Problema

Venckų biblioteka kybo ant plauko


Privačiose patalpose įsikūrusio Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešosios bibliotekos Venckų filialo ateities perspektyvos miglotos. Viena didžiausių problemų – mažos 46-47 kv. m patalpos, todėl modernizuoti biblioteką, įdiegti kompiuterines technologijas yra neįmanoma. Kita ne ką mažesnė problema patalpų savininkas gali bet kada išprašyti lauk. Kitų patalpų, į kurias būtų galima perkraustyti biblioteką, nėra. O viskas galėjo būti kitaip… bet išėjo kaip visada.


Priešistorė


Ilgą laiką J. Lankučio viešosios bibliotekos Venckų filiale dirbusi Diana Ciparienė, kuri dabar yra J. Lankučio viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja, paaiškino susidariusios situacijos priešistorę. „Kai pradėjo irti kolūkiai, vyko privatizacija. Patalpos, kuriose įsikūręs Venckų filialas, buvo privatizuotos. Gerų šeimininkų dėka iki šiol nereikia mokėti nuomos, tik už elektrą ir kurą. Tačiau patalpos per mažos“, – įsitikinusi D. Ciparienė. Anot jos, prieš 5-6 metus buvo įkurta Venckų kaimo bendruomenė. Pastaroji norėjo, kad viename pastate būtų medicinos punktas, mokyklėlė, biblioteka, salė bendruomenei, altoriukas ir kt. Tam būtų puikiai tikęs Venckų kaimo centre pastatytas didžiulis dviejų aukštų pastatas. „Buvo surinkti daugelio gyventojų parašai, kreiptasi į Klaipėdos rajono savivaldybę, Priekulės seniūniją, ieškota rėmėjų, kurie padėtų nusipirkti šį pastatą. UAB „Minijos nafta“ sutiko skirti net 10 000 Lt, o minėtas pastatas buvo įkainotas tik 35 000 Lt“, – pasakojo D. Ciparienė. Pasak jos, apžiūrėti bendruomenei reikalingo pastato buvo atvykusi ir tuomet ėjusi mero pavaduotojos pareigas Genovaitė Sinskienė, Savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjas Algirdas Petravičius, Kultūros skyriaus vedėjas Gintautas Bareikis ir kiti. Visi svarstė, kokiose pastato patalpose įkurti mokyklėlę, kur biblioteką… Deja, bendruomenės žygiai nuėjo veltui, Venckų kaimo centre esantis pastatas buvo taip pat privatizuotas. Kodėl taip atsitiko, iki šiol neaišku.


Prisiminti nenori


Venckų filialo bibliotekininkė Irena Norvilienė nebenori prisiminti šios priešistorės: „Reikia galvoti apie dabartį, pamiršti praeitį.“ Priekulės seniūnas Valerijus Velkas pritarė: „Tai seni laikai, nieko jau nepakeisi.“ Anot jo, tada sklandžiusios mintys buvo geros, tačiau pritrūko politinės valios. Tuomečiai politikai manė, jog netikslinga Savivaldybei įsigyti tokį didelį pastatą, ir viskas. „Be to, buvo ir kitų niuansų, įvairiausių pasipriešinimų. Taip pat trūko pinigų“, – pridūrė V. Velkas. Rajono Savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjas A. Petravičius taip pat sakė, jog, kiek jis pamena, viską lėmė finansiniai dalykai.


Nėra vietos


Pamiršti praeitį galime. Deja, dabartis taip pat nedžiugina. Anot J. Lankučio viešosios bibliotekos direktoriaus J. Gutausko bei D. Ciparienės, yra vykdomas projektas „Bibliotekos pažangai“, pagal kurį bibliotekos yra aprūpinamos moderniomis technologijomis. Tačiau Venckų filiale nėra galimybės diegti technologijas, nes patalpos yra per mažos, be to, privatininko rankose. „Priekulės seniūnas turi pasirūpinti didesnėmis patalpomis, o jų vidų mes patys susitvarkysime“, – teigė J. Gutauskas. Pasak jo, šiuo metu Venckų filialas aptarnauja 10 aplinkinių kaimų, atvažiuoja skaitytojų net iš Šilutės rajono, todėl, jei bibliotekos neliktų, nukentėtų labai daug žmonių. „Jau uždaryti Lankupių kultūros namai, jei dar neteksime J. Lankučio viešosios bibliotekos Venckų filialo, apie kokį šviesų kaimą galime kalbėti? Gerai, kad veikia bent mokyklėlės, kurios tarsi šviečiantys žiburėliai“, – sakė D. Ciparienė. Venckų filiale bibliotekininke dirbanti Irena Norvilienė teigė turinti per 200 skaitytojų: „Jų būtų dar daugiau, jei biblioteka būtų modernizuota, joje būtų kompiuteriai, internetinis ryšys.“ Pašnekovė sakė, kad, jei bibliotekos neliktų, situacija taptų tragiška. „Ne man reikia bibliotekos, aš dirbu tik puse etato, bet čia gyvenantiems geriems žmonėms, visai bendruomenei“, – akcentavo ji.


Turi išsikraustyti


„Blogiausia, kad Venckų filialas yra privačiose patalpose, todėl savininkas bet kada gali paprašyti išsikraustyti“, – svarstė J. Gutauskas. Jo prognozės išsipildė… Iki 2009 m. balandžio-gegužės mėn. Venckų filialas turi išsikraustyti. Kur? – klausimas be atsakymo. Anot J. Gutausko, I. Norvilienės, atsakymo turi ieškoti Priekulės seniūnas. „Bangos“ korespondentės pakalbintas V. Velkas sakė: „Net neįsivaizduoju, kaip išspręsti šitą problemą, Venckuose neturime patalpų.“


Siūlo kreiptis į Tarybą


Anot visuomeninės organizacijos Venckų bendruomenės pirmininko Gintaro Krauleidžio, ieškoti išeities iš šios situacijos turi ir Klaipėdos rajono savivaldybė, Švietimo skyrius. Administracijos direktorius Česlovas Banevičius „Bangai“ sakė, jog būtų geriausia, kad Venckų bendruomenė oficialiu raštu kreiptųsi į Klaipėdos rajono savivaldybės tarybą. „O tada politikai spręstų, ar reikia įsigyti kažkur patalpas, kiek tam numatyti lėšų biudžete ir pan.“, – sakė jis. Administracijos Kultūros skyriaus vedėjas Gintautas Bareikis taip pat patikino, kad tai rajono Savivaldybės tarybos kompetencija, tačiau sprendimo būdų turi ieškoti visos suinteresuotos pusės: „Vertėtų daryti Administracijos Kultūros, Turto valdymo, Biudžeto ir ekonomikos, Švietimo skyrių bei Venckų bendruomenės susitikimą. Reikia visiems kartu ieškoti galimų problemos sprendimo variantų.“ G. Bareikis pridūrė, kad yra „už“ naujas bibliotekos patalpas, tačiau akcentavo, kad prieš į ką nors investuojant visada reikia atlikti analizę ir išsiaiškinti, kiek ten lankosi skaitytojų, koks yra bibliotekos poreikis. Be to, anot pašnekovo, susiklosčiusi ekonominė situacija gali sufleruoti visiškai kitus sprendimo variantus.


Agnė ADOMAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių