Rinkėjus aktyvins balsavimas internetu

Kaip elektroninis receptas vargiai skynėsi kelią, taip ir balsavimo internetu iniciatyvos stringa politikų ir biurokratų stalčiuose. Svarstymai vyksta nuo 2007-ųjų metų, tačiau tik dabar įvyko realus proveržis: Vyriausybė pritarė balsavimo internetu idėjai. Galbūt jau 2020 metais Seimą rinksime internetu!

Tačiau parengtą įstatymo projektą dar turi palaiminti Seimas, kurį jau seniai jaudina elektroninio balsavimo saugumas, kylančios grėsmės klastoti ar paveikti rezultatus.

Įskaitys paskutinį balsą

Teisingumo ministrės patarėja ryšiams su visuomene Jurgita Jacovskienė tvirtina, jog naujajame projekte, reglamentuojančiame balsavimo internetu įteisinimą, ypač didelis dėmesys skirtas rinkėjo identifikavimui informacinėje sistemoje, jos pritaikymui neįgaliųjų specialiesiems poreikiams, papildomiems saugumo reikalavimams, sustip­rintam informacinės sistemos auditui.

Pagal projektą balsuojančiojo internetu tapatybei nustatyti bus naudojami plačiai paplitę, patikimi ir saugūs identifikavimo būdai, naudojantys skaitmeninius sertifikatus. Siūloma, kad balsuoti bus galima naudojantis asmens tapatybės kortele, Registrų centro išduotu elektroniniu parašu ar mobiliųjų ryšio bendrovių sukurtu elektroniniu parašu. Šiame įstatymo projekte numatyta, kad vykstant balsavimui rinkėjas internetu gali balsuoti kelis kartus, tačiau bus įskaitomas tik vėliausiai gautas rinkėjo balsas. Tokiu būdu bus sumažintos prielaidos balsuojančiųjų internetu rinkėjų papirkinėjimui.

Idėją dėl balsavimo internetu remia tiek užsienio lietuviai, tiek didžioji dauguma mūsų šalies politikų. Tikimasi, balsavimo internetu įteisinimas leis žmonėms aktyviau dalyvauti Seimo, Prezidento ar savivaldybių rinkimuose.

Nauji saugumo iššūkiai

Balsuojant internetu bus vadovaujamasi slapto balsavimo principu, reiškiančiu, kad informacinė sistema privalės užtikrinti, jog nė vienas asmuo, įskaitant ir informacinės sistemos tvarkytoją ir valdytoją, negalės susipažinti su rinkėjo balsu.

Kaip minėta, dauguma Seimo narių viešai palaiko internetinio balsavimo įteisinimą, tačiau dalis parlamentarų taip pat neslepia abejonių dėl kylančių grėsmių, atsirasiančių naujų saugumo iššūkių. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis jau kreipėsi į krašto apsaugos ministrą Raimundą Karob­lį ir vidaus reikalų ministrą Eimutį Misiūną dėl balsavimo internetu perspektyvų ir kylančių grėsmių.

„Matome, jog daugelis valstybių, kuriose pastaruoju metu vyko rinkimai, patyrė įvairių bandymų elektroninėmis priemonėmis paveikti rinkimų rezultatus. Ryškiausias, ko gero, Jungtinių Amerikos Valstijų atvejis, kur galimą Rusijos įtaką naudojant įvairius instrumentus internete, ypač netikras naujienas, šiuo metu tiria valstybės institucijos“, – pastebėjo G. Landsbergis. Anot jo, vėl svarstant internetinio balsavimo įteisinimą, turi būti pasvertos visas grėsmės ir kitų šalių patirtis.


KOMENTARAI

  • Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narys Vaclovas MACIJAUSKAS: „Pritariu elektroniniam balsavimui. Tie žmonės, kuriems svetimos informacinės technologijos, balsuos įprastu būdu, atvykdami į rinkimų apylinkes. O jaunimui, įvedus elektroninį balsavimą, ir namuose pakaks 5 min. atlikti pilietinei pareigai. Pažanga dar niekada nepakenkė progresui.

    Sklandančios kalbos apie balsų pirkimus balsuojant internetu yra laužtos iš piršto. Sekime estų pavyzdžiu, kur kiekvienas pilietis gali balsuoti, kad ir šimtą kartų, tačiau bus įskaitytas tik jo paskutinysis pasirinkimas. Tad galimybės papirkti nelieka. O kad ir dabar papirkinėjimų būta, niekam ne paslaptis. Vieni apsiribodavo pieštukais, o kiti brangesniais daiktais… Tai liudija vykstantys tyrimai.

    Dėl galimo Rusijos kišimosi į JAV rinkimus… Taip, kompromituojanti medžiaga buvo pateikta H. Clinton atžvilgiu, tačiau pats elektroninis balsavimas vyko užtikrinant saugumą. Jei mes patikime savo pinigus elektroninei bankininkystei, tai patikėkime ir savo balsus elektroninei rinkimų sistemai.“

    p Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narys Martynas POCIUS: „Gyvename technikos amžiuje, viską pasirašinėjame elektroniniais parašais, tad pats laikas ir elektroniniam balsavimui.

    Nemažai vilčių dedama į užsienyje gyvenančius lietuvius, kad jie aktyviau balsuos, tačiau aš nesu tuo tikras. Daug gyvenančiųjų emigracijoje nelabai domisi Lietuvoje vykstančiais politiniais procesais ir gali likti abejingi. Tačiau jaunimas vis dėlto turėtų aktyviau dalyvauti, tad rinkimų rezultatai bus realesni. Jie atitiks platesnės masės lūkesčius.“


Tai žinotina

Jeigu šiam įstatymo projektui pritars Seimas, ministerija parengs Seimo rinkimų, Savivaldybių tarybų rinkimų, Prezidento rinkimų ir kitų su rinkimais susijusių įstatymų pataisas, kuriose būtų įteisintas balsavimas internetu. Kadangi balsavimo internetu informacinė sistema turi būti įsteigta ir įteisinta iki 2019 m. liepos 1 d., o Vyriausybė visų rinkimų įstatymų pakeitimų projektus Seimui turi pateikti iki 2019 m. gruodžio 31 d., planuojama, kad balsuoti internetu piliečiai galės 2020 m. spalio mėn. vyksiančiuose Seimo rinkimuose.

Agnė ADOMAITĖ

A. VALAIČIO asociatyvi nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių