2018 Birželio 22
Kartu su 7 Žemaitijos rajonuose 30 000 egz. tiražu platinamu spalvotu informaciniu-reklaminiu savaitraščiu 

Ruošiamasi kovai su Sosnovskio barščiais

Šiais metais Klaipėdos rajono savivaldybė pirmą kartą perka Sosnovskio barščių naikinimo paslaugą. Šiems darbams iš Aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos skirta 3 tūkst. eurų.

Pasak Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotojos Rūtos Cirtautaitės, buvo kreiptasi į seniūnus, kurie turėjo informuoti, ar ši paslauga jiems aktuali, taip pat seniūnai turėjo nusimatyti, kokiame plote jiems gali prireikti naikinti Sosnovskio barščius. Sosnovskio barščių naikinimo paslauga bus teikiama visose seniūnijose, išskyrus Agluonėnų, kuri nenurodė, kad jiems ši paslauga reikalinga. „Anksčiau seniūnijų darbuotojai patys chemikalais purkšdavo Sosnovskio barščius, tačiau šiais metais skelbėme konkursą, kad tokią paslaugą atliktų profesionalai. Naikinti Sosnovskio barščius nėra paprasta, nes cheminiai tirpalai turi būti naudojami tiksliai pagal instrukcijas, įvertinant tiek oro temperatūrą, tiek vėjo greitį, paties augalo būklę. Nupirkus šią paslaugą, seniūnijos pagal poreikį kreipsis į rangovą, kad šis sunaikintų Sosnovskio barščius. Labai svarbu, kad gyventojai, pastebėję šiuos augalus, informuotų seniūnijas, kurios iškart kreiptųsi į rangovą – taip bus galima greičiau ir tiksliau nustatyti vietas, kuriose auga Sosnovskio barščiai, kur juos reikia naikinti“, – teigė vicemerė R. Cirtautaitė.

Anot Komunalinio ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vyriausiosios specialistės, ekologės Kristinos Stulpinienės, Sosnovskio barščius naikinti būtina: „Sosnovskio barščių sultyse yra medžiagų, kurios saulėje įjautrina odą ir gali sukelti 1–3 laipsnio odos nudegimus. Iššoka vandeningos pūslės, kurios dažnai plyšta ir sunkiai gyja, ant odos gali atsirasti rudų, ilgai išliekančių pigmentinių dėmių.“

Sosnovskio barščius reikia naikinti ir todėl, nes jie sparčiai plinta vis didesnėse teritorijose, dažniausiai apleistose, rečiau – šienaujamose pievose, pamiškėse, šalia kelių, paupiuose. Sosnovskio barštis sunkiai išnaikinamas dar ir todėl, kad jis atželia iš šaknų net pjaunamas kelis kartus. Užaugina iki 10 cm storio šaknį, kurią giliai, iki 60 cm, įleidžia į žemę. Sosnovskio barštis – invazinis augalas, išstumiantis vietines augalų rūšis jas užgoždamas.

Sosnovskio barščius naikinti reikėtų pradėti dar ankstyvą pavasarį, tačiau dėl užsitęsusių paslaugos pirkimo procedūrų jie bus naikinami jau vasarą. Nors tai bus sunkiau, tačiau tikimasi, kad tikslas bus pasiektas ir kova su Sosnovskio barščiais bus efektyvi. Klaipėdos rajono savivaldybėje Sosnovskio barščiai bus naikinami cheminiu ir mechaniniu būdu pagal seniūnijų poreikį. Aplinkiniams augalams jų naikinimas neturėtų pakenkti, nes purškiama bus tik ant konkretaus augalo, o prie vandens telkinių jie bus naikinami tik mechaniniu būdu. Sosnovskio barščių naikinimas Klaipėdos rajono savivaldybės seniūnijose preliminariai bus atliekamas 13,84 ha plote: 12,34 ha plote bus naudojamas cheminis, o 1,5 ha plote – mechaninis būdas. Darbai bus atliekami liepos–rugpjūčio mėnesiais, jei reikės – ir rugsėjo pradžioje.

„Kad išvengtume dar didesnės Sosnovskio barščių invazijos, reikėtų labiau prižiūrėti nešienaujamas ar neprižiūrimas teritorijas, nes būtent tokiose vietose jie linkę veistis. Taip pat norėčiau paraginti gyventojus, pastebėjus Sosnovskio barščius, informuoti savo seniūniją arba Komunalinio ūkio ir aplinkosaugos skyriaus ekologę K. Stulpinienę apie šių kenkėjiškų augalų židinius. Sosnovskio barščiai – pavojingi augalai. Turime saugoti vaikus, aplinkinius žmones, kad nenutiktų nelaimė, todėl kviečiu būti pilietiškus ir pamačius šiuos augalus nedelsiant pranešti seniūnijai, kad laiku būtų imtasi reikiamų priemonių ir sustabdytas Sosnovskio barščių plitimas“, – teigė Klaipėdos rajono savivaldybės vicemerė R. Cirtautaitė.

Ernesta STRAKŠYTĖ

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė


Paieška

Naujienlaiškis

Žurnalisto pastabos

Ne kokie reikaliukai

Prasidėjęs uogienių virimo sezonas, rūpestis dėl paukščių antplūdžių, kurie akimirksniu nulesa uogas, ko gero šiuo metu yra žymiai didesnis nei…

Plačiau »

Vilija BUTKUVIENĖ

Bendraukite su mumis Facebook

Savaitės klausimas

Ar jau maudėtės jūroje?