Modeliuotojai dovanos atsisakė iš pagarbos „Lituanicai“

Judrėnų seniūnijoje saugoma legendinio lakūno Stepono Dariaus tėviškės sodyba pasipildė nauju eksponatu – Soldino miško, kuriame rasta nukritusi „Lituanica“, žemės sauja. Šį eksponatą muziejui įteikė Pajūrio regiono modeliuotojų klubo „Mikropasaulis“bei Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro stendinio modeliavimo būrelio nariai, neseniai dalyvavę konkurse Lenkijoje ir iš organizatorių gavę tokią sertifikuotą dovaną. Modeliuotojai nusprendė, kad žemę garbingiau įkurdinti specialioje ekspozicijoje, o ne lentynoje.

Priėmė kaip vertybę

Lenkijoje, Torunės apskrities Chelmžos mieste, neseniai svečiavęsi Klaipėdos rajono modeliuotojai parsivežė ne tik prizų už ypatingus stendinius modelius. Modeliuotojų festivalio organizatoriai dalyviams iš Lietuvos įteikė sentimentų kupiną dovaną – saują žemės iš Soldino miško, kuriame 1933 m. nukrito lietuvių pilotų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno,eksperimentinis lėktuvas „Lituanica“. „Nusprendėme, kad klubas nėra nusipelnęs turėti tokią dovaną, todėl ją sugalvojome įteikti S. Dariaus gimtinėje esančiam muziejui – atiduoti į tas rankas, kuriose ji tikrai bus išsaugota ateinančioms kartoms“, – sakė modeliuotojų klubo „Mikropasaulis“ narys, Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos technologijų mokytojas Evaldas Venckauskas.

Pas muziejaus vadovą Mėčislovą Raštikį Dariškėje modeliuotojai apsilankė ketvirtadienį ir pagarbiai perdavė dovaną. Specialioje dėžutėje buvo įdėtas maišelis žemės, jos tikrumą liudijantis sertifikatas ir vietos nuotraukos. Šią dėžutę muziejaus vadovas patikino laikysiąs matomoje ekspozicijos vietoje.

Tiesa, tai ne pirmoji Dariškę pasiekusi žemė iš lemtingojo miško. M. Raštikis priminė, kad 2003–2004 m. bėgime nuo Soldino iki Kauno, o vėliau ir atgal dalyvavę lietuviai irgi parvežė vietos žemės.

Kokie eksponatai muziejuje vertingiausi? „Muziejininkystės atžvilgiu vertingiausias tas daiktas, kuris vienetinis. Pas mus tai – asmeniniai S. Dariaus baldai iš Kauno, V. Kostkaus, J. Talandžio paveikslai, V. Savicko dekoratyvinės medinės lėkštės, skirtos skrydžių jubiliejams. Tokių niekur kitur nėra“, – vardijo M. Raštikis.

Kuria karo aviacijos analogus

Karo aviacija modelių kūrėjams ypač artima. Tik jie ne pilotuoja, bet konstruoja originalams analogiškus lėktuvų modelius. Štai jaunuosius modeliuotojus ugdantis Pranas Songaila jau yra pagaminęs mokomąjį albatrosą B IIa (legendinę „žaliukę“), darbų procese – naikintuvas „Fokker“ D. VII, brėžiniai paruošti ir žvalgybiniam LVG C. VI. Per ateinančius mokslo metus P. Songaila užsibrėžęs baigti ir pačią „Lituanicą“, kuri bus įspūdingo 1 520 mm ilgio. Aviacinė tematika domina daugumą modeliuotojų, tad apsilankymas Dariškėje irgi gali tapti įkvėpimu iš kartono dalelių atkurti senosios aviacijos stebuklus.

Kartu su vietiniais modeliuotojais Dariškėje taip pat lankėsi klaipėdiškis verslininkas ir kolekcininkas Algimantas Galvelė, savo kolekcijoje turintis kelis šimtus pasaulinės aviacijos lėktuvų modelių.


  • Per metus S. Dariaus gimtinėje Dariaus k. apsilanko 2 000–3 000 lankytojų. Daugiausia – ekskursijų grupės iš Lietuvos, bet istorinis objektas domina ir užsieniečius. Kasmet ekspoziciją keičia 2–3 naujos parodos. Šiuo metu muziejuje eksponuojama Feliksui Vaitkui atminti skirta paroda (F. Vaitkus – lietuvių kilmės JAV lakūnas, 1935 m. lėktuvu „Lituanica II“ perskridęs Atlanto vandenyną).
  • IV Chelmžos modeliuotojų festivalyje gargždiškius lydėjo sėkmė. Chelmžos miesto burmistro taurę už geriausią jaunučių modelį laimėjo Vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro stendinio modeliavimo būrelio modeliuotoja Brigita Ronkytė (už Lenkijos miesto Švinoujščės jūrinio švyturio maketą). Chelmžos miesto Gyventojų veiklos grupės Prezidento prizą už geriausią pastato modelį laimėjo klubo „Mikropasaulis“ narys, Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos technologijų mokytojas Evaldas Venckauskas (už Kochlovičių bažnyčios maketą). Chelmžos modeliuotojų klubo „Combat“ taurę laimėjo stendinio modeliavimo būrelio vadovas Pranas Sungaila (už F. Vaitkaus lėktuvo „Lituanica II“ modelį).
  • Nominacijas laimėjo moksleivė Vaiva Venckauskaitė (už Olštyneko olandiško vėjo malūno maketą jaunimo amžiaus grupėje), E. Venckauskas (už Kochlovičių bažnyčios modelį suaugusiųjų amžiaus grupėje), Vilmantas Norkus (buvęs Laisvalaikio centro auklėtinis, suaugusiųjų amžiaus grupėje, už JAV II pasaulinio karo kreiserį „Helena“). P. Songaila taip pat buvo nominuotas kartoninės vikšrinės karo technikos suaugusiųjų amžiaus grupėje už tanko PT-91 „Twardy“ modelį. E. Venckauskas gavo nominaciją kartoninės ratinės karinės technikos modelių kategorijoje suaugusiųjų amžiaus grupėje už Vokietijos II pasaulinio karo šarvuočio „Lauben“ modelį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių