Paroda

Žiemos pasaka, apgaubta balto angelo sparnu…


Kitais metais gruodis jau puošdavosi snaigių patalais. Šaltukui kimbant į skruostus taip būdavo gera su siūlų kamuoliu ar dar kai kuo rankose pasinerti į palaimingą ramybę prie spragsinčio židinio… Tokią tad idiliją mums primins Gargždų krašto muziejuje atidaryta šeštoji tradicinė rajono tautodailės meistrų darbų paroda „Pasaka“…


Muziejaus vadovė-kuratorė Audra Jankeliūnienė suskumba patikslinti, jog parodos pavadinimą pasiūlė tapytojas Juozas Ramanauskas, kurio paveikslai visada primena pasakiškai jaukų senojo sodžiaus pasaulį. Ir šiai parodai Juozo pristatytas naujas paveikslas „Viduržiemio nakties pasaka“ alsuoja palaimingu dvasingumu, kaip ir angelo sparnais apgaubtas miestelis – tikriausiai Judrėnai – kitos žinomos tautodailininkės Irenos Viliūtės paveiksle „Pasaka“…


Penktadienio vakarą bloškiant šalto lietaus šuorams skubėjome pasinerti į šiltą ir jaukų muziejaus namelį Gargžduose, Sodo gatvėje – čia vyko skambus ir šiltas parodos atidarymo vakaras.


Gargždiškiai kviečiami susipažinti su labai įvairia mūsų tautodailininkų kūryba. Paroda veiks iki sausio pabaigos. Čia pamatysite naujus ar iki šiol parodose dar neeksponuotus darbus. Radosi ir naujų autorių. Antai Virginija Burė pristatė meniškus vilnos vėlimo pavyzdžius – veltinius, liemenę, papuošalus, minkštas lyg pūkas pirštines, Valė Krauleidienė – gintarinę lino pasaką, Valentina Kaubrienė – mūsų močiučių kraičio skrynia dvelkiančius siuvinius – staltiesėles, pagalvėles. Beje, Valentina neseniai Gargždų viešojoje bibliotekoje savo siuvinėjimus demonstravo teminėje parodoje „Rožinė svaja“, o šiuo metu jos personalinė paroda veikia „Marginių“ salone Klaipėdoje.


Plačiai žinoma audėja Rimantė Šalčiuvienė ekspoziciją papuošė Princesės skrybėlaite, o pynėja Aurelija Pociuvienė – panašia plačiabryle iš vytelių. Šioje parodoje apskritai vyrauja moteriškos puošmenos. Tarp jų – Janinos Lūžienės juvelyrika ir Sigutės Šmaižienės papuošalai iš odos ir gintaro. Spalvingi Birutės Dambrauskienės kamuoliai – nuostabi kalėdinė dekoracija. Lietuvininkų krašto motyvais megztas pirštines ir kepuraitę pristatė viena iš parodos organizatorių – Lietuvos tautodailininkų sąjungos Žemaitijos skyriaus Gargždų sekcijos pirmininkė Rita Lygutienė.


Pirmąkart parodoje demonstruojama Beatos Vaitelienės keramika, pačios gamtos sukurtas, tik Michalino Borisovo meniška ranka apdailintas medis, Petro Normanto ir jo anūko Roko metalo plastika „Rožės“, Igorio Rimeikos akmens skulptūra „Paukštis“.


Kaip visada nuostabius kūrybinius darbus pristatė seniai žinomi, patyrę tautodailės meistrai –tekstilininkė, grafikė Joana Lukienė, medžio drožėjai Petras Balsys ir Saulius Rumbutis, keramikai Vidas ir Rita Bružai, tekstilininkė Valerija Jurevičienė, tapytoja Virginija Puleikytė.


Aptardama parodos eksponatus menotyrininkė Regina Šiurytė-Šimulienė tautodailininkų kūryboje pastebėjo originalius sprendimus ir įdomius derinius: medis-metalas-keramika-tekstilė, pagyrė sumanų darbų eksponavimą – skirtingų autorių kūriniai gražiai dera vieni su kitais. Parodą papuošė Gargždų kultūros centre edukacinių užsiėmimų lankytojų rankomis padaryti adventiniai vainikėliai.


Pastaruoju metu sustiprėjęs krašto muziejaus ir Kultūros centro bendradarbiavimas paįvairino ir pagyvino kultūrinę-edukacinę veiklą Gargždų mieste. Ir šis vakaras prasidėjo kultūrinių renginių organizatorės Šarūnės Petruškevičienės atliekama daina poeto Just. Marcinkevičiaus posmais „Tai gražiai mane augino…“, kuri čia pat tarytum susišaukė su tautodailininko Petro Balsio skulptūroje išskaptuotais poeto Bernardo Brazdžionio eilėraščio žodžiais – „Aš čia gyva“… Parodos dalyvių ir jos rengėjų linkėjimas: tegul tokia pakylėta tautiška lietuviška dvasia ir puiki nuotaika apgaubs kiekvieną, kas šiomis šventinėmis dienomis muziejuje aplankys mūsų tautodailininkų darbų parodą.


Parodos dalyvius sveikino, jos organizatoriams padėkojo ir įteikė apdovanojimus Lietuvos tautodailininkų sąjungos Žemaitijos skyriaus pirmininkė Vida Šmitienė. Tautodailininkai taip pat apdovanoti Gargždų krašto muziejaus padėkos raštais.


Aldona VAREIKIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių