Pasiskiepijusiems rajono Savivaldybės darbuotojams – trys laisvadieniai: pavyzdys verslams?

Loterija ir skiepų autobusiukas – dar ne viskas. Klaipėdos rajono savivaldybė skirs tris laisvas dienas jos darbuotojams, kurie vakcinuosis arba yra vakcinavęsi. Taip, anot Administracijos, Savivaldybei pavaldžios biudžetinės įstaigos, o vėliau ir verslas bus kviečiami pasekti jų pavyzdžiu ir pritaikyti tokią pačią motyvacinę priemonę bei išjudinti skiepijimosi procesą. Įstaigos ir įmonės tokioje iniciatyvoje įžvelgia trūkumų, o darbuotojus vakcinuotis skatina kitais būdais.

Atlyginimas virs atostoginiais

Administracijos direktoriaus pavaduotoja, Ekstremalių situacijų operacijų centro vadovė Rasa Petrauskienė „Bangai“ komentuoja, kad Savivaldybė, siekdama aktyvinti vakcinavimo procesą, siekia išbandyti įvairias iniciatyvas. „Viena jų – būtent savo veiksmais rodyti pavyzdį kitoms įstaigoms: kaip kiekvienas verslas, biudžetinės įstaigos galėtų prisidėti prie spartesnio skiepijimo ir motyvuoti savo darbuotojus“, – teigia R. Petrauskienė.
Apmokamos laisvos dienos Savivaldybėje būtų skiriamos ne tik tiems, kurie tik ruošiasi vakcinuotis, bet ir jau gavusiems savo dūrius. „Toks sprendimas – ir padėka už sąmoningumą tiems, kurie pasiskiepijo jau anksčiau, ir motyvacija besiruošiantiems skiepytis“, – aiškina Administracijos direktoriaus pavaduotoja.

Ši akcija vyktų net ir nepaisant to, kad dar iki žinios apie ją pasiskiepijusių darbuotojų procentas Savivaldybėje buvo gan didelis – maždaug 70 proc.

Remiantis liepos 23 d. „Sodros“ informacija, rajono Savivaldybė turi 316 darbuotojų. Neoficialiais duomenimis, vienam darbo diena vidutiniškai atsieina apie 70 Eur.

Administracijos direktorius Justas Ruškys „Bangai“ aiškina, kad laisvadieniai bus apmokami iš lėšų, skirtų atlyginimams ir atostoginiams – Savivaldybės valdymo ir pagrindinių funkcijų vykdymo programos. Kitaip tariant, papildomų pinigų nereikės, nes darbo užmokesčiui numatytos lėšos tiesiog bus perskaičiuojamos kaip atostoginiai. „Ar jis bus darbo vietoje ir atlikinės savo funkcijas, ar jis gaus už pasiskiepijimą tris laisvas dienas, darbuotojui bus apmokama tiek pat“, – teigia J. Ruškys.

Laisvadieniais už skiepus Savivaldybė nori pradžiuginti ne tik savo, bet ir jai pavaldžių biudžetinių įstaigų darbuotojus: siūlantys juos skatinti vakcinuotis, suteikiant papildomų atostogų, raštai jau išsiųsti institucijų vadovams. Anot Administracijos direktoriaus, laisvadieniams atskirų lėšų, kaip ir Savivaldybėje, biudžetinėms įstaigoms neprireiktų. „Kiekvienais metais joms skiriami pinigai atlyginimams, turto įsigijimui, kitoms būtinosioms išlaidoms. Viskas iš tos pačios darbo užmokesčio eilutės – ir laisvoms dienoms apmokėti, ir kitais atvejais, kai darbuotojas išeina poilsio ar dėl kitų nenumatytų priežasčių“, – tvirtina J. Ruškys.
Administracijos direktorius pabrėžia, kad teisinis pagrindas, kuriuo remdamosi įstaigos galėtų skirti laisvadienius – Darbo kodekso 138 straipsnio 5 dalis. Ji numato, kad darbo teisės normose ar darbo sutartyse gali būti nustatytos papildomos lengvatos pasirinkti kasmetinių atostogų laiką, taip pat kitų rūšių ar ilgesnės trukmės atostogos, negu garantuoja šis kodeksas.

Primename, kad liepos 15 d. Klaipėdos regione viešėjęs Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, vertindamas šią rajono valdžios idėją, pabrėžė – ji turės tik trumpalaikį poveikį. Visgi, anot jo, įvairios tokios priemonės gali būti išbandomos tol, kol nepažeidžia teisės aktų.
O rajono Savivaldybė sustoti nežada – ir toliau bus galima tikėtis įvairių iniciatyvų. Liepos 22 d. Tarybos posėdyje pritarta skirti 50 tūkstančių eurų vakcinaciją skatinančioms priemonėms įgyvendinti.

Trūksta finansinio pagrindo?

Viena iš biudžetinių įstaigų, gavusių raštą su skatinimu pasiskiepijusiems darbuotojams skirti papildomas poilsio dienas, buvo Dovilų pagrindinė mokykla. Jos direktorius, Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkas Arūnas Grimalis teigia, kad, nors laisvadienių idėją galima svarstyti, kol kas pasigendama finansinio pagrindo. „Iš esmės tokios iniciatyvos būna labai gražios, bet neparemtos finansine pagalba ir išraiška. Dėl to sudėtingiau. Pakoregavus užmokesčio fondą, kodėl gi ne“, – sako mokyklos direktorius.

Jis priduria, kad tokie paskatinimai aktualūs ir dėl to, kad rudenį nesinori grįžti į nuotolinį ugdymą. Visgi A. Grimalis svarsto, kad suteikti laisvadienius gali būti problematiškiau verslams, kadangi jie pajamas turi susikurti patys ir nėra priklausomi nuo Savivaldybės skiriamų lėšų.
Tai akcentuoja ir Klaipėdos rajono verslo įmonių asociacijos valdybos pirmininkas Valdas Jarutis, kuris teigia, kad toks valdžios pasiūlymas neskatina viešojo ir privataus sektoriaus darbuotojų vienodai, tad neleistų išlaikyti lygiateisiškumo principo. „Ne visi galės taip skatinti, todėl formuosis naujas stereotipas, kad smulkusis ir vidutinis verslas, kuris negalės ekonomiškai prisiimti tokios motyvacinės priemonės visuomenėje atrodys socialiai neatsakingas. Nors galbūt verslo subjektas, vadovas, akcininkas yra pilietiškas ir pasisako už skiepus“, – dėsto V. Jarutis.
Jo nuomone, tai – darbdavių atsakomybė, kaip motyvuos savo darbuotojus. „Siekdama sukurti vieningą skatinimo sistemą savivalda šią iniciatyvą turėjo išdiskutuoti su įmonėmis“, – sako rajono verslo įmonių asociacijos valdybos pirmininkas ir primena, kad visų priemonių įgyvendinimui reikalingos lėšos. „Pavyzdžiui, jeigu savivaldai vieno darbuotojo skatinimas kainuotų 300 eur, tai smulkiajam ir vidutiniam verslui reikėtų šią sumą padauginti iš dviejų, o gal net ir daugiau kartų. Daug verslų dirba slenkančio grafiko principu, taigi trijų poilsio dienų principo pritaikymas gali paralyžiuoti įmonės veiklą“, – aiškina V. Jarutis.

Įmonės motyvuoja savaip

Lietuvos ir Klaipėdos rajono verslai su darbuotojais kalba apie vakcinavimosi svarbą ir apeliuoja į sąmoningumą, bet ypatingų akcijų imasi ne visi. Gargžduose įsikūrusi bendrovė „Mars Lietuva“ darbuotojų skiepytis nespaudžia, palieka teisę apsispręsti patiems, dėl pasirinkimo nediskriminuoja, tačiau ragina vakcinuotis, jei tik yra galimybė. Įmonės korporacinių reikalų vadovas regionui Mindaugas Rupšys teigia, kad jie specialių skatinimo priemonių nenaudoja, bet džiaugiasi, kad gana didelė dalis darbuotojų pasiskiepijusi. Visgi jis išskiria vieną bendradarbiavimo su Klaipėdos rajono savivaldybe iniciatyvą. „Darbuotojams buvo suteiktos galimybės registruotis ir pranešta, kada, kur, kas, kaip. Mūsų sveikatos priežiūros specialistė buvo kaip vidinė koordinatorė, bendradarbiaujant su vakcinacijos centrais“, – pasakoja M. Rupšys.

Gargždų bendrovės „GT Transport“ direktorius Tomas Latakas „Bangai“ sako, kad jie problemų su nevakcinuotais darbuotojais neturi, nors taip pat nesiima jokių skatinimo akcijų. „Išleidžiame jei nori skiepytis darbo metu“, – teigia T. Latakas. Komentuodamas Klaipėdos rajono savivaldybės iniciatyvą, jis priduria, kad kol kas suteikti laisvadienių darbuotojams nemato tikslo.

Užtat prekybos tinklas „Maxima“ pasiskiepijusiesiems skiria 10 eurų vertės „Eurovaistinės“ dovanų kuponus. „Tai yra simbolinė padėka už sąmoningai priimtą sprendimą, kuris ne tik mūsų kolektyve padės užtikrinti saugią darbo aplinką, bet ir visai visuomenei leis greičiau sugrįžti į įprastą gyvenimą“, – komentuoja komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė. Kaip rodo Sveikatos apsaugos ministerijos ataskaita, kol kas sparčiausiai iš didžiųjų prekybos tinklų vakcinuojasi būtent „Maximos“ darbuotojai.

Skiepijimosi tempai lėčiausi „IKI“ ir „Norfoje“. „IKI“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė teigia, kad įmonė nuo pat pradžių buvo pasirinkusi ne spaudimo, o švietėjišką kelią. „Už bananą žmogus nenueis pasiskiepyti. Matome iš kitų įmonių, kad skatinimo priemonės veikia tik tuos, kurie ir nori vakcinuotis. O su kita dalimi reikia tikrai dirbti, ką ir darome“, – sako V. Budrienė.

Deividas KUBIKIS
Vitos VITAITĖS nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių