Savanoriavimas gerina emocinę savijautą

Užsienyje taip populiari savanorystė pastarąjį dešimtmetį vis daugiau dėmesio sulaukia ir Lietuvoje. Nors tikslių duomenų nėra ir trūksta naujausių tyrimų, skirtingi šaltiniai nurodo, jog Lietuvoje šiuo metu galėtų savanoriauti daugiau nei trečdalis gyventojų. Ypač šis skaičius augo pastarąjį dvidešimt metų. Palyginimui, 2014 m. pasaulyje savanoriškais pagrindais dirbo apie 1 mlrd. žmonių.

Priežasčių, kodėl žmonės renkasi negauti piniginio atlygio už savo darbą, yra įvairių. Savanoriai už savo indėlį į organizacijos veiklą ir skiriamą laiką mainais įgyja darbo patirties, pagilina socialinius įgūdžius, realizuoja save, praplečia bendraminčių ratą, suteikia savo gyvenimui daugiau prasmės.

Registruotis į informacinį seminarą konkrečiame mieste ir sužinoti daugiau apie „Jaunimo liniją“ bei įvairias savanorystės formas galima www.jaunimolinija.lt arba el. paštais vilnius@jaunimolinija.lt, kaunas@jaunimolinija.lt, klaipeda@jaunimolinija.lt.

Vis dėlto kalbant apie savanorystės naudą dažniau akcentuojama tai, kokių praktinių įgūdžių įgyja savanoris, kaip jis savanorystę gali panaudoti vėliau ieškodamas darbo. Ir nors tai labai vertingi įgūdžiai, mažiau aptarta lieka kita nauda, kurią duodamas gauna savanoris – tai teigiama įtaka jo savijautai, aplinkai ir asmenybės raidai. Būtent tokia nauda džiaugiasi savanoriai, kurie renkasi savo laiką skirti emocinės paramos tarnybai „Jaunimo linija“.

Rolando, kuris „Jaunimo linijoje“ savanoriauja jau 4 metus, nuomone, savanorystė jam padeda patirti didesnį spektrą jausmų, jis dažniau stengiasi pažinti ir įsivardinti, kaip jaučiasi. „Savanorystė tiesiogiai nepakeitė mano savijautos, bet padarė mane atviresnį sau. Tai lyg važiuoti traukiniu ir žinoti, kokiu maršrutu juda garvežys, o anksčiau tokio supratimo man labai stigo“, – teigė 40-metį perkopęs savanorių mokytojas Rolandas.

Savanorystė, kuri susijusi su emocine ar bet kokio kito pobūdžio parama ir pagalba žmonėms, savanoriams gali suteikti stipresnį pilnatvės pojūtį, įprasminti gyvenimą. „Didelė laimė būti reikalingam ir dar didesnė laimė surasti būrį bendraminčių. Esu įsitikinęs, kad dabar, be savanoriavimo „Jaunimo linijoje“, mano gyvenime liktų tam tikra tuštuma“, – dalijosi patirtimi savanoris iš Klaipėdos.

Savanorystė „Jaunimo linijoje“ ir jos specifika – emocinė parama internetu ir laiškais – yra unikali tuo, kad ši patirtis savanoriams padeda atpažinti ir įvardinti garsiai jų pačių emocijas, jausmus, mintis, būsenas, o tai, anot jų, gerina jų asmeninį santykį su aplinka bei artimaisiais.

„Šie pokalbiai padėjo suvokti, kad nesu viena savo mintyse ar patyrimuose. Pokalbiai budėjimo metu man padeda savianalizei, nes būna, kad skambinantieji atspindi mano pačios baimes, pyktį, reakcijas bei gyvenimo priėmimą. Jų metu ar padėjusi ragelį, pasineriu į save ieškodama atsakymo, kas įvyko mano gelmėse, jog vienaip ar kitaip aš sureagavau“, – atvirai kalbėjo Neringa, kuri prie „Jaunimo linijos“ savanorių gretų prisijungė prieš metus.

„Jaunimo linija“ yra viena iš didžiausių Lietuvoje nemokamos emocinės paramos telefonu ir internetu tarnyba, veikianti visą parą. Nuo 1991 metų veikiančioje tarnyboje dirba apie 350 savanorių Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Šiuo metu kaip tik renkamos naujos savanorių grupės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių