Pomėgis

Ant Lapių pievelės – britiškas kriketas


Britiškas kriketas ant lietuviškos pievos, išlaukta namiškių viešnagė ir įspūdžius pagardinanti tradicinė juoda arbata su pienu – štai tokią jubiliejinę dovaną gavo jau lapiškiu save vadinantis Deividas Holliday. Į savo sodybą pakvietęs profesionalių kriketo žaidėjų komandą iš Vilniaus, kitai vadovavo pats, taisyklėms paklusti priversdamas savo sūnus, rajono Savivaldybės merą ir net Jungtinės Karalystės garbės konsulą Klaipėdoje.


Lietuvoje žaidė pirmą kartą


Septyniolika metų Lietuvoje gyvenantis Deividas Holliday kriketą paskutinį kartą žaidė gal prieš dvidešimtmetį, dar gyvendamas Didžiojoje Britanijoje. Šią vasarą jis pagaliau rado progą šį tradicinį britų žaidimą sužaisti savo sodyboje Lapiuose. Padedamas Lietuvoje gyvenančios dukters Liudavikos, Deividas pakvietė profesionalų komandą iš Vilniaus, mat žinojo turėsiantis jiems atkirtį. Kaip tik tomis dienomis jo namuose svečiavosi trys Anglijoje gyvenantys sūnūs, kriketo taisykles perpratę dar vaikystėje. Tiesa, komanda iš sostinės buvo tarptautinė. Todėl įveikti joje žaidusius lietuvius bei kriketo mėgėjus iš Didžiosios Britanijos ir Indijos lapiškis Deividas pasikvietė pastiprinimą.


Iš pradžių netikėdami, jog kviesdamas į savo komandą D. Holliday nejuokauja, Klaipėdos rajono savivaldybės meras Sigitas Karbauskas, Seimo narys Petras Gražulis, verslininkas Vaclovas Macijauskas bei kiti svečiai dar bandė juokauti, tačiau netrukus jiems teko rimtai stoti į aikštę ir ginti pozicijas. Žaisti kriketo bei pasisvečiuoti Lapiuose taip pat buvo pakviestas Kretingos vienuolyno gvardijonas brolis Benediktas bei Jungtinės Karalystės garbės konsulas Klaipėdoje Markas Urib`as.


Nugalėjo vilniečiai


Vejami smalsumo, kaip iš tiesų žaidžiamas kriketas, į Lapius skubėjo ir Deivido sukviesti svečiai. Vienas iš žaidėjų britas Alistair`as Day-Stirrat`as papasakojo, jog bene svarbiausia žaidimo sąlyga – geras oras. Laimei, lietuviška vasara šeštadienį žaidimo netrukdė. Žaidimui skirta aikštė turi būti nepriekaištinga, be duobelės ar krislelio, tad veją Deividas ruošė kone savaitę. „Tikras kriketo žaidimas gali užsitęsti iki penkių dienų. Mes jį žaisime tik kelias valandas, kad susirinkusiems parodytume pagrindines taisykles , prieš prasidedant rungtynėms pasakojo britas Alistair`as. – Beje, svarbūs ir dar keli dalykai. Pirmiausia visi žaidėjai privalo vilkėti baltą aprangą, mat žaidimas nuo pat atsiradimo pradžios laikomas aukštuomenės užsiėmimu. Antra, įsimintiniausiu žaidimo etapu tampa pietūs – jų labiausiai laukia visi žaidėjai“, – subtilybes nupasakojo britas.


Pats D. Holliday kriketininko įgūdžių teigė nepraradęs, nors paskutinį kartą žaidėjo aprangą dėvėjo gal 1990 metais. Vis dėlto nugalėtojais šeštadienio vakarą tapo vilniečių komanda. „Teko pripažinti, kad jie turi daugiau patirties ir yra stipresni. Pirmą kartą žaidusiems lietuviams kriketas labai patiko. Net galvojame, jog galėtume rengti treniruotes, tačiau pirmiausia reikėtų surasti tam tinkamą vietą ir rasti rėmėjų. Svarbiausia turėti žaidimo įrankius – lazdas, kamuoliukus, kūno apsaugas ir kita, o tai kol kas turi tik vilniečiai“, – sakė Deividas.


Proga – jubiliejinis gimtadienis


Vietinių žaidėjų komandai priklausęs rajono Savivaldybės meras S. Karbauskas juokavo, jog „pasirašius“ žaisti tiesiog nebėra kur dingti – teks stoti į aikštę. Tačiau rimtesnes pozicijas pats sodybos šeimininkas patikėjo savo sūnums Joelui, Jeremy ir Nathanui. Mažiau patyrusiems ar kriketo „pirmokams“ daugiausia teko… gaudyti kamuoliuką.


Į žaidynes susirinkusius vyrus D. Holliday gyrė, nors perprasti painias taisykles ir buvo sudėtinga. Jis ypač džiaugėsi lapiškio verslininko Gintauto Rusteikos žaidimu ir pagalba – verslininkas komandų žaidėjus vakare pakvietė į pirtį.


Toks vyriškos kompanijos žaidimas organizuotas ne atsitiktinai. Šiemet 70 metų jubiliejų švenčiantis D. Holliday nutarė pasinaudoti proga, jog susirinks visa jo šeima ir gimtadienį atšvęsti anksčiau. „Esu gimęs lapkritį, tačiau tai ne pats geriausias mėnuo žaisti kriketą. Todėl svečius pakviečiau vasarą“, – gausiu artimųjų ir draugų dalyvavimu džiaugėsi Lapiuose prigijęs britas.


D. Holiday dukra Liudavika pasirūpino, kad svečiai nenuobodžiautų. Vyrus į kriketo aikštelę išleidusios moterys vaišinosi tradiciniu britų gėrimu – karšta juodąja arbata su pienu. Liudavika patikino, kad tėtis dėl kriketo vis dar pametęs galvą. „Britams kriketas svarbus tiek pat, kiek lietuviams krepšinis. Tėtis vykstančius čempionatus žiūri net naktimis“, – sakė ji.


Paklaustas, ko dar, be kriketo, pasiilgsta Lietuvoje, D. Holliday patikino, jog grįžti į Didžiąją Britaniją jį vilioja tradicinis šio krašto patiekalas žuvis su skrudintomis bulvytėmis bei smuklės. Tačiau Lapiuose jis jaučiasi savas – tai įrodė jo šventėje dalyvavęs gausus būrys lapiškių bei kitų svečių. Beje, viena iš D. Holiday įteiktų dovanų buvo kvietimas kartu su vilniečiais vykti į kriketo žaidynes Taline. Į jas jubiliatas išvyko jau šiandien.


Kriketas – žaidimas kamuoliu ir lazdomis, kuriame dalyvauja dvi komandos po 11 narių. Kiekvienoje komandoje paprastai būna 4–5 paduodantys ir 5–6 priimantys kamuolį žaidėjai. Žaidimo tikslas – laimėti daugiau taškų nei priešininkas. Rungtynės vyksta dalimis, vadinamomis iningais, ir paprastai trunka 3–4 dienas.


Žinoma, kad į kriketą panašus žaidimas žaistas dar XIII a. Manoma, jog žaidimas sukurtas pietrytinėje Anglijos dalyje. 1900 m. kriketas buvo įtrauktas į Paryžiaus olimpinių žaidynių oficialių sporto šakų sąrašą, varžybose dalyvavo tik dvi komandos ir vieninteliais olimpiniais čempionais tapo Didžiosios Britanijos komanda.


Žaidimas taip pat labai populiarus Velse, Indijoje, Pakistane, Australijoje, Naujojoje Zelandijoje, Šri Lankoje, Pietų Afrikos Respublikoje ir Karibų salose.


Kriketo rungtynių pertraukų metu žaidėjai bėga ne masažo, bet pietų užkandžių ar popiečio arbatos.


Lietuvoje pirmos kriketo rungtynės sužaistos 1998 m. 2001 m. įkurta Lietuvos kriketo taryba, organizuojanti kriketo varžybas. Veikia 3 kriketo klubai. Daugiausia kriketą Lietuvoje žaidžia čia gyvenantys, dirbantys ar besimokantys užsieniečiai. Lietuvai tarptautiniuose turnyruose atstovauja Lietuvos nacionalinė kriketo komanda.


Jolanta VENSKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių