Piliakalnis atsivėrė gargždiškiams ir pasauliui

Tikiuosi, nebūsiu apmėtytas akmenimis už savo „fariziejiškas“ mintis. Kaip malonu dabar žvelgti į atsivėrusį Kalniškės piliakalnį. Anksčiau žmonės tik girdėjo apie jį, bet nematė šios istoriją žyminčios vietos.

Prisipažįstu, kad daug metų gyvendamas Gargžduose, nežinojau, kur šis, anksčiau vadintas Gargždų, piliakalnis yra. Vaikai, grįžę iš mokyklos, intriguodavo pasakodami, jog keliavę į piliakalnį. Prieš kelerius metus ir aš išsiruošiau jį apžiūrėti – domino vieta, kuri senovėje kraštiečiams padėjo gintis nuo kryžiuočių, kur turėjo stovėti pilis, kur vyko gyvenimas. Taigi nutariau žengti Gargždų krašto praeities pėdomis.

Atvažiavęs automobilį pasistačiau šalia kelio, netoli Gargždų miestą žyminčio akmens. Ir pasileidau pirmyn pro medžiais apžėlusį lauką, norėdamas pajusti tą istorinę dvasią. Bet klaidžiojant didėjo nusivylimas: kurgi tas piliakalnis? Kodėl jo negaliu surasti?

Ir tik dabar žvelgdamas į atsivėrusį Kalniškės piliakalnį supratau, kodėl neradau ir toli nuklydau: jį slėpė krūmokšniai, šabakštynai, beverčiai medžiai. Nežinodamas negalėjai pagalvoti, kad už jų – istorinė vietovė, senovės kraštiečių gyvenimo ženklai.

Dabar negaliu atsidžiaugti matydamas šį piliakalnį. Mano galva, užtenka čia tų medžių. Gaila tik, kad išklampotas Minijos slėnis, bet gal sutvarkys, išlygins vėžes, ir vėl bus gražu. Juk svarbiausia, kad visu grožiu atsivėrė piliakalnis. Ne tik gargždiškiams – ir svečiams, prašalaičiams. Tegul visi mato, kad turime kuo didžiuotis, ką parodyti. Žinoma, reikės visą laiką rūpintis jo aplinka.

Lankiausi prie Vorutos piliakalnio, šalia Anykščių, – irgi nėra šabakštynų nė beverčių medžių. Gražu pažiūrėti į tą „nuogą“ piliakalnį.

Kiekvieną kartą važiuodamas prošal gėriuosi savo „išlaisvintu“ piliakalniu, ir apgailestauju, kad jo negalėjome matyti anksčiau. Keiksnojame sovietmečio ideologiją, reliktus, bet vis dar norime kaip anksčiau slėpti savo piliakalnį. O gal ši naujovė, kaip ir kiek­viena, erzina, kol bus priprasta? Sakoma, kad žiūri kaip ožys į naujus vartus...

Tauras ŠIMKUS


Paieška

Naujienlaiškis

Žurnalisto pastabos

Lyderiai tyrimuose?

Nūdienos aktualijose skelbiama gausybė tyrimų: geriausių mokyklų reitingas, Savivaldybių, korupcijos suvokimo indeksas, nepotizmo rizikos ir t. t. Deja, kartais tie…

Plačiau »

Agnė ADOMAITĖ

Bendraukite su mumis Facebook

Savaitės klausimas

Ar ketinate dalyvauti Baltijos kelio renginiuose?