pateikėme prašymą, tačiau sąlygų iki šiol eilėje tebelaukiame. Negalėdami eksploatuoti karjero, kasėme tvenkinius“, – kalbėjo direktorius.


Žala ir atsakomybė


Lietuvos geologijos tarnybos darbuotojai išmatavo UAB „Dovilra“ iškastus tvenkinius ir nustatė, kad iš jų neteisėtai paimta apie 100 000 kub. m žvyro ir 50 000 kub. m smėlio. Nesumokėtų mokesčių suma, jei skaičiuoti po 0,26 Lt už kub. m smėlio ir 0,28 Lt už kub. m žvyro, viršytų 40 000 Lt.


Už neteisėtai vykdomą ūkinę bei finansinę veiklą numatyta ir baudžiamoji atsakomybė.


Jadvyga SURPLIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių