Peršalimo ligų ir gripo prevencija  – imuniteto stiprinimas

Ar įmanoma apsisaugoti nuo peršalimo ligų, ką reikia žinoti apie skiepus nuo gripo ir kokioms gyventojų grupėms ypač rekomenduojama nuo jo pasiskiepyti, kalbėjomės su „MediCA klinika“ Klaipėdoje dirbančia šeimos gydytoja Agne Jankūnaite.

Šeimos gydytoja A. Jankūnaitė, dirbanti „MediCA klinikoje“ (Šilutės pl. 38, Klaipėda), įsitikinusi, kad sveikos gyvensenos pagrindas  – per amžių amžius galiojanti taisyklė gerai maitintis, judėti, išsimiegoti ir nesinervinti. – Su kokiomis sveikatos problemomis pacientai dažniausiai susiduria šaltuoju metų laiku?

– Atvėsus orams, po vasaros atostogų sugrįžus į kolektyvus (mokyklas, darželius, darbus) paprastai prasideda ir peršalimo ligų, virusinių kvėpavimo takų infekcijų sezonas. Šiuo metų laiku tai pagrindinės sveikatos problemos, dėl kurių pacientai dažniausiai kreipiasi į gydymo įstaigas.

– Kaip rekomenduojate stiprinti imunitetą atvėsus orams?

– Visų pirma imunitetą rekomenduoju stiprinti visus metus, ne tik atvėsus orams ir jau prasidėjus infekcijų protrūkiui. Išskirčiau 4 pagrindinius dalykus, svarbius tvirtam imunitetui: subalansuota pilnavertė mityba, fizinis aktyvumas, adek­vatus miego režimas ir kasdieninio streso kontrolė. Paprastai sakant, sveikos gyvensenos pagrindas – per amžių amžius galiojanti

taisyklė gerai maitintis, judėti, išsimiegoti ir nesinervinti. Na, o „stebuk­lingą receptą“, kaip nesusirgti, manau, kiekvienas turime savą: kas tiki imbiero, česnako galia, kas jau vasarą vartoja įvairių papildų kursą, vitaminą C ir t. t. Visgi nemanau, kad imunitetas mums atsidėkos, jei tik gersime brangius papildus, tačiau būsime nuolat pikti, neišsimiegoję ir ignoruosime visiems seniai žinomas sveiko gyvenimo tiesas.

– Kokių prevencinių priemonių imtis norint išvengti peršalimo ligų, užsikrėtimo virusinėmis infekcijomis/gripu?

– Šaltuoju sezonu žmonės labai daug laiko praleidžia uždarose patalpose, kur puikios sąlygos plisti virusams. Šiuo laikotarpiu rekomenduoju dažniau plauti rankas; vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis, masinio žmonių susibūrimo vietų; kosint ir čiaudint prisidengti burną; neplautomis rankomis stengtis neliesti akių, nosies ir burnos; gerai vėdinti patalpas; susirgus gerti daug skysčių, likti namuose, negerėjant kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigą; kiekvienais metais prieš gripo sezoną pasiskiepyti vakcina nuo gripo.

– Pirmadienį oficialiai prasidėjo gripo sezonas, o kartu padidėjo besiskiepijančių pacientų skaičius. Kada tinkamiausias laikas skiepytis nuo gripo?

– Būtent šiuo metu yra geriausias laikas pasiskiepyti, nes imunitetui po skiepo susiformuoti reikia 2–3 sav., o lapkritį jau numatomas gripo suaktyvėjimas. Ne per vėlu skiepytis ir lapkričio, gruodžio mėnesį, netgi epidemijai prasidėjus, kadangi virusas būna aktyvus iki pat pavasario.

– Ar pacientą galima skiepyti, jeigu šis sloguoja?

– Taip, galima, lengva sloga nėra kont­raindikacija skiepams. Na, o jeigu šiuo metu sergate sunkiau, karščiuojate iki 38 laipsnių C ar esate gydomas antibiotikais, rekomenduojama skiepą atidėti, kol pasveiksite.

Ar vakcina apsaugo nuo gripo?

– Vakcina apsaugo 40–60 procentų. Užsikrėsti, susirgti gripu galite, tačiau būsite apsaugotas nuo jo sukeliamų komplikacijų: plaučių uždegimo, bronchito, ausų uždegimo, sinusito, lėtinių ligų paūmėjimo ir kitų. Lėtinėmis ligomis sergantiesiems šios komplikacijos gali būti mirtinos. Šiuo metu gydymo įstaigose yra dvejopos gripo vakcinos: keturvalentė, kuri saugo nuo dviejų tipų A gripo ir dviejų tipų B gripo virusų, ir trivalentė, apsauganti nuo vieno tipo B ir dviejų tipų A gripo virusų. Rizikos grupės nemokamai skiepijamos trivalente vakcina.

– Kokioms gyventojų grupėms ypač rekomenduotumėte pasiskiepyti nuo sezoninio gripo?

– Pasiskiepyti nuo gripo rekomenduoju visiems, o ypač rizikos grupių asmenims:

  • 65 m. ir vyresniems asmenims;
  • nėščiosioms;
  • asmenims, sergantiems lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, lėtinėmis ligomis, susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais;
  • asmenims, gyvenantiems socialinės globos ir slaugos įstaigose;
  • sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams.

Parengė Laima ŠVEISTRYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių