Patirtis

„EM balse“ – visada geros žinios iš Endriejavo


Endriejavo vidurinės mokyklos penktokai tapo savosios mokyklos įžymybėmis ir gerų žinių pranašais. Šią savaitę jie oficialiai atidarė mokyklos radijo stotį „EM balsas“. Kol kas jos klausytis gali tik mokyklos bendruomenė, tačiau entuziastingi penktokai tokią praktiką laiko puikiu žurnalistikos pradžiamoksliu ir pažada maloniu darbu dalytis su vyresniais moksleiviais.


„EM balsas“ atidarymas tapo projekto „Kūrybinės partnerystės“ finišu. Galiausiai projekto koordinatorės reziumavo – radijo stotis visų pirma turėtų skleisti žinią po visą Lietuvą, jog idealaus ugdymo pavyzdys yra mažos mokyklos bendruomenė.


Projekte – Anglijos patirtis


14 Endriejavo vidurinės mokyklos penktokų „Kūrybinių dirbtuvių“ projekte dalyvavo keturis mėnesius. Vaikai ugdė komunikacines kompetencijas pasitelkdami radiją.


Projektas vykdomas Švietimo ir mokslo ministerijos iniciatyva, iš dalies remiamas Europos socialinio fondo. Projektą „Kūrybinės partnerystės“ įgyvendina Ugdymo plėtotės centras.


„Kūrybinių partnerysčių“ programa adaptuojama sėkmingos to paties pavadinimo programos, veikiančios Jungtinėje Karalystėje, pagrindu. Šiai programai suteiktas 2011 metų Pasaulio švietimo inovacijų susitikimo (angl. World Innovation Summit for Education, WISE) apdovanojimas už reikšmingo poveikio švietimo inovacijos praktiką.


Endriejave su penktokais dirbo kūrybinė agentė Skaistė Kazarauskaitė ir praktikė, Klaipėdos universiteto socialinių mokslų daktarė Rosita Uznienė. Projektas sėkmingai vystėsi padedant kuruojančiai lietuvių kalbos mokytojai Laimai Kazragienei, direktorei Vilmai Ugintienei bei visai mokyklos bendruomenei.


Laidas ves pasikeisdami


Projekto organizatoriai mokyklai padovanojo mokomąją radijo įrangą – du mikrofonus, radijo pultą, garsiakalbį, ausines, diktofoną, kitas užsiėmimams būtinas priemones. Ateityje radijo transliacijas bus galima girdėti ir lauke.


Praėjusį trečiadienį oficialiai transliuota pirmoji penktokų radijo laida. Ją pasikeisdami vedė visi penktokai. Nugalėję jaudulį jie, pedagogės bei projekto koordinatorės puikiai padirbėjo – per ilgąją pertrauką koridoriuje prikaustė visų dėmesį.


Suplanuota, kad radijas veiks dukart per savaitę – pirmadieniais ir penktadieniais. Per ilgąsias pertraukas vaikai ves žinias, naujienų, sporto, kitas temines laidas. Diskžokėjai Justas Vasiliauskas bei Irmantas Sauserys, atlikę apklausą, stengsis įtikti klausytojų muzikiniam skoniui. „Anketose mokiniai dažniausiai įvardijo norintys girdėti anglišką muziką, o iš lietuviškos – grupės „SEL“ dainas“, – pageidaujamą repertuarą įvardijo penktokai. Pagrindiniai radijo laidų vedėjai bus Auksė Bieliauskytė ir Dainius Grauslys, o informaciją vaikai rinks pagal pomėgius, susiskirstę į grupeles.


Vaikus su pirmąja radijo laida pasveikino Endriejavo seniūnijos seniūnė Laimutė Šunokienė, Endriejavo parapijos klebonas Stanislovas Anužis, penktokų tėvai. Mokyklos jaunosios korespondentės Paula Vainoriūtė ir Sigita Martinkutė neabejojo, kad penktokams reikėjo nemažai triūso, kol eterį išvydo pirmoji laida ir ragino juos nepailsti. Į dešimtokų klausimą, ar leis ir jiems įsijungti į laidų vedėjų gretas, penktokai, pasitarę su pedagogėmis, atsakė teigiamai.


Po radijo laidos transliacijos penktokai pakvietė į spaudos konferenciją. Joje drąsiai atsakinėjo į klausimus. Esą sunkiausia ruošiantis buvo lavinti balsą – lėtai ir aiškiai kalbėti. Jungiami bendro intereso jie tapo draugiškesni, o nauja patirtis galbūt taps paskata ateityje rinktis žurnalisto profesiją. Beje, šioje mokykloje veikiantį žurnalistų būrelį lanko 13 mokinių, kaip tik tądien išleistas ir mokyklos laikraštis „Pastogė“.


Vadino pavyzdine bendruomene


Projektui Endriejave vadovavusios klaipėdietės S. Kamarauskienė ir R. Uznienė akcentavo, kad radijo stotis – tik priemonė kūrybiškumui skatinti. Anot jų, svarbiausi rezultatai slypi pasiruošime. „Pirmą kartą susitikusios su vaikais juos pamatėme visai kitokius. Pora vaikų bijojo kalbėti, reikšti savo nuomonę. Tačiau radijo eteryje būtent jie vieninteliai neskaitė teksto, o buvo jį išmokę. Dirbant teko įdėti daug pastangų, dirbti individualiai, lavinti vaikų kalbinę raišką“, – kalbėjo jos.


Keturis mėnesius dirbusios su Endriejavo vidurinės mokyklos penktokais projekto vadovės tvirtino ne tik vaikams diegusios žinias, bet ir iš jų pačių pasisėmusios kūrybiškumo. „Galiu drąsiai sakyti, kad Lietuvos ateitis laikosi ant mažų bendruomenių. Tokios mokyklos privalo išlikti. Didžiuokitės, kad mokotės Endriejave, kad vaikai lanko būtent šią mokyklą, nes masiškumas žlugdo vaikus ir jų kūrybiškumą“, – susižavėjusi endriejaviškių šiltu bendravimu kalbėjo R. Uznienė.


„Kūrybinė partnerystė“ Endriejave vystyta keturis mėnesius. Mokyklos direktorė V. Ugintienė, įteikdama radijo stoties „EM balsas“ gimtadieniui skirtą tortą, vylėsi, kad vaikai galės dalyvauti ir antrajame projekto etape kitąmet.


„Kūrybinių partnerysčių“ programa Lietuvoje įgyvendinama pirmą kartą. Jos metu 2011–2014 metais iš viso dalyvaus apie 4 000 mokinių iš 100 mokyklų. Šiais metais atrinktos 43 „Tyrinėjančios mokyklos“, o kitais metais bus atrenkamos „Pokyčių mokyklos“, kurios bus pasiryžusios siekti esminių pokyčių, rengiant visą mokyklos bendruomenę įtraukiančius projektus. 


Jolanta VENSKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių