Permainos

Gydytojas namuose lankys nebe visus


Nuo šiol iškviesti gydytoją į namus susirgusiajam bus sudėtingiau. Gargždų PSPC pacientams nuo naujųjų metų galios nauja tvarka: gydytojai lankys namuose tik susirgusius naujagimius (iki 28 savaičių) ir kūdikius (iki metų) bei susirgusius visiškos negalios bei nuolatinės priežiūros reikalingus asmenis. Tokį sprendimą teko priimti trūkstant gydytojų ir taupant bei siekiant racionaliau naudoti jų laiką.


Ministras leido nustatyti tvarką


Gargždų PSPC vyriausiasis gydytojas P. Serapinas „Bangai“ sakė, jog dar 2007 m. kovo mėnesį sveikatos apsaugos ministro G. Turčinsko įsakymu leista sveikatos priežiūros įstaigoms pačioms nusistatyti gydytojų iškvietimo į namus tvarką. Gargždiškiai medikai neskubėjo, tačiau dabar, įvertinę savo galimybes, buvo priversti riboti iškvietimus. „Mums trūksta mažiausiai dviejų pediatrų, mažiausiai vieno šeimos gydytojo ir 2-3 odontologų, – sakė P. Serapinas. – O per metus iki šiol būdavo apie 5000 iškvietimų į namus. Mūsų manymu, gydytojas, vykdamas į ligonio namus, sugaišta daug laiko, o problemos vietoje vis tiek negali išspręsti. Dažniausiai būtini tyrimai, kuriuos galima atlikti tik atvykus į šeimos kliniką.“


Temperatūra – ne priežastis kviesti


Gargždų PSPC Šeimos medicinos klinikos vadovė I. Stankuvienė taip pat įsitikinusi, kad iškvietimai į namus – neefektyvūs, o atima daug gydytojo laiko. „Dažnai pasitaiko, kad žmogus tris dienas karščiuoja ir tik ketvirtąją kviečiasi į namus gydytoją, – pasakojo I. Stankuvienė. – Tačiau gydytojas ne šamanas, kuris tik paklausęs kvėpavimo, galėtų diagnozuoti ligą. Paprastai reikalingas rentgenologinis ir kiti tyrimai.“


Jos manymu, žmonės be reikalo gąsdinasi temperatūros. Ji – tik ligos simptomas ir ne priežastis kviesti į namus gydytoją. Jei aukštesnė nei 38 laipsniai, reikia išgerti paracetamolio tabletę ir vykti į Šeimos kliniką.


Mūsų pašnekovai pageidavo, kad pacientai ar neįgalius asmenis globojantys artimieji žinotų ne tik savo šeimos gydytojo pavardę, bet ir jo darbo laiką, telefono numerį ir kilus problemai spręstų jas pasitardami, pasikonsultuodami.


Yra pacientų, kurie, nenorėdami laukti eilėse, nors negaluoja ne pirmą dieną, kreipiasi į Gargždų ligoninės Priėmimo skyrių, kuriame po Šeimos medicinos klinikos darbo valandų budi šeimos gydytojai. „Tačiau reikėtų suprasti, kad Priėmimo skyriuje teikiama tik skubi pagalba: kai ūmus neaiškus skausmas, kai trauma ir kiti ne lėtiniai susirgimai“, – pažymėjo I. Stankuvienė.


Trims pediatrėms – 4500 vaikų


Gargždų PSPC Vaikų poliklinikos vedėja Ž. Viliuvienė informavo, jog šiuo metu dirba tik trys pediatrės, kurioms tenka dalintis dviejų laikinai nedirbančių kolegių krūvį. Vienas vaikų ligų gydytojas Gargžduose turi nuo 700 iki 1300 mažųjų pacientų, o dabar trims pediatrėms tenka aptarnauti 4500 vaikų. Ypač sunku gripo epidemijos metu, kai iškvietimų į namus skaičius labai išauga. Todėl sunegalavusius vyresnius kaip metukų amžiaus vaikus reikėtų atvežti į polikliniką. Gydytojai vyks į namus tik pas susirgusius naujagimius ir kūdikius. Ž. Viliuvienė pažymėjo, kad nesikeičia tvarka, kai naujagimiai (iki 28 dienų) lankomi namuose gydytojos ir slaugytojos, nors jie neserga. Nesikeičia ir bendruomenės slaugytojų darbas. Ką aplankyti namuose ir kokią pagalbą suteikti, slaugytojai nurodo šeimos gydytojas.


Registruoja iki 12 val.


Mūsų pašnekovai atkreipė dėmesį į tai, kad iškvietimai į namus registruojami tik iki 12 val. „Iškvietimas į namus – ne skubioji pagalba. Laukti gydytojo gali tekti iki 6 val., nes jis atvyks tik po darbo poliklinikoje valandų, o geriausiu atveju – prieš darbą“, – pažymėjo I. Stankuvienė. Jos teigimu, dauguma pacientų supranta gydytojo galimybes, brangina jo laiką, vadovaujasi jo nurodymais. Tačiau yra tokių, kurie kviečia gydytoją į namus tam, kad parašytų siuntimą pas specialistą, kad išrašytų kompensuojamųjų vaistų receptą ir pan. Būna, kad gydytojams tenka klaidžioti aplink daugiabutį namą, nes registruojant iškvietimą neinformuojama, koks durų kodas. Ypač sudėtinga surasti pacientus, gyvenančius sodų bendrijose. Kviesdami į namus, jie apie tai turėtų pagalvoti ir informuoti.


Paklausti, kaip vertina Lietuvos gydytojų sąjungos pasiūlymus apmokestinti gydytojų iškvietimus į pacientų namus, mūsų pašnekovai sakė, jog galbūt tai būtų drausminanti priemonė, tačiau, jų manymu, pagrindinė yra ne apmokėjimo, o gydytojų trūkumo problema.


Stasio ŠEŠTAUSKO nuotr.: Gargždų PSPC Šeimos medicinos klinikos vedėja I. Stankuvienė, Gargždų PSPC vyriausiasis gydytojas P. Serapinas ir Vaikų poliklinikos vedėja Ž. Viliuvienė informavo „Bangą“ apie nuo naujųjų metų pasikeitusią gydytojų iškvietimų į pacientų namus tvarką.


Irena KASPERAVIČIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių