Savivaldybėje

Į etikos komisiją netilpęs vienuoliktukas turi priekaištų


Vos prieš dvi savaites sudaryta Klaipėdos rajono savivaldybės valstybės politikų etikos komisija dar neišnagrinėjo nė vieno skundo, tačiau jos išrinkimo aplinkybės pastarajame rajono Savivaldybės tarybos posėdyje kai kuriems opozicijos atstovams tebeatrodo abejotinos. Kaip tik šiomis dienomis klaipėdiškis parlamentaras pasiūlė išplėsti savivaldybių etikos komisijų galias ir paklibino itin skaudžią – Tarybos nario priesaikos sulaužymo temą.


Didžioji opozicija liko nieko nepešusi


Tarybos narys Algirdas Liaudanskis „Bangoje“ pareiškė nuomonę, esą etikos komisija išrinkta nesilaikant nei teisingumo, nei padorumo, nei nešališkumo principo. Mat sausio pabaigoje vykusiam Tarybos posėdžiui pateiktame sprendimo projekte dėl etikos komisijos sudarymo iš 6 narių 5 pasiūlyti valdančiosios daugumos atstovai. Šeštasis – pirmininkas Egidijus Skarbalius. Jis kartu su kitu Tarybos nariu Raimondu Simonavičiumi tik tame pačiame Tarybos posėdyje pasiskelbė esąs konstruktyviosios mažumos atstovas.


Taigi Taryboje šiuo metu yra tarsi dvi opozicijos – vienoje yra susitelkę 11 narių, kitoje – du. Didžioji opozicija, kuri apie savo nuostatas pasiskelbė dar spalio mėnesį, jaučiasi nepelnytai ignoruojama, nes nė vienas jos narys, tuo labiau, kad nuo šiol etikos komisija pagausinta dviem politikais, nepateko į jos sudėtį. Tokią situaciją Tarybos narys Sigitas Karbauskas posėdyje įvardijo ciniška. Be to, etikos komisijoje gyvenamųjų vietovių bendruomenių atstovai turi sudaryti ne mažiau kaip 1/3 komisijos narių. Opozicionieriai priekaištauja, esą trijų seniūnaičių delegavimo į minėtą komisiją principas buvęs itin neaiškus. „Panašu kaip iš telefonų knygos kas dešimtas, nes pusė rajono bendruomenių tame procese dalyvauti neturėjo galimybės“, – sarkastiškai pastebi A. Liaudanskis.


Sausio pradžioje 30 rajono bendruomenių buvo kreipusis į Klaipėdos rajono savivaldybės tarybą reikalaudamos skaidraus ir viešo Savivaldybės administracijos ir Tarybos darbo rengiant ir tvirtinant komisijų, darbo grupių nuostatus, sudarant bei tvirtinant komisijų narių sudėtis. „Reikalaujame, kad mūsų teises apribojantys Tarybos sprendimai būtų pakeisti taip, kad būtų užtikrintas lygiateisis visų Klaipėdos rajono teritorijoje registruotų ir veiklą vykdančių bendruomeninių organizacijų dalyvavimas vietos savivaldos procesuose“, – pareiškiama minėtame kreipimesi.


Tarybos nario mandatas nebebūtų nepajudinamas


Seimo narys Evaldas Jurkevičius siūlo suteikti daugiau galios savivaldybių etikos komisijoms. Politikas, išrinktas Klaipėdoje, pataikė tarsi pirštu į akį. Mat užregistravo Vietos savivaldos įstatymo pataisas, suteikiančias teisę savivaldybių etikos komisijoms siūlyti panaikinti priesaiką sulaužiusio tarybos nario mandatą. Tokia tema labai artima Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos opozicjai, kuri yra skatinusi buvusį bendražygį, veliau tapusį vicemeru Kęstutį Cirtautą, padėti Tarybos nario mandatą. Pasiūlymą opozicija grindė tuo, kad jis buvęs išrinktas partijos Tvarka ir teisingumas sąraše, o vėliau perėjęs į valdančiąją daugumą. Opozicijos nuomone, toks poelgis esąs negarbingas ir nesąžiningas.


Pareiga prisiekti valstybei tarybos nariams įsigaliojo 2011 metų vasarį, išrinkus naująją vietos valdžią. Pradėdamas eiti pareigas tarybos narys privalo prisiekti laikytis įstatymų, politikų elgesio principų ir sąžiningai vykdyti visas prisiimtas pareigas.


Parlamentaro nuomone, įstatyme įtvirtinus atsakomybės už priesaikos sulaužymą mechanizmą bus užtikrinama reali įstatymus sulaužiusio ar kitaip nusižengusio tarybos nario atsakomybė.


Priėmus E. Jurkevičiaus siūlomus pakeitimus, priesaikos sulaužymo tyrimas būtų pradedamas savivaldybės etikos komisijos iniciatyva arba gavus oficialią informaciją apie galimą tarybos nario priesaikos sulaužymą. O komisija įgytų teisę teikti siūlymus savivaldybės tarybai priimti sprendimą dėl kreipimosi į Vyriausiąją rinkimų komisiją panaikinti savivaldybės tarybos nario, sulaužiusio priesaiką, mandatą.


KOMENTARAI


Klaipėdos rajono savivaldybės meras Vaclovas DAČKAUSKAS:


– Vietos savivaldos įstatymo 15 straipsnyje yra pasakyta, kad savivaldybės tarybos etikos komisijos pirmininko kandidatūrą siūlo tarybos mažuma (opozicija). Savivaldybės tarybos posėdžio metu Tarybos mažuma (opozicija) į etikos komisijos pirmininko postą pasiūlė Tarybos narių Algirdo Liaudanskio ir Egidijaus Skarbaliaus kandidatūras. Buvo surengtas balsavimas. Už A. Liaudanskio kandidatūrą balsavo 10 Tarybos narių, o už E.Skarbaliaus kandidatūrą – 14 Tarybos narių. Balsų daugumą surinko E.Skarbaliaus kandidatūra. Jis ir buvo paskirtas etikos komisijos pirmininku. Mano galva, jokių įstatymo ar Savivaldybės tarybos reglamento pažeidimų nebuvo ir negalėjo būti.



Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos valstybės politikų etikos komisijos pirmininkas Egidijus SKARBALIUS:


– Seimo nario pateiktos Vietos savivaldos įstatymo pataisos yra gal ir geru noru grįstos, bet problemos neišsprendžiančios. Visų pirma reikia šnekėti apie etikos komisijos sudarymo ir atstovavimo principą, po to – apie galias.


Mano manymu, etikos komisija turėtų būti sudaryta iš visuomenės atstovų, o ne iš politikų. Jei dominuoja politikai, tai neišvengiamai bet kuris priimtas sprendimas bus kritikuojamas oponuojančios pusės. Sudarius etikos komisiją iš visuomenininkų ir suteikus jai išskirtinę teisę kreiptis ne į tarybą, o tiesiai VTEK dėl tarybos nario atšaukimo. Tokiu būdu iš mirties taško išjudėtų pilietinė teisė ne tik rinkti, bet ir atšaukti tarybos ar Seimo narius.


Valdančioji Tarybos dauguma sunkiai tikėtina, kad kreiptųsi į VTEK dėl savų žmonių pašalinimo ir atvirkščiai – atsirastų galimybė susidoroti su daugumai neįtinkančiais Tarybos nariais.


Šiuo metu mūsų rajono Savivaldybės tarybos etikos komisija turi tik vieną pareiškėją – Klaipėdos rajono gyventoją Vidmantą Plaušką. Komisijos susirinkimo data, kada bus nagrinėjami jo pareiškimai, dar tikslinama.


Parengė Vilija BUTKUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių