Konkursas

Iš 13 „Klumpakojų“ – Gargždų „Minijos“ geriausias


Šiomis eilėmis Klaipėdos dramos teatro aktorius Bronius Gražys sveikino tautinio šokio patriarchą, sceninio „Klumpakojo“ kūrėją profesorių Juozą Gudavičių net keliomis progomis – garbingo 80-mečio, kūrybinės veiklos 60-mečio bei „Klumpakojo“ 55-mečio.


Šioms sukaktims paminėti Klaipėdos universiteto Menų fakulteto Choreografijos katedra surengė trečiąjį tarptautinį tautinių šokių grupių ir ansamblių konkursą-festivalį „Klumpakojis-2006“. Devynias valandas Klaipėdos Žvejų kultūros rūmuose šoko, muzikavo ir dainavo apie 700 dalyvių, kurių geografija labai plati: Kaunas, Marijampolė, Alytus, Šiauliai, Punskas, Ryga… Net trys kolektyvai atstovavo Klaipėdos kraštui. Paskaičiuota, kad „Klumpakojis“ tą šeštadienį buvo sušoktas trylika kartų.


21 kolektyvas varžėsi dviejose grupėse – A, kurioje šoko „Klumpakojį“, ir B: čia šokamas bet koks šokis su klumpėmis. Tarptautinio konkurso-festivalio laureatais paskelbti Klaipėdos miesto kultūros centro Žvejų rūmų tautinių šokių ir dainų ansamblis „Žilvinas“ ir Kauno technologijos universiteto tautinio meno ansamblis „Nemunas“.


Etnografai teigia, jog klumpės Lietuvoje paplito iš Žemaitijos, mat kunigaikštis Irinėjus Oginskis specialiai iš Austrijos parsigabenęs klumpių meistrą, kad tas išmokytų žemaičius klumpdirbystės amato. Tad nenuostabu, kad pagrindinį konkurso-festivalio prizą, pavadintą Juozo Gudavičiaus vardu, už profesionaliausiai sušoktą „Klumpakojį“ laimėjo Gargždų kultūros centro šokių ansamblis „Minija“. Kaip pasakojo ansamblio vyriausioji vadovė Birutė Oželienė, pats profesorius prašė padėkoti šokėjams, sakydamas „toks klumpakojis, koks ir turi būti“. Konkurso organizacinis komitetas sveikinimo rašte džiaugėsi visų ansamblių dalyvavimu, linkėjo, kad liaudies meno puoselėjimas ir jo propagavimas taptų mūsų visų atsakomybės už valstybės ir tautos išlikimą svarbiausiąja dalimi.


„Minijos“ šokėjai džiaugėsi dar vienu iškovotu prizu, kurių, tiesą pasakius, paskutiniais metais laimėta itin daug. Šiemet 35-ąjį jubiliejų švęsiančio ansamblio šokėjai nepamiršo šviesaus atminimo „Minijos“ įkūrėjo Vytauto Mačiuičio, ant kurio kapo po konkurso nuvežė gėlių, uždegė žvakelę, nes be Vadovo energijos, noro pasiekti visas aukštumas šiandieninių pergalių nebūtų iš viso.


Gargždų kultūros centro šokių ansamblis „Minija“ šią vasarą savo meną demonstruos Bulgarijoje. Esame pakviesti į Burgaso (didžiausias Bulgarijos uostas) mieste vyksiantį tarptautinį folkloro festivalį, į kurį 15 kolektyvų iš įvairių šalių atrinko komisija. Koncertuosime vasaros estradoje, vyks oficialus susitikimas su merijos atstovais ir festivalio organizaciniu komitetu.


Įspūdžius iš trečiojo tarptautinio tautinių šokių grupių ir ansamblių konkurso-festivalio „Klumpakojis-2006“ norėčiau baigti Klaipėdos universiteto Senato pirmininko prof. Stasio Vaitiekūno žodžiais: „Lieka viltis, kad tauta ir ateityje saugos savo tėvų ir protėvių kūrybos, kaip ir visos savo ilgaamžės istorijos, perlus, nes, praradusi savo šaknis, tauta ilgainiui tampa beveidė, pilka ir artėja prie nežinomybės ribos.


Nerija VALINČIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių