Po inauguracijos merui patarta vadžias laikyti stipriai

Linkėjimai merui Broniui Markauskui ir Tarybai

  • Klaipėdos rajono savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas Zigmas Bitinas: „Tvirtai laikykite vadžias savo rankose.“
  • Seimo narys Eugenijus Gentvilas: „Mano buvusiam kolegai Broniui Markauskui būdingas žemaitiškas darbštumas, lietuviškas padorumas, žmogiškas nuoširdumas. Nepaisant mūsų skirtingų politinių frakcijų, liko tik geriausi prisiminimai iš to laikotarpio, kai kartu dirbome Seime. Dovanodamas Gedimino Kulikausko knygą „Lietuvio kodas“, noriu, kad suvoktumėte, kaip formavosi lietuvis prieš 100 metų. Šiandien Jums tenka atsakomybė formuoti atkurtos valstybės antrojo šimtmečio, naujos, modernios Lietuvos lietuvį.“
  • Klaipėdos rajono ūkininkų sąjungos atstovas Vidmantas Buivydas: „Gerų sprendimų, aštrių diskusijų, o žemdirbių, tikime, nepamiršite.“
  • Gargždų bendruomenės atstovai Vytautas Čeledinas ir Šarūnas Vaičiulis:„Norime įteikti Gargždų bendruomenės, kuri apie dešimt metų rūpinasi Gargždų parku, priminimą. Kultūros centrą, stadionus ir kitus didesnius objektus reikia tvarkyti, daugiafunkcį centrą – statyti, tačiau parkas yra mūsų miesto širdis. Tos širdies ritmą labai svarbu gerinti.“
  • Vyriausybės atstovė Daiva Kerekeš: „Norėčiau palinkėti tam tikrų gebėjimų: ne tik kalbėti, bet ir susikalbėti, ne tik girdėti, bet ir išgirsti, mokėti garbingai laimėti ir garbingai pralaimėti. Deja, be pralaimėjimų neapsieinama. Taip pat gebėti atskirti, kur bendruomenės interesai, o kur tik asmeninės ambicijos. Svarbiausia – glaudžiai, konstruktyviai, dalykiškai bendrauti ir bendradarbiauti.“
  • Tarybos narė Violeta Riaukienė: „Merui linkime sveikatos, energijos, stiprybės sunkiame kelyje.“

Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos naujosios kadencijos 27 nariai pirmajame posėdyje pirmadienį prisiekė dirbti Konstitucijos šviesoje. Simboliška, kad Didžiąją savaitę dauguma vietos politikų priesaiką pabaigė su prašymu, kad jiems darbuose padėtų ir Dievas. Mero regalijomis prisaikdintas naujasis rajono vadovas Bronius Markauskas įpareigotas laikytis vertybinių interesų ir jam linkėta regalijas nešioti ne vieną kadenciją.

Pirmajame posėdyje pasiskelbė valdančios daugumos koalicija ir frakcijos. Po balsavimo vicemerių pareigos patikėtos liberalei Audronei Balnionienei ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovei Violetai Riaukienei.

Administracijos vadovų paskyrimas numatytas neeiliniame Tarybos posėdyje. Laikinai Administracijos direktoriaus pareigas eis Savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus vedėja Aldona Šėmienė.

Valdžios regalijos – sklandžiai

Sausakimšoje Klaipėdos rajono savivaldybės posėdžių salėje pirmadienį į pirmąjį posėdį susirinkta ypatingai pareigingai: visi 27 nariai jautė momento svarbą vadovaujantis Lietuvos Respublikos Konstitucija prisiekti nesavanaudiškai dirbti rajono žmonių labui. Tradiciškai mero regalijas naujajam rajono vadovui įteikia vyriausias pagal amžių Tarybos narys. Šįkart ši garbinga privilegija atiteko socialdemokratui Jonui Dromantui. Ne vieną kadenciją išrinktas politikas pirmąkart išrinktam merui B. Markauskui priminė, kad valdžia yra galia, bet naudotis galiomis būtina atsakingai, svarbiausia – nepaminti vertybinių interesų. Humoro jausmu garsėjantis J. Dromantas palinkėjo B. Markauskui kada nors sėkmingai sulaukti ir vyriausiojo rajono Tarybos nario statuso.

Buvęs ilgametis Klaipėdos rajono savivaldybės meras Vaclovas Dačkauskas, prieš posėdį į salę atnešęs 2017 m. jam iškilmingai įteiktas inauguracijos regalijas, „Bangai“ sakė, kad tai yra vertybė visomis prasmėmis. „Sidabrinė mero grandinė, įteisinus ją Heraldikos komisijoje, kainavo apie 6 500 eurų. Regalijas reikia saugoti ir gerbti“, – įsitikinęs V. Dačkauskas, kuris rajonui vadovavo net keturias kadencijas.

Tradiciškai mero regalijas nau­­jajam rajono vadovui įtei­­kia vyriausias pagal amžių Tarybos narys. Šįkart ši gar­binga privilegija atiteko socialdemokratui J. Dromantui (kairėje).Po Tarybos narių priesaikos paskelbus pertrauką B. Markauskas ir V. Dačkauskas Savivaldybės mero kabinete pasirašė kabineto perdavimo-priėmimo aktą. „Viskas turi būti atlikta tvarkingai“, – pakomentavo buvęs kabineto šeimininkas, kuriam prieš 16 metų kai kurių raktų teko ieškotis pačiam – tada sklandaus perdavimo neįvyko.

Pirmajame rajono Tarybos posėdyje nuspręsta nustatyti Klaipėdos rajono savivaldybės mero Broniaus Markausko darbo užmokestį pareiginės algos koeficientą (baziniais dydžiais) – 18 ir priedą už ištarnautus Lietuvos valstybei metus.

Tuščiomis buvusiųjų neišleido

Po pertraukos Tarybos posėdyje apsvarstyti septyni dienotvarkės klausimai. Dėl įgaliojimų pasibaigimo iš Administracijos direktoriaus pareigų atleistas S. Karbauskas bei jo pavaduotojai Č. Banevičius ir L. Liutikienė. Jiems skirtos 1 mėnesio vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinės išmokos ir kompensacijos už nepanaudotas atostogas. Daugiausia – 61 kalendorinę dieną turėjo nepanaudojęs Č. Banevičius. Šie klausimai apsvarstyti lyg per sviestą slystant: atsisveikinimo su postais ašaros jau buvo nubrauktos anksčiau. Tad tiek pozicija, tiek opozicija balsavo vienbalsiai. „Nesidžiaukite, ilgai taip nebus“, – tarstelėjo socialdemokratė L. Liutikienė. Ir iš tiesų kiti svarstomi dienotvarkės klausimai politikų gretų nesuglaudė, priešingai. Štai „žemaičiui“ R. Simonavičiui nuolat kilo abejonių, ar Administracijos vadovų paskyrimas numatytas neeiliniame Tarybos posėdyje. Laikinai Administracijos direktoriaus pareigas eis Savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus vedėja Aldona Šėmienė.nėra pažeistos procedūros.

Opozicijai parūpo „ženatvė“

Įdomesnės batalijos prasidėjo skiriant du politinio pasitikėjimo vicemerus: mero pasiūlytos kandidatuojančios Audronė Balnionienė ir Violeta Riaukienė, spaudžiamos opozicijos, tarsi per išpažintį turėjo pasisakyti apie „ženatvę“ su „valstiečiais“ ir apie „pervažiavimą buldozeriu“.

„Tarybos nario priesaika man trečia. Praeitoje kadencijoje ėjau Socialinės rūpybos ir sveikatos apsaugos komiteto pirmininkės pareigas. Tad politiškai, visuomeniškai, betarpiškai esu susipažinusi su rajono gyventojų problematika ir galimybėmis bei būdais, kaip norėtume tuos pokyčius daryti. Mano programa kaip ir koalicijos, kaip ir visų Tarybos narių yra ta pati, tai yra siekis, kad Klaipėdos rajono gyventojų gyvenimo kokybė gerėtų, kad vaikai pakliūtų į darželius, kad užtektinai vietų būtų mokyklose, kad būtų mažiau duobėtų kelių, o daugiau išasfaltuotų. Tikiuosi Taryboje daugiau bendradarbiavimo ir bendravimo bei konstruktyvių sprendimų“, – kalbėjo infrastruktūrą kuruosianti kandidatė į vicemeres A. Balnionienė.

„Audrone, tikiuosi nuoširdumo, nes, kaip supratau, valdančiojoje daugumoje ne visi yra pasirašę, tai gali pritrūkti balso. Jei atsakysite nuoširdžiai, balsuosiu už jus. Taigi, kas jumis, liberalus, po rinkimų nakties „suženino“ su „valstiečiais“, nes jau tada meras sakė, kad su liberalais neperskiriami, net du postai jiems. Kur ta vinis?“ – viešai išpažinčiai pretendentę kvietė „Kurkim kartu“ lyderis Sigitas Karbauskas.

A. Balnionienė į provokuojantį klausimą atsikirto, kad ji „susiženijo“ ne su „valstiečiais“, o su žmonėmis, kurie turi viziją, kurie nori pokyčių. „Kas „suženijo“? Rinkėjai, nes jie taip balsavo!“ – nesutriko būsimoji vicemerė. S. Karbauskas atrėžė, esą tai nenuoširdu! Vadinasi,

Audronė nepelnė opozicionieriaus palankumo balsuojant.

Valdančioji dauguma ir frakcijos

  • Valdančiąją koaliciją šios kadencijos Taryboje paskelbė keturios politinės jėgos: Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – 6 (Bronius Markauskas, Violeta Riaukienė, Raimundas Daubaris, Vytautas Butkus, Andrius Vainius, Arvydas Katkus ),Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partija – 5 (Rasa Petrauskienė, Mindaugas Šunokas, Rasa Linkienė, Jonas Dumašius, Alfredas Šiaulys), Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis – 4 (Nerijus Galvanauskas, Audronė Balnionienė, Aušra Gudauskienė, Justas Ruškys), visuomeninis rinkimų komitetas „Bendrai geriau“ – 2 (Vaclovas Macijauskas, Loreta Piaulokaitė-Motuzienė).
  • Mišriąją frakciją sudaro socialdarbiečiai Vaclovas Dačkauskas (pirmininkas), Česlovas Banevičius ir „Klaipėdos rajono žemaičiai“ Raimondas Simonavičius ir Rūta Cirtautaitė.
  • „Kuriam kartu“ frakcijos pirmininkas Sigitas Karbauskas, nariai Viktoras Kura, Martynas Pocius.
  • Lietuvos socialdemokratų frakcijos pirmininkė Ligita Liutikienė, nariai Jonas Dromantas, Andrius Adomaitis.
  • Lietuvos liberalų sąjūdžio frakcijos pirmininkas Nerijus Galvanauskas, nariai Audronė Balnioniene, Justas Ruškys, Aušra Gudauskienė.
  • Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos pirminkinkė Rasa Petrauskienė, nariai Mindaugas Šunokas, Rasa Linkienė, Jonas Dumašius, Alfredas Šiaulys.

Atsakydama į kitus opozicijos klausimus, Audronė priminė, kad klausiantys ir dabar opozicijoje esantys Tarybos nariai patys buvo ankstesnėje kadencijoje, balsavo, pavyzdžiui, už daugiafunkcio centro statybą Gargžduose, tad darbų tęstinumas vyks ir šioje kadencijoje. Darželiai irgi rūpėjo anksčiau: Strateginiame plane numatytas sklypo pirkimas.

Verbų sekmadienis – ne perversmams

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovei Violetai Riaukienei vicemerės postas nebūtų naujas, ji dirbo jau praėjusioje kadencijoje.

„Esu pasiryžusi tęsti pradėtus darbus ir siekti, kad gyvenimas rajone gerėtų“, – kalbėjo vicemerė V. Riaukienė, atsakinga už švietimo, kultūros, sporto, sveikatos apsaugos sritis.„Per ketverius metus būdama vicemere įgijau patirties bagažą. Kuravau svarbias švietimo, kultūros, sporto, sveikatos apsaugos sritis. Esu pasiryžusi tęsti pradėtus darbus ir siekti, kad gyvenimas rajone gerėtų“, – kandidatuodama į vicemerės postą Tarybai kalbėjo V. Riaukienė.

Šiuokart jau nebeištvėrė socialdemokratas J. Dromantas, ne be sarkazmo išsakęs susikaupusį sopulį: „Aš niekaip negaliu suprasti: juk politinės atsakomybės pasidalijimas eina į pabaigą. Tad kokiu traktoriumi ar buldozeriu „valstiečiai“ pervažiavo konservatorius, kad jie vengia politinės atsakomybės postų? O jie surinko bene daugiausia rinkėjų balsų. Atsakykite, mere, arba konservatoriai!“

Atsakymo ėmėsi meras B. Markauskas: „Šiandien Taryboje iš tiesų daug kartų nuskambėjo sakymas, kad atėjome dirbti ne dėl politinio posto, o atėjome dirbti rajono žmonėms. Mes siekėme permainų, tad postų pasiskirstymas nebuvo matematinis, stengėmės įžvelgti, ką žmonės gali daryti geriausiai vardan rajono interesų.“ „Demagogija!“ – nekantriai reziumavo J. Dromantas.

Kalbama, kad kelios opozicinės jėgos dar sekmadienį bandė perkalbėti į rajono Tarybą išrinktus konservatorius ir perbraižyti valdančiosios daugumos schemą, iš jos išstumiant valstiečius. Tačiau planas perversmą daryti Verbų sekmadienį visgi žlugo.

„Tikiuosi Taryboje daugiau bendradarbiavimo ir bendravimo bei konstruktyvių sprendimų“, – kalbėjo infrastruktūrą kuruosianti  vicemerė A. Balnionienė.Po diskusijų slaptame balsavime skiriant vicemerėmis A. Balnionienę ir V. Riaukienę dalyvavo 27 Tarybos nariai, negaliojančių biuletenių buvo po 1, už abi kandidates balsavo po 17.

Abi vicemerės darbą pradėjo nuo balandžio 15 d., joms nustatytas pareiginės algos koeficientas baziniais lygiais 15 ir priedas už ištarnautus valstybei metus.

Užkliuvo tie patys etatai

Septintasis Tarybos posėdžio dienotvarkės klausimas dėl Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos ir mero sekretoriato sudarymo ir pareigų skaičiaus nustatymo paskatino opozicijos akylumą.

„Žemaitis“ R. Simonavičius teigė, kad pagal savivaldybės reglamentą šiam klausimui turėjo būti parengtas projektas ne vėliau kaip prieš 5 d. Po trumpos diskusijos Taryba balsavimu pritarė minėto klausimo svarstymui būtent šiame posėdyje.

Klausimo esmė: Tarybos ir mero sek­retoriate ankstesnėje kadencijoje buvo 6 pareigybės, jos ir išliktų, tačiau naujovė ta, kad dvi iš jų būtų politinio pasitikėjimo, kitos – valstybės tarnybos. R. Simonavičius, S. Karbauskas susirūpino, ar nereikės papildomų lėšų etatams arba išeitinėms? S. Karbauskas samprotavo, esą klausimas neišdiskutuotas ir „kvepia postais“. Meras pakartojo, kad skaičius dirbančių sekretoriate nesikeičia, o reikia politinio pasitikėjimo darbuotojo, kuris ne tik techninius klausimus spręstų, bet ir strateginius.

„Sigitai, prisimink, tiek paties priedai, tiek pavaduotojų priedai buvo įregistruoti Tarybos posėdžiui prieš dieną, o ne prieš 5 dienas kaip dabar iš mūsų reikalaujate. Aš balsuosiu už, nes sekretoriate etatų skaičius nebus didinamas, o tas politinio pasitikėjimo žmogus, kuris ateis į sekretoriatą, turi patirties dirbti su ES lėšų pritraukimu ir tai nepartinis žmogus“, – ankstesnės valdžios klausimų „prastūmimo“ praktiką dabartinei opozicijai, tuomet buvusiai valdančiojoje daugumoje, priminė liberalas Nerijus Galvanauskas.

22 Tarybos nariai balsavo už sprendimo priėmimo projektą. Šiuo klausimu pirmasis Tarybos posėdis baigė darbą, bus planuojamas eilinis posėdis mėnesio pabaigoje, o dar teks šaukti neeilinį dėl Savivaldybės administracijos vadovų skyrimo. Šio klausimo negalima svarstyti, kol nėra pažymų apie kandidatus iš STT ir VSD.


Vadovų darbo užmokesčiai, koeficientus pavertus į pinigus

  • Klaipėdos rajono savivaldybės Centrinės buhalterijos vedėjos pavaduotoja Rimutė Jurgulienė informavo, kad pavaduotojams bus išmokėta vieno mėnesio vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka ir kompensacija už nepanaudotas atostogas (rašoma bendra suma):

    Administracijos direktoriui – „ant popieriaus“ 4424,18 Eur, „į rankas“ 2676,62 Eur;

    Direktoriaus pavaduotojui Č. Banevičiui – „ant popieriaus“ 9314,26 Eur, „į rankas“ 5635,13 Eur;

    Direktoriaus pavaduotojai L. Liutikienei – „ant popieriaus“ 4827,30 Eur, „į rankas“ 2920,52 Eur. 

    Centrinė buhalterija atkreipia dėmesį, kad aukščiau įvardintos sumos yra kompensacija už nepanaudotas atostogas ir atlyginimas už pusę mėnesio. Dar po mėnesio, jei neįsidarbins valstybės tarnyboje, jie gaus vieno mėnesio vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinę išmoką. Jų dydžiai:

    S. Karbauskui – „ant popieriaus“ 2914 Eur, „į rankas“ 1763 Eur;

    Č. Banevičiui – „ant popieriaus“ 2937 Eur, „į rankas“ 1777 Eur;

    L. Liutikienei – „ant popieriaus“ 2782 Eur, „į rankas“ 1684 Eur.

    Dėl pirmadienį išrinktų vicemerių ir mero atlyginimų. Kol kas galima pasakyti tik atlyginimo dydį, nepriskaičiavus priedo už ištarnautus Lietuvos valstybei metus, nes vadovai dar turi pateikti dokumentus, įrodančius, kiek metų tarnavo Lietuvos valstybei. Vicemerių atlyginimo koeficientas – 15, t. y. 2595 Eur „ant popieriaus“, o mero koeficientas – 18, t. y. 3114 „ant popieriaus“.

    Ernesta BADALOVA

    Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Ryšių su visuomene skyriaus vedėjos pavaduotoja


Vilija BUTKUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių