Permainos

Daugiabutis gelbstimas pajūriui tinkančiomis technologijomis


Pastoliais apstatyto S. Dariaus ir S. Girėno gatvės 21 daugiabučio gyventojai kitą žiemą viliasi sulaukti mažesnių sąskaitų už šildymą. Bendru butų savininkų sutarimu ryžtasi apšiltinti galinę namo sieną. Anot darbus atliekančios Gargždų butų ūkio UAB direktoriaus Rimvydo Rameikos, tokia renovacija kartu su techninio aukšto grindų apšiltinimu butų savininkams garantuos apie 20-25 procentų šilumos sutaupymą ir galbūt paskatins kitus gargždiškius pasekti kaimynų pavyzdžiu.


Sutaupys ketvirtadaliu šilumos


Namo konstrukcijas apšiltinti ryžęsi daugiabučio Gargžduose savininkai yra vieni pirmųjų tokia praktika pasinaudojusių mieste. Remontuojant fasadą numatyta sieną apšiltinti 150 mm storio šilumos izoliacijos sluoksniu su vėjo izoliacija ir apdailinti vertikaliai profiliuotais plieno lakštais. Gargždų butų ūkio UAB direktorius R. Rameika teigė, kad tokia šiltinimo technologija, naudojant vėdinamą fasado sistemą, plačiai naudojama uostamiestyje ir yra pritaikyta pajūrio klimatinėms sąlygoms – vėjui, gausesniems krituliams, drėgmei.


1991 metų statybos daugiabutis šildymo sezono metu patirdavo didelius šilumos nuostolius. Esą dabar nauda turėtų būti akivaizdi, mat planuojama sutaupyti iki 25 procentų suvartojamos energijos. „Apšiltinus galinę sieną ir penkto aukšto perdengimą, su galine siena besiribojančiuose butuose kambario temperatūra turėtų pakilti 2-3 laipsniais“, – prognozavo R. Rameika.


Šiuo metu jau apšiltintas penkto aukšto perdengimas. Esą viršutinio aukšto gyventojai jau pajuto, kad įrengus izoliaciją šiluma lieka namie, užuot „išėjusi“ per stogą.


Gargždų butų ūkio UAB pati atliks šiuos darbus, nes turi LR Aplinkos ministerijos išduotą atestatą.


„Vietinė renovacija“


„Namas nebuvo labai probleminis. Tačiau užhermetinus laukinės sienos siūles galiniuose butuose metėsi pelėsis, siena buvo šalta. Mūsų administruojamas namas turėjo sukaupęs pakankamai pinigų tokiam remontui ir tai pasiūlę susirinkime sulaukėme gyventojų pritarimo. Nutarta, kad naudingiau pirmiausia remontuoti fasadą iš vakarų pusės“, – teigė direktorius. Anot jo, sutaupytų lėšų turi keliolika įmonės prižiūrimų daugiabučių.


Numatoma, kad ateityje gyventojai ryšis tokia pat technologija „gelbėti“ ir kitą namo dalį.


Prie remonto gyventojams nereikėjo papildomai prisidėti savo lėšomis. Butų savininkams toks sienos šiltinimas atsieis apie 40 tūkstančių litų iš sutaupytų lėšų. R. Rameika skaičiavo: 30 butų daugiabutyje ryžusis tokiu būdu šiltinti galinį fasadą, vienam butui tai vidutiniškai kainuotų 1300-1400 Lt (priklausomai nuo turimo buto ploto).


Kol kas šio namo butų savininkų dauguma nesiryžta dalyvauti daugiabučių renovacijos programoje. Tačiau numatyta, kad ateityje ėmusis iniciatyvos šiltinti visą daugiabutį, galinio namo fasado apdailos medžiaga būtų keičiama ir derinama prie numatomos fasado apdailos.


„Tai pavyzdinis atvejis mieste. Kol kas nė vienas iš mūsų administruojamų daugiabučių nesiryžo dalyvauti renovacijos programoje, tačiau efektą pasiekti galima mažais žingsniais, tokiais, kokius siūlome S. Dariaus ir S. Girėno 21 namo gyventojams. Tai užtikrins stiprų energijos sutaupymą“, – įsitikinęs R. Rameika.


Jolanta VENSKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių