Savivaldybėje

Triukšmautojus drausmins taisyklės


Nors Seimas Triukšmo valdymo įstatymą priėmė jau prieš porą metų, tačiau savivaldybės iki šiol nebuvo parengusios taisyklių, kurios numatytų renginių, atrakcionų, žaidimų trukmę bei darbų, trikdančių aplinkinių ramybę, laiką, muzikos, pirotechnikos priemonių naudojimo tvarką bei kitus dalykus, turinčius įtakos žmonių sveikatai ir gyvenimo kokybei. Savivaldybių kompetencijos klausimai neseniai aptarti respublikiniame seminare. Jame teigiamai įvertintos Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos sudarytos darbo grupės parengtos Triukšmo prevencijos viešosiose vietose taisyklės, kurias Taryba dar šiais metais turėtų patvirtinti.


Pasiūlymų nesulaukė


Darbo grupės taisyklėms parengti vadovė, Savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Laima Kaveckienė apgailestauja, kad rajono bendruomenė, kviesta teikti pasiūlymus, liko abejinga. Taisyklių projektas buvo skelbtas Savivaldybės tinklalapyje, raginta pareikšti nuomones „Bangos“ laikraštyje. „Deja, būta tik kritikos. Gal tai dėl to, kad žmonės nesuvokia, ką gali ir ko negali Savivaldybė, kurios kompetenciją šioje srityje nusako LR Triukšmo valdymo įstatymo 13 str., kaip jos galias riboja jau veikiantys teisės aktai“, – mano L. Kaveckienė.


Nežiūrint į tai, taisyklės baigtos rengti, jos netrukus bus tvirtinamos Taryboje, darbo grupės patirtis gerai įvertinta respublikiniame seminare šiuo klausimu.


Policijos kompetencija


„Bangos“ pašnekovė atkreipė dėmesį į tai, kad vadinamojo buitinio triukšmo (gyvenamuosiuose namuose, privačiose valdose ir viešosiose vietose, t.y. gatvėse, aikštėse, parkuose, skveruose, bendrojo naudojimo pastatuose, baruose, diskotekose, kavinėse, pramoginiuose renginiuose) kontrolę vykdyti privalo policija. Tai ją įpareigoja daryti Triukšmo valdymo įstatymo 6 straipsnis. Žmonės, kuriems šiose vietose keliamas triukšmas neduoda ramybės, visą parą gali kviesti policiją, o ši į gyventojų pranešimus privalo operatyviai reaguoti. Triukšmautojams numatyta atsakomybė pagal Administracinių teisės pažeidimų kodekso183 str. „Viešosios rimties trikdymas“. Tačiau, pasak L. Kaveckienės, nereikėtų perlenkti lazdos ir visiems vadovautis geranoriškumo ir tarpusavio susitarimo principais: „Namų bendrijos, gatvių tarybos turėtų prisiimti savo taisykles, tada mažiau kiltų konfliktų ir nesusipratimų, skundimo, kerštavimo ir kitokių pagundų“.


Ribos laiką


Jei Taryba patvirtins taisykles, viešosiose vietose organizuojamuose renginiuose triukšmo šaltiniai, pavyzdžiui, muzika galės būti naudojami nuo 9 iki 22 val., o penktadieniais, šeštadieniais, sekmadieniais – nuo 9 val. iki 23 val. Be to, jie negalės būti naudojami daugiau kaip 4 val.


Žaidimų, cirko ir kiti atrakcionai galės būti įrengti ne arčiau nei 200 m atstumu nuo gyvenamųjų namų, švietimo, gydymo įstaigų, bibliotekų ir galės veikti tik iki 22 val.


Gyvenamųjų namų kvartaluose triukšmingas transporto priemones ir mechanizmus darbo dienomis bus leidžiama naudoti nuo 7 iki 22 val., o poilsio ir švenčių dienomis – nuo 10 iki 18 val. Beje, asmenys, planuojantys statybos, remonto, montavimo darbus viešosiose vietose privalės ne vėliau kaip prieš 7 kalendorines dienas iki šių darbų pradžios pateikti raštu Sveikatos apsaugos skyriui informaciją apie triukšmo šaltinių naudojimo vietą, planuojamą triukšmo lygį ir jo trukmę per parą, triukšmo mažinimo priemones.


Draudimai


Taisyklėse numatyti draudimai naudoti pirotechnikos priemones, išskyrus švenčių dienas bei renginius ir tik turint Savivaldybės administracijos direktoriaus išduotą leidimą. Draudžiama laikinosiose ir stacionariosiose prekybos vietose naudoti lauko garsinę informaciją ir reklamą. Yra numatyti laiko apribojimai, t.y. nuo 22 iki 7 val. lauko kavinėms, prekybos įmonėms, turgavietėms, esančioms ne arčiau nei 100 m nuo gyvenamųjų namų, vežti ir krauti prekes.


Kaimo turizmo sodybų, nuomojamų patalpų, pirčių savininkai taisyklėse bus įpareigoti užtikrinti triukšmo prevencijos priemones patalpose ir šalia tų patalpų.


Atskiru Savivaldybės sprendimu ketinama nustatyti tyliąsias zonas. Laukiama gyventojų pasiūlymų. Tyliosios zonos – tai tokios rajono vietos, kuriose turi būti užtikrinta ramybė ir rimtis.


Atsakys pagal įstatymus


Už šių taisyklių pažeidimus bus baudžiama pagal galiojančius Lietuvos Respublikos įstatymus. Triukšmautojams ir ramybės trikdytojams buityje bei viešosiose vietose sudrausminti gyventojai turi kviesti policiją, o visais kitais – dėl statybų, remontų, renginių ir kt. atvejais raštu informuoti Savivaldybės sveikatos apsaugos skyrių.


„Patvirtinus taisykles, nepradėsime gyventi tyliai. Juk gyvenimas nesustos: žmonės linksminsis, statys, remontuos butus, švęs šventes. Mes, taisyklių rengėjai, tikimės, kad jos – tarsi mūsų visų susitarimas, kaip paisyti vieniems kitų interesų, kaip mažinti sveikatai pavojingą triukšmą ir viliamės, kad taisyklės pasitarnaus protingam šio proceso reguliavimui“, – kalbėjo darbo grupės vadovė L. Kaveckienė.


Irena KASPERAVIČIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių