Politikai ruošia dirvą Vaikų dienos centrams

Steigti Vaikų dienos centrus Kretingalės ir Veiviržėnų seniūnijose – tokį siūlymą rytoj vyksiančiame Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos posėdyje pristatys opozicijos lyderė Audronė Balnionienė. Vieniems – tai investicija į vaikus, mūsų ateitį, kitiems – bergždžias pinigų švaistymas.

Gyvena apgailėtinomis sąlygomis

Šiuo metu Klaipėdos rajone veikia du socialinių paslaugų centrai – Gargždų ir Priekulės. Tačiau pastarieji yra nutolę nuo Kretingalės ir Veiviržėnų seniūnijų, kur yra daugiausia socialinės rizikos šeimų, joms būtina formuoti socialinius įgūdžius. Tokių šeimų vaikų vežimas į Gargždų ar Priekulės socialinių paslaugų centrus būtų ekonomiškai nenaudingas ir neefektyvus. Juolab kad ir valstybiniu mastu siekiama kuo daugiau paslaugų teikti bendruomenėje.

Sveikatos apsaugos ir socialinės rūpybos komiteto pirmininkė A. Balnionienė akcentavo, kad jos vadovaujamame komitete ji yra vienintelė opozicijos atstovė, likusieji nariai priklauso valdančiajai daugumai. Taip leido suprasti, jog Vaikų dienos centrų steigimas nėra tik liberalų užgaida.

„Vaikų dienos centrų steigimui yra palanki situacija, nes sutaupoma socialinės pašalpos lėšų, kurias galima panaudoti tik kitai socialinei paramai teikti (šiemet jau perskirstyta apie 475 tūkst. eurų). O socialinės rizikos šeimos gyvena tikrai labai prastomis sąlygomis. Būstai maži, nepritaikyti poreikiams. Būna, kad vaikai neturi nei kur miegoti, nei kur valgyti. Pietauja prie televizoriaus staliuko kampelio“, – pasakojo Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Dalia Gumuliauskienė.

Vaikų dienos centruose mažieji gyventojai būtų pratinami prie gyvenimo bendruomenėje, mokomi deramo elgesio, savarankiškumo. Dienos centrus vienu metu lankytų 15 ir daugiau vaikų, jie keistųsi pagal sudarytą grafiką. Būtų priimami ne tik vaikai iš socialinės rizikos, stebimų šeimų, bet ir iš daugiavaikių, gyvenančiųjų nepasiturinčiai.

Tik pinigų išleidimas?

Tarybos Vietos ūkio ir kaimo reikalų komiteto pirmininkė Regina Kernagienė pagyrė A. Balnionienę už iniciatyvą, išsamų sprendimo projekto pristatymą komitete, tačiau teigė turinti kitą nuomonę: „Prieš kelias dienas Savivaldybėje vyko susitikimas su atstovais iš

„Vaikų dienos centrai būtų socialinių paslaugų centrų Gargžduose ir Priekulėje padaliniai. Juose vyktų darbas tiek su vaikais, tiek su tėvais. Kaip laikoma šakutė, kaip dengiamas stalas, kaip rūpintis savo higie­na – šie įgūdžiai, kurie mums atrodo elementarūs, būtų ugdomi vaikų dienos centruose. Paraleliai vyktų tėvų lankymas, susitikimai su jais. Tai investicija į socialinės atskirties mažinimą. Jei nėra dirbama su socialinės rizikos šeimų vaikais, darželiuose, mokyklose jie yra apipilami patyčiomis, atvirai sakoma, kad jie smirdi ir pan. Tačiau jei žmogus užaugo tvarte, naivu tikėtis, kad jo elgesys atitiks normas. Baisu, ką tenka pamatyti Lietuvos socialinės rizikos šeimose. Nors prie to esu jau pripratusi, kaskart grįžtu sukrėsta“, – atvirai sakė Socialinės paramos skyriaus vedėja D. Gumuliauskienė. Anot jos, socialinė sritis niekada neatsipirks, todėl neverta ieškoti ekonominės naudos.

Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos, išsakyta mintis, kad Savivaldybė siektų maksimalios ekonominės naudos. Didžiausias dėmesys turi būti skiriamas verslumo skatinimui. Atleiskit, bet šiuo atveju matau tik pinigų išleidimą. Klausimą reikėtų labiau išnagrinėti, atidėti.“ Tarybos narys Algirdas Liaudanskis replikavo, esą tai visiškai ne socialdemokratiškas požiūris į žmogų. „Aš ir nesu socialdemokratė“, – atšovė R. Kernagienė (ji yra partijos „Tvarka ir teisingumas“ narė, tačiau ši partija yra valdančioje koalicijoje su socialdemokratais – aut. past.).

Liberalė A. Balnionienė teigė, jog nebus bėdos, jei klausimas bus atidėtas iki birželio mėnesio posėdžio. Ji akcentavo, kad tai investicija į vaikų laisvalaikį, priežiūrą. Galbūt iš jų išaugs pasaulinio lygmens rembrantai, o galbūt geri suvirintojai. Matematiškai apskaičiuoti jų naudingumo koeficientą yra neįmanoma. Tačiau Vaikų dienos centrų steigimas atitinka tiek valstybės vykdomą socialinę politiką, tiek Savivaldybės išsikeltus tikslus 2009–2020 plėtros strateginiame plane.

51 000 eurų per metus

Savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Karbauskas aušino aistras sakydamas, kad visos iniciatyvos yra geros, nesvarbu, kas jas pateikė. Tačiau šiuo atveju jam taip pat pritrūko ekonominio pagrindimo, Ekonomikos ir biudžeto skyriaus išvadų.

Sprendimo projekte minimi tik preliminarūs skaičiavimai, jog specialistų (socialinio darbuotojo, užimtumo specialisto, psichologo) darbo užmokesčiui ir mitybai metams prireiktų 51 tūkst. eurų (nurodytos abiejų centrų reikmės). Tikimasi panaudoti turimas Savivaldybei priklausančias patalpas, kurių įrengimo kaštų dar negalima apskaičiuoti. Vienkartinė investicija – būtinos įrangos (dujinės viryklės, šaldytuvo ir t. t.) įsigijimas. Veiviržėnų miestelyje numatyta išnaudoti Jurgio Šaulio gimnazijos bendrabutį, o Kretingalėje patalpų dar ieškoma. Svarstoma apie galimybę pasinaudoti Kretingalės mokyklos patalpomis.

Tarybos narė, Vietos ūkio ir kaimo reikalų komiteto pirmininkės pavaduotoja Andžela Šakinienė ragino pasvarstyti, ar šiuo metu nėra aktualesnė socialinio būsto problema. Pasak Socialinės paramos skyriaus vedėjos D. Gumuliauskienės, socialinio būsto problema turi būti sprendžiama paraleliai vystant ir Vaikų dienos centrų idėjos įgyvendinimą.

Bendru Vietos ūkio ir kaimo reikalų komiteto sprendimu klausimas dėl Vaikų dienos centrų steigimo bus svarstomas Taryboje.


Įdomu

  • Šiuo metu socialinės rizikos šeimose rajone auga beveik 400 vaikų, socialiniai įgūdžiai Priekulės ir Gargždų centruose ugdomi 96 vaikams.
  • Veiviržėnų ir Kretingalės seniūnijose dienos centro paslaugas galėtų gauti 80 vaikų ir jų tėvų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių