Laiko brydė

S. Dariaus gimines į Lietuvą atveda Atlantas


Amerikoje, Tenesio valstijoje, gyvenantis Tomas Orkutas (Tom Orcutt) Klaipėdos rajone vieši pagerbdamas savo ištakas – lietuviškos šaknys jį sieja su žymiausiu Lietuvos oreivystės herojumi Steponu Dariumi. Močiutės brolio jam pažinti neteko, tačiau noras nardyti padangėmis giminėje užkoduotas. Tomas 25-erius metus pats pilotavo lėktuvą. Antrąsyk su žmona į Lietuvą atvykęs amerikietis šiemet kartu su lietuvių tauta mini Atlanto nugalėtojų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno 80-ąsias skrydžio metines.


Prisiminimai tolsta


Klaipėdos rajone prasidėjusi lakūno S. Dariaus šeimos – Jucevičių – istorija į Ameriką persikėlė prieš daugiau nei šimtmetį. Šiandien išeivių iš Lietuvos giminė Amerikoje apie lietuvių tautos herojų kalba vis blankesniais prisiminimais. Žinių apie giminę jie semiasi čia, Pabaltijyje, kur S. Dariaus ir jo bendražygio S. Girėno autoritetas nedyla jau 80 metų.


70-metis T. Orkutas žino, jog močiutė Laura į Ameriką su broliais ir seserimis atvyko 1907-aisiais. Pačiam Tomui nebeteko pažinti nei S. Dariaus, nei savo močiutės – lakūno sesers. Tačiau močiutės sesuo teta Konstancija Jucevičiūtė (vėliau – Katherine Stulpin) nuolat dalindavosi prisiminimais apie giminę. „Pas tetą Katherine dažnai leisdavome vasaras. Iš vaikystės pamenu jos namą Viskonsine ir restoraną, kurį ji su seserimis atidarė vos atvykusi į Ameriką. Meniu ten, žinoma, buvo lietuviškas. Katherine buvo tobula virėja – iki šiol pamenu kavos tortus ir koldūnus“, – į prisiminimus leidosi Tomas.


Jau Čikagoje gimusi Tomo mama Helena Amerikoje ištekėjo už anglų ir škotų kilmės imigranto. Šeima susilaukė sūnaus ir dviejų dukterų. Šiuo metu viena T. Orkuto sesuo gyvena Floridoje, kita – Arizonoje.


Vadina herojumi


„Mano mama su savo seserimi tarpusavyje dažnai kalbėdavosi lietuviškai. Todėl ir pats vaikystėje žinojau nemažai lietuviškų žodžių. Mamos sesuo Amerikoje dirbo mokytoja, mokėjo ispanų, italų, rusų kalbas“, – apie inteligentišką giminę angliškai pasakojo T. Orkutas.


Istoriją apie giminaičio S. Dariaus likimą Tomas išgirdo būdamas gal dešimties. Močiutės sesuo Katherine namie turėjo medinį propelerį, sukonstruotą paties Stepono. „Jau tada supratau, kad jų skrydis buvo įspūdingas, tačiau sudėtingas užmojis. Vėliau pats mokiausi Lietuvos istorijos apie išgyventus karus ir okupacijas tam, kad daugiau suprasčiau apie šią šalį“, – patikino Tomas. „Kaip jaučiuosi matydamas, kad S. Dariaus ir S. Girėno istorija lietuviams tokia svarbi? Mane tai labai jaudina. Ir galiu suprasti, kodėl Lietuvoje jie tokie svarbūs. Juk kiekviena tauta turi turėti savo herojų ir minėtinų datų“, – įsitikinęs pašnekovas.


Jis prisiminė, kad pirmąsyk viešėdamas Judrėnų seniūnijoje, Dariaus kaime esančiame muziejuje, darsyk buvo pagautas sentimentų – čia jis rado nuotrauką, kurioje teta Katherina įsiamžinusi su broliu Steponu. Esą gali būti, kad nuotrauka daryta 1933-aisiais, prieš lemtingąjį skrydį.


Atvyko specialiai


Dešimtis tūkstančių kilometrų ir net jūrmylių nuo Lietuvos nutolusi Amerika visgi rado būdų, kaip S. Dariaus palikuonis suvesti su protėvių Tėvyne. Pirmąsyk į Lietuvą Tomas atvyko 1992-aisiais. Tik atgimstančios šalies nepriklausomybės laikais vyras išvydo niūrią, dar sovietinę Lietuvą. Tuomet jis viešėjo darbo reikalais – plastikos chirurgą į Lietuvą buvo pakvietęs kolega profesorius Tarvilas Norkus.


Šįsyk T. Orkutą į Lietuvą atvykti pakvietė ilgametis bendražygis Tomas Haseltonas – UAB „Minijos nafta“ generalinis direktorius. Dviejų amerikiečių keliai susikirto, kai abu tapo verslo partneriais. Draugystę iki šiol su T. Orkutu išlaikęs T. Haseltonas lietuvių kilmės vyrą į svečius pakvietė sužinojęs, kad būtent šiemet minimos S. Dariaus ir S. Girėno tragedijos metinės.


Nori susitikti gimines


Dvi savaites Lietuvoje viešėsiantis Tomas su žmona Mary lankysis šventiniuose minėjimuose Kaune bei Dariaus kaime. Šįsyk jį pasitikusi europietiška Lietuva buvo tarsi siurprizas. Tomas tikisi, kad per viešnagę jam pavyks susitikti ir su Kretingos rajone gyvenančiu S. Dariaus anūku Skirmantu Maštaru. Apie Lietuvoje gyvenantį giminaitį jis sužinojo tik būdamas Gargžduose.


Paklaustas, ar Amerikoje dalyvauja lietuvių bendruomenės susiėjimuose, Tomas apgailestavo tam neturintis galimybių. „Didžiausia bendruomenė yra Čikagoje, o mes gyvename kalnuose, mažyčiame Winthropo miestelyje, kuriame yra vos 320 gyventojų“, – pasakojo Tomas. Tris dukras iš pirmosios santuokos turintis Tomas su antrąja žmona džiaugiasi bendru šešių anūkų būriu.


Jolanta VENSKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių