Nežiūrint nieko, mes išlikome draugais

Pilna Gargždų kultūros centro salė praėjusį penktadienį klausėsi virtuoziško izraelietiško džiazo, o pavasarį gargždiškiai nemokamai žiūrėjo Izraelio filmus – šias dovanas miestui įteikė Izraelio ambasada Lietuvoje.

Izraelio valstybės nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvai Amiras Maimonas, pirmą kartą atvažiavęs į Gargždus, akcentavo, kad reikia tiesti tiltus ir stiprinti draugystę. Juk kadaise Gargžduose gyveno gausi žydų bendruomenė, kurios paveikslas dar gyvas gargždiškių atmintyje istorijomis, rašytiniais liudijimais. Deja, ir masinėmis kapavietėmis, primenančiomis pirmąjį Europoje holokausto atvejį 1941 metais, įžengus naciams į tuometinį pasienio miestą Gargždus. Pasak A. Maimono, aplankiusio kapus, norėtųsi gargždiškių žydų atminimą tarsi iškelti iš tų masinių žudynių vietų miškuose į šviesą, jų vardus sugrąžinti į miestą, kur jie vėl tarsi gyventų tarp savų žmonių. Tokių iniciatyvų mūsų šalyje jau yra – obeliskas Dusetų miškuose nužudytų žydų, Lietuvos piliečių, atminimui statomas Zarasuose savivaldybės lėšomis.

„Nežiūrint nieko, mes išlikome lietuvių ir Lietuvos draugai. Aš tris mėnesius per metus praleidžiu Lietuvoje, kasmet organizuojame keliones į Lietuvą, daug ir pavieniui važinėjame, tad ryšys su tėviške išlieka gana stiprus“, – sakė Izraelyje įsikūrusios asociacijos „Israelita“, vienijančios išeivius iš Lietuvos, naujos kartos litvakus, vadovas Jokūbas Kacas. Anot jo, užuot kalbėjus apie skausmingą praeitį, reikia žvelgti į ateitį, megzti santykius tarp abiejų tautų. O litvakai – žmonės, gimę Lietuvoje, gyvenę čia iki persikeldami į Izraelį, galėtų tapti tuo jungiančiuoju tiltu. Lietuvos žurnalistams, tarp jų ir „Bangos“ korespondentei neseniai lankantis Izraelyje buvo kiek netikėta, bet malonu stebėti sutiktų žmonių džiugią reakciją, pasakius, kad esame iš Lietuvos: „Oh! Lita, Lita… Daugelis neužmiršę savo šaknų Lietuvoje, lanko tėviškes, kapus…Klaipėdiečiai, kauniečiai, telšiškiai, vilniečiai… „Kai pradėjome burtis į bendruomenę, mums, jaunimui, buvo šokas, kai išgirdome, kaip gražiai lietuviškai kalba žydai iš Lietuvos, Izraelyje gyvenantys jau po 40–50 metų. Tai pavyzdys mums, kaip reikia savo tėvynę mylėti, puoselėti kalbą. Svetur labai sustiprėja poreikis tautiečiams vienytis, kažką bendrai veikti, kelti trispalves…“, – kalbėjo susitikime Lietuvos ambasadoje Tel Avive lietuvių bendruomenės „Nerija“ pirmininkė Ieva Vebraitė.

Atskirai į organizaciją Beit Vilna susibūrę buvę vilniečiai žydai irgi gaudo žinias iš Lietuvos, „serga“ už tėviškę ir nuolat pilni lėktuvai skrenda tiesioginiame reise Tel Avivas – Vilnius ir atgal. „Tokių vanagaičių žemo lygio kiršinimo projektų neturėtų būti. Rašyti knygas atverčiant skaudžius istorijos puslapius ne bet kas gali. Nereikia užmiršti prisidėjusių prie žudynių, bet būkime teisingi – prisiminkim ir gelbėtojus. Apie Izraelį, žydus irgi daug stereotipų, mitų, propagandos prikurta, todėl tiesą padeda atskleisti tik glaudus, nuoširdus žmonių bendravimas“, – nuomonę viešintiems Izraelyje žurnalistams išdėstė buvęs telšiškis, litvakas Michaelis, puikiai kalbantis ir žemaitiškai, nors Izraelyje gyvena jau 45 metus.

Garsi profesorė genetikė Lina Basel Salmon neužmiršta savo gimtinės – palaiko glaudžius ryšius su Kauno ir Vilniaus genetikais, atvyksta skaityti paskaitų, kviečia pasitobulinti kolegas į Izraelį. Ji teigia, jog genetika – tai ateities mokslas, atnešiantis žymius teigiamus pokyčius medicinoje, kai bus galima labai pagerinti žmogaus sveikatą pradedant nuo motinos iščių, gimimo iki senatvės, užkirsti kelią įvairioms ligoms, tarp jų ir onkologinėms. Tel Avive studijuojančios lietuvaitės stebina „aukštuoju pilotažu“. Štai viena mergina pasirinko Artimųjų Rytų studijas, tikisi dirbti karinių konfliktų sprendimų grupėse. Kita studijuoja biochemiją, gilinasi į nanotechnologijas. Jos magistro darbas – sukurti elektrodą akiai regėjimui pagerinti. Studentės džiaugiasi labai aukšto lygio mokslais Izraelyje, kviečia bendraamžius prisijungti, nors tai nelengva ir pakankamai brangu, bet atsiveria visas pasaulis.

Litvakų neblėstančia meile tėvynei džiaugiasi ir Lietuvos ambasadorius Izraelyje Edminas Bagdonas: „Turim tikrų patriotų. Štai viena šeima net šakočių ant dujinės savo virtuvėje Vasario – 16-osios šventei prikepė – jie tiesiog tirpo burnoje“. Ambasada svariai prisideda, kad Lietuvos vardas skambėtų šioje šalyje – nuolat vyksta kultūriniai renginiai, susitikimai su verslo, turizmo atstovais, keturiomis gausiomis litvakų bendruomenėmis, svečių delegacijomis iš Lietuvos. Štai į ambasadoriaus surengtą Fausto Latėno koncertą, skirtą Lietuvos 100-mečiui Tel Avivo Gesher teatre suplaukė minios žmonių, miesto bendruomenės, kultūros, meno elito atstovų ir toli gražu ne vien kalbančių lietuviškai. Ambasadoriaus E. Bagdono teigimu, litvakams labai svarbu palaikyti ryšius su Lietuva, su gimtaisiais miestais ar miesteliais, juos domina žydų paveldo objekto išsaugojimas, žuvusiųjų atminimo įamžinimas, turizmas. Ypač susitikimais, renginiais abiejose šalyse turiningi šie metai, kai Izraelis švenčia 70, o Lietuva – 100 metų nuo valstybių įkūrimo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių