Projektai

Rajono bibliotekininkai prisilietė prie Vatikano slėpinių


Rajono bibliotekininkai Didžiąją savaitę grįžę iš Italijos dar tebegyvena patirtais įspūdžiais. Profesines žinias sustiprinę susitikimuose su Brescia, Veronos, Venecijos miestų bibliotekininkais mūsiškiai didžiausią dvasinį sukrėtimą patyrė Vatikano slaptuosiuose archyvuose. Tai jie vadina stebuklu. Savo akimis bibliotekininkai matė kunigaikščio Vytauto susirašinėjimo laiškų kopijas. Iš archyvų bokšto Roma atsivėrė lyg ant delno. Edukacinės kelionės dalyviai neslėpė savo ašarų. Popiežiaus Benedikto XVI palaiminimą jie įvardija gražiausia dovana, kokią galėjo patirti šv. Velykų išvakarėse.


Subrandino idėją


Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotojos Dianos Ciparienės įgytos žinios, patirtis, sutikti žmonės, noras pažinti kitų šalių kultūrą, tradicijas, grįžus iš tarptautinio projekto „Musa-Arte 2009“ Vilniuje, kuriame dalyvauti pakvietė Švietimo ir kultūros mobiliųjų technologijų instituto vadovė, buvusi gargždiškė Vilma Butkutė, išaugo į kitą tarptautinį projektą. Kovo mėnesio pabaigoje rajono bibliotekininkai lankėsi Italijos bibliotekose, kur užmezgė partnerystę, kėlė kvalifikaciją, dalijosi darbo patirtimi. Bibliotekininkų projektą „Šiuolaikinės dokumentų paveldo išsaugojimo galimybės ir praktika“ 3000 Lt parėmė rajono Savivaldybė.


Pristatė Lietuvą


Į aštuonių dienų kelionę rajono bibliotekininkai važiavo atostogų sąskaitą. Kartu vyko mokyklų bibliotekininkai, Klaipėdos universiteto Socialinių mokslų fakulteto Komunikacijų katedros atstovai, Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos darbuotojai. „Mūsų kelionės pagrindinis tikslas buvo aplankyti Italijos bibliotekas, susipažinti su jų darbo specifika. Į Romą vykome per Lenkiją, Čekiją, Austriją. Trečiąją kelionės dieną pasiekėme Brescia miestą, kuriame mūsų laukė viešosios bibliotekos Queriniana darbuotojai, nors pirmadienis – jiems nedarbo diena. Buvome paruošę skaidres, pristatėme Lietuvą, Klaipėdos kraštą, mūsų biblioteką. Vykome su tautiniais drabužiais, kuriuos mielai paskolino Gargždų kultūros centras. Kolegoms sugiedojome „Tautinę giesmę“, vėliau – ir „Ilgiausių metų“. Vežėmės lietuviškų lauktuvių: duonos, šakotį, sūrio, lašinių, marinuotų agurkų, saldainių, šokolado, giros, alaus. Italai mielai visko ragavo ir liko sužavėti. Dovanų parsivežėme leidinį apie biblioteką ir jos fondus“, – įspūdžiais dalijosi D. Ciparienė.


Slaptieji archyvai


Į kelionę bibliotekininkus lydėjo itališkai kalbanti gargždiškė Monika Ruškytė, kuriai bibliotekininkai dėkingi už pagalbą ruošiant kelionės programą. Jos bibliotekininkystės studijų baigiamasis darbas buvo skirtas palyginti Jono Lankučio viešąją ir Brescia bibliotekas. D. Ciparienė sakė, jog organizuojant kelionę buvo didžiulis noras apsilankyti žymiausiose Italijos bibliotekose. Jie išsiuntinėjo laiškus su prašymais priimti jų grupę ir gavo atsakymus, jog bus įleisti ne tik į Veronos biblioteką, bet ir į Vatikano slaptuosius archyvus. „Mus įsileido visur, kur tik svajojome. Ekskursijose užtrukdavome ilgiau nei buvome suplanavę, tačiau mus domino viskas. Žavėjomės nuostabiomis Brescia, Veronos, Venecijos bibliotekų salėmis, matėme knygą, parašytą ant dar negimusio ėriuko odos, Dantės, Petrarkos raštus. Tai, kad mes patekome į Vatikano archyvus, – stebuklas. Vietiniai gidai stebėjosi, kaip mums tai pavyko. Už įėjimą sumokėjome tik po 9 eurus, nors sutikti lankytojai sakė mokėję po 150 eurų. Mums parodė itin retas knygas, matėme Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Vytauto susirašinėjimo su Roma laiškus. Turėjome galimybę grožėtis Roma iš archyvų bokšto – visas miestas kaip ant delno“, – susižavėjimo ir patirtų įspūdžių neslėpė pašnekovė. Bibliotekininkai yra dėkingi Gargždų bažnyčios klebonui kanauninkui Jonui Paulauskui už pagalbą gaunant leidimus dalyvauti popiežiaus Benedikto XVI audiencijoje.


Bendrystė su kraštiečiu


Bibliotekininkų grupę globojo jau 11 metų Romoje gyvenantis gargždiškis kunigas Petras Šiurys, Popiežiškosios Lietuvių šv. Kazimiero kolegijos rektorius Romoje. Gargždiškiai dalyvavo šv. Mišiose Lietuvių koplyčioje, kurias kartu su kitais lietuvių kunigais aukojo kraštietis. Kunigas palydėjo į Popiežiškosios Lietuvių šv. Kazimiero kolegijos biblioteką. P. Šiurys sakęs, nors turįs leidimą į Vatikaną, slaptuosiuose archyvuose jam dar netekę būti. Bibliotekininkai vakarieniavo kartu su kunigu, maistą jiems paruošė vienuolės, kurias ypač sužavėjo lietuviškas skruzdėlynas. Kartu keliauninkai paminėjo kovo mėnesį gimusiuosius.


Grupė dar aplankė nykštukinę valstybę San Mariną, Veneciją. „Visų įspūdžių žodžiais neįmanoma nusakyti. Patiko aplankytos bibliotekos, matyti miestai ir valstybės, kultūros objektai, gamta. Ragavome itališkų patiekalų, gėrimų, mėgavomės kava, sultimis, ledais. Tokios ekskursijos ne tik leidžia pažinti kitus kraštus, jų kultūrą, papročius, bet ir ugdo pagarbą bibliotekininko profesijai, motyvuoja dar geriau dirbti. Už paremtą projektą esame dėkingi rajono Savivaldybei“, – kalbėjo D. Ciparienė.


Vida VALAITYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių