Prieš rinkimus – politikų rokiruotė Taryboje: konservatoriai liko už borto

Iki savivaldybių tarybų rinkimų likus vos daugiau nei pusmečiui, Klaipėdos rajono savivaldybę sudrebino politikų rokiruotė. Sudaryta nauja valdančioji dauguma, kurioje šildosi socialdemokratai, „Tvarkos ir teisingumo“ bei Žemaičių partijos nariai.

Už borto liko iki šiol valdančioje daugumoje buvę konservatoriai. Pastariesiems buvusios koalicijos partnerių manevrai buvo netikėti, dar didesne staigmena tapo ilgamečių partijos narių – vicemerės Rūtos Cirtautaitės ir Administracijos direktoriaus pavaduotojo Česlovo Banevičiaus – pasitraukimas iš Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) gretų.

„Tikiuosi, kad prie valdančiosios koalicijos prisijungus dviem Žemaičių partijos atstovams, naujoji dauguma dirbs konstruktyviai ir dalykiškai bei ieškos kompromisų ginčytinais klausimais, todėl neigiamų pasekmių rajono gyventojai neturėtų patirti. Manau, kad naujoji dauguma puikiai supranta atsakomybę prieš rajono žmones ir, nepaisant artėjančių savivaldos rinkimų, išlaikys šaltą protą bei neuždegs žalios šviesos populizmui“, – įsitikinęs Klaipėdos rajono savivaldybės meras V. Dačkauskas.Nepriimtina ultimatumų kalba

Klaipėdos rajono savivaldybės meras Vaclovas Dačkauskas „Bangą“ informavo, kad nauja valdančioji koalicija buvo sudaryta, nes buvusios koalicijos part­neriai, atstovaujantys TS-LKD frakcijai, paskutiniu metu valdančiosios koalicijos pasitarimuose buvo pradėję kalbėti ultimatumų kalba: „Siūlė priimti sprendimus, nepriimtinus ne tik man, kaip merui, bet ir visai valdančiajai daugumai. Eilinį kartą žodžiu pareiškus apie galimą pasitraukimą iš valdančiosios koalicijos, jeigu nebus išspręsti aiškiai neišsakomi reikalavimai, buvo pradėta formuoti nauja valdančioji dauguma. Politika yra kompromisų menas, todėl, reikšdamas kitai pusei nepriimtinus ultimatumus, toli nenukeliausi. Pirmieji koalicijos irimo požymiai atsirado dar tada, kai panaudojus rankų išsukinėjimo metodą, buvo nuspręsta įrengti „drakulos“ skulptūrą šalia kino teatro pastato. Prie šio sprendimo priėmimo aktyviai prisidėjo ir kai kurie pasitraukusios į opoziciją frakcijos atstovai.“

TS-LKD Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkė Rasa Pet­rauskienė „Bangą“ patikino, kad ilgus metus konservatoriai paklusdavo koalicijos sprendimams, buvo patogūs partneriai, tačiau laikai keičiasi: „Mes užaugome, turime savo nuomonę ir stuburą. Pradėjome prašyti, kad skaitytųsi su mūsų pozicija, norėjome būti išklausyti, siekėme, kad būtų koaliciniai susirinkimai prieš priimant kažkokius svarbius sprendimus, bet to nevykdavo ir, kai TS-LKD Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkė R. Petrauskienė akcentavo, kad dviejų ilgamečių partijos narių – R. Cirtautaitės ir Č. Banevičiaus – pasitraukimas partijos nesuskaldė, priešingai, konservatoriai atsinaujina ir yra kaip niekad vieninga auganti politinė jėga.reikėdavo spręsti, mes viską aiškindavomės…“ R. Petrauskienė pridūrė, jog, nepaisant visko, konservatoriai balsuodami palaikydavo koaliciją, todėl nauji politiniai manevrai buvo staigmena.

Kova dėl postų?

Dar vienas smūgis konservatoriams – ilgamečių narių R. Cirtautaitės ir Č. Banevičiaus pasitraukimas iš partijos. R. Cirtautaitė liko valdančioje daugumoje. Plačiau komentuoti susiklosčiusios situacijos ji nenorėjo, tik akcentavo, jog iki kadencijos pabaigos toliau atsakingai eisianti vicemerės pareigas. „Žmonėms yra svarbu, ar sąžiningai dirbi, o ne kuriai partijai atstovauji. Dirbant Savivaldybėje darbas yra skirtas žmonėms, o ne partijos reklamai“, – trumpai apibendrino ji ir pastebėjo, kad neseniai vykusiame TS-LKD Klaipėdos rajono skyriaus susirinkime R. Petrauskienė net nežinojo, kad ji su Č. Banevičiumi pasitraukė iš konservatorių.

„Viską išsiaiškinome susirinkimo metu, nes R. Cirtautaitė bei Č. Banevičius mūsų neinformavo, iškart savo sprendimus pranešė Teisingumo ministerijai. Akivaizdu, jog viskas dėl postų, jie nuėjo ne dešiniuoju, konservatyviuoju keliu, ką anksčiau deklaravo“, – savo nuomonę dėstė rajono konservatorių lyderė R. Petrauskienė. Pasak jos, apie TS-LKD rajono skyriaus susiskaldymą negali būti nė kalbos – priešingai, dabar ši politinė jėga kaip niekad vieninga, auganti.

Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos Žemaičių frakcijos pirmininkas Raimondas Simonavičius, kartu su Egidijumi Skarbaliumi prisijungęs prie daugumos, įsitikinęs, jog pokyčiai naudingi, sujudinama sena nusistovėjusi tvarka. Anot jo, visoje Lietuvoje  „Žmonėms yra svarbu, ar sąžiningai dirbi, o ne kuriai partijai atstovauji. Dirbant Savivaldybėje darbas yra skirtas žmonėms, o ne partijos reklamai“, – trumpai apibendrino buvusi ilgametė TS-LKD narė, vicemerė R. Cirtautaitė.pastebima, kad partija – dar ne viskas. Tai žmonės su savo lyderiais. Būna, jog vyksta asmenybių karai, ir tada renkamasi, su kuo pakeliui. „Šiltos kėdės“ čia nė prie ko“, – įsitikinęs žemaitis.

Bręstančius pokyčius nujautė

R. Simonavičius akcentavo, kad nuo pat jų frakcijos susidarymo pastaroji nebuvo pasiskelbusi opozicine. „Mes nedalyvavome nei ankstesnės valdančiosios daugumos susidarymo procese, nei buvome opozicijoje. Išlikome neutralūs. Kaip ir pati partija yra centristinių pažiūrų, taip ir mes laikėmės tos centro pozicijos. Akivaizdu, jog mūsų maža frakcija tokios pertvarkos Taryboje inicijuoti negalėjo. Mes tiesiog gavome pakvietimą prisijungti prie naujos valdančiosios daugumos. Iš ko, įvardinti nenorėčiau, tačiau tai lyderiai“, – kalbėjo pašnekovas.

Jis pasakojo, kad jau paskutiniajame Tarybos posėdyje pajutęs, jog kažkas bręsta. Mat esą patys valdantieji Administracijos direktoriui Sigitui Karbauskui pradėjo priekaištauti, jog neįvykdyti Gargždų krašto muziejui reikalingo pastato pirkimai, tačiau tuo metu pinigai buvo reikalingi Slengių mokyklai-daugiafunkciam centrui, darželiui, kurio poreikis, politiko žiniomis, didžiulis.


KOMENTARAS

  • Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos Liberalų sąjūdžio frakcijos mažumos (opozicijos) pirmininkė Audronė BALNIONIENĖ: „Prasideda rinkimai, ir vyksta įtakų, kėdžių persiskirstymas. Kažko teigiamo ar neigiamo tikrai neįvyko, prie daugumos prisijungę Žemaičių frakcijos atstovai ir anksčiau svarbiausiais, rezonansiniais klausimais balsuodami dažniausiai palaikydavo valdančiąją daugumą. Todėl galima sakyti, kad „sugrįžo į šeimą“. Pati buvusioji koalicija prieš gerą mėnesį paskleidė gandus, kad konservatoriai nori trauktis, o pasitraukimas sietinas greičiausiai su artėjančiais rinkimais, gal tikimasi, kad bus lengviau kandidatuoti iš opozicijos. Greičiausiai visi valdantieji to sprendimo nebenorėjo laukti ir patys suformavo „naują“ daugumą. Matematiškai „naujoji“ dauguma yra silpnesnė. Žmogiškuoju faktoriumi tegul vertina rinkėjai.

    Pokyčius, manau, inspiravo vidiniai konfliktai konservatorių skyriuje, frakcijoje, o kitos partijos tuo pasinaudojo. Po naujosios daugumos suformavimo akivaizdu, kad tiek TS-LKD, tiek Žemaičių frakcijose, švelniai tariant, yra „ligos“ požymių.

    Kaip naujoji koalicija atsilieps gyventojams? Ypatingų pokyčių nepajus, nes koalicija de facto tokia pati, tik mažesnė. Gal tik rinkimai bus įdomesni, nes paprastai rinkiminėse kampanijose yra praktika kritikuoti valdančiąją daugumą ir jų nuveiktus darbus. TS-LKD laukia sudėtingas laikotarpis, kai bandys kritikuoti oponentus dėl to, prie ko patys trejus metus prisidėjo.

    Apie naują valdančiąją daugumą gyventojai pamatė tik trumpą žinutę spaudoje, internete nebuvo jokių paaiškinimų, jokių konferencijų. Gaila, nebuvo pristatyta naujoji koalicijų sutartis, kuri greičiausiai skurdi savo turiniu ir apsiriboja postų priskyrimu partijoms, nes apie tikslus ir darbus neskelbiama. Tad apibendrinant – trūkt už vadžių, vėl iš pradžių.“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių