Savivaldybėje

Tarybos posėdyje išsaugotos ir rajono, ir rietenų ribos


Ketvirtadienį vykusiame Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos posėdyje politines aistras malšino įtempta darbotvarkė – politikai apsvarstė 83 klausimus. Nors akmenų mėtymo į vieni kitų daržą netrūko, rajono gyventojams opius klausimus Taryba sprendė vieningai. Tik apie pusę ketvirtos išsiskirstę politikai išsaugojo rajono teritoriją kol kas nepatenkindami Neringos savivaldybės prašymo padovanoti dalį Kuršių marių, vėžaitiškiams nepakėlė šildymo kainų ir nudžiugino ugdymo įstaigas leidę prabangą mažinti prailgintos dienos grupes. Iš mirties taško pajudėjo rinkliavos už šiukšles klausimas – politikai apsisprendė nutraukti Savivaldybės ir KRATC sutartį bei rinkliavos administravimą palikti rajono žinioje.


Pasisakė oficialiais pareiškimais


Ketvirtadienį Savivaldybės tarybos posėdyje sprendimus priėmė 26 Tarybos nariai – nedalyvavo tik liberalcentristė Genovaitė Sinskienė. Vos prasidėjus posėdžiui meras Vaclovas Dačkauskas kreipėsi į Tarybos narius socialdemokratų, TS-LKD bei Nepriklausomos frakcijos vardu oficialiai išsakydamas poziciją dėl politinės situacijos Savivaldybėje. Akcentavę, kad nuolatiniai Tarybos nario Kęstučio Cirtauto įžeidinėjimai įvairiose žiniasklaidos priemonėse nedaro garbės nei oponentams, nei gyventojams, politikai atsakingai pareiškė, kad mėginant formuoti valdančiąją daugumą jų atstovaujamose frakcijose niekada nebuvo kalbama apie Tarybos narių papirkinėjimą ir atsiribojo nuo bet kokių oponentų mėginimų įžeidinėti K. Cirtautą.


Į kolegas oficialiai kreipdamiesi Tarybos nariai Egidijus Skarbalius bei Sigitas Karbauskas atkreipė tiek Tarybos, tiek Administracijos dėmesį, jog prieš šį Tarybos posėdį rengiant sprendimus dirbo įvairios Savivaldybės komisijos ir komitetai. Tačiau ne visi Tarybos nariai buvo pakviesti dalyvauti jų darbe. Iš valdančiųjų politikai išgirdo repliką, esą praėjusiame posėdyje opozicija pati nusprendė nedalyvauti ir rūpimus klausimus prieš posėdį galėjo svarstyti bet kuriame iš komitetų. Tad 14 valdančiųjų balsai lėmė, kad bus dirbama pagal numatytą darbotvarkę.


Spalį Tarybos darbas turėtų būti našesnis – šįkart opozicijos atstovais papildyti visi komitetai, deleguoti atstovai į komisijas bei stebėtojų tarybas.


„Nedegančius“ klausimus atidėjo


Didelę posėdžio laiko dalį skyrę Savivaldybės tarybos vidiniams reikalams, politikai vis dėlto priėmė sprendimą pakeisti keletą Savivaldybės reglamento punktų. Ilgai diskutavus iš nuolatinių komisijų sąrašo išbraukta balsų skaičiavimo komisija, kurios esą neprireiks įdiegus elektroninę balsų skaičiavimo sistemą.


Kol kas nepritarta ir Klaipėdos regiono savivaldybių asociacijos steigimui, kurį inicijuoja Klaipėdos regiono plėtros taryba. Nurodoma, kad tokios asociacijos atsiradimą sąlygoja pernai likviduotų apskričių viršininkų administracijų buvusi pareiga atstovauti savivaldybėms tarptautinėse bendradarbiavimo organizacijose. Tarybos narys R. Simonavičius pastebėjo, esą planuojamos steigti asociacijos nuostatai analogiški minėtos Regioninės plėtros tarybos nuostatams. E. Skarbalius patikslino, jog apskritai nėra tokio administracinio vieneto kaip Klaipėdos regionas, tad Tarybos nariui Jonui Dumašiui apibendrinus, jog steigti asociaciją „nedega“, bendru sutarimu klausimo svarstymas atidėtas.


Politikai „pakrikštijo“ beveik trisdešimt rajono gatvių, tačiau patvirtino ne visas detaliųjų planų koncepcijas. Pritarta Administracijos siūlymui Savivaldybės automobilių parką atnaujinti perkant iki devynių vietų turintį autobusą, kurio kaina su PVM neviršytų 110 000 Lt. Patenkintas ir Administracijos direktoriaus Nerijaus Galvanausko prašymas išleisti kasmetinių atostogų. Iki spalio 14 dienos direktorių pavaduos Aivaras Vasylius.


Šiukšles administruos patys


Iš mirties taško pajudėjo visuotinės rinkliavos už šiukšles klausimas. Administracijos direktoriaus pavaduotojas A. Vasylius politikus informavo, kad sudaryta darbo grupė dėl vietinės rinkliavos už atliekų išvežimą nusprendė kreiptis į Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centrą (KRATC) prašant sumažinti rinkliavos administravimo mokestį. Mat Klaipėdos mieste taikomas mokestis tėra 8 litai už toną, o rajonui siūloma suma 27 Lt už šį kiekį. „KRATC atsisakė tenkinti mūsų prašymą. Tačiau pagrindinis argumentas nutraukti koncesijos sutartį yra tas, kad esama sutartis neužtikrina viešųjų erdvių ir esamų nelegalių sąvartynų sutvarkymo. Tai turėtų būti daroma iš Savivaldybės biudžeto, o ne iš rinkliavos lėšų ir sudarytų apie milijoną litų. Dėl to būtų tikslinga sutartį nutraukti ir patiems administruoti rinkliavą bei konkurso būdu išsirinkti vežėją“, – informavo A. Vasylius. KRATC sutikus su sutarties nutraukimo sąlygomis, jos panaikinimą be jokių papildomų klausimų palaimino ir Tarybos nariai. Beje, prieš svarstant šį klausimą, meras V. Dačkauskas dėl galimo viešųjų ir privačiųjų interesų konflikto posėdžių salę paliko. A. Vasylius teigė, kad Tarybai rinkliavos įvedimo klausimas turėtų būti teikiamas kitą mėnesį ir vylėsi, kad pati rinkliava galėtų įsigalioti jau nuo kitų metų sausio 1 dienos.


Vandens neatidavė


Daugiausia diskusijų posėdžio metu kilo svarstant klausimą dėl Savivaldybės ribų keitimo. Neringos savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Gražina Žemaitienė informavo, kad maždaug 1 500 ha rajone esančių marių vandenų prašoma atiduoti Neringai, mat ši Savivaldybė savo administracinę teritoriją nori praplėsti iki Kuršių nerijos nacionalinio parko ribos. Tačiau LR Vyriausybei tokio pasiūlymo negalima teikti, kol su Neringos teritorija besiribojančios Klaipėdos rajono savivaldybės taryba nepriėmė sprendimo keisti savo rajono ribas. Toks pat prašymas dalį teritorijos atriekti teiktas ir Šilutės savivaldybei. Esą tai reikalinga norint pritraukti europinių investicijų Nidos uosto statiniams atnaujinti ir išvengti nesusipratimų, kai uosto statiniai priklauso skirtingoms savivaldybėms. „Pradinis šio sprendimo etapas buvo dar 1995 metais. Ribas keičia Seimas, o liepą Neringoje vykusiame išvažiuojamajame Vyriausybės posėdyje ministras pirmininkas Andrius Kubilius įpareigojo mus suderinti šį klausimą su gretimomis savivaldybėmis“, – teigė G. Žemaitienė.


E. Skarbalius akcentavo, kad rajono ribų lengva ranka dalinti negalima ir šiuo klausimu reikalingos detalesnės diskusijos. Politikai šmaikščiai replikavo, esą atostogaudamas A. Kubilius dviračiu užsuko į Gargždus, tačiau į Savivaldybę nebuvo užėjęs ir jiems pavedimo keisti ribas nedavė. Tad šis klausimas vienbalsiai atidėtas.



Vėžaičiams šildymas nebrangs


Politikai nusprendė atidėti klausimą dėl Vėžaičių gyvenvietei centralizuotai tiekiamos šilumos kainos dedamųjų nustatymo. Norint padengti dujų kainos skirtumą, planuota, kad UAB „Klaipėdos rajono vandenys“ tiekiamas šildymas vėžaitiškiams šiemet brangtų net 23 proc. – vietoje 23,20 ct/kWh be PVM, įkainis kiltų iki 27,90 ct/kWh. Tarybos narys Jonas Dromantas teigė, kad toks įkainio šuolis ir taip šildymo kainų slegiamiems vėžaitiškiams sukeltų skandalą, tad Taryba vienbalsiai pritarė siūlymui dujų kainos skirtumo sąlygotą nuostolį – apytikriai 100 tūkstančių litų kompensuoti arba atidėti amortizacijos laikotarpį.



Merą – į Etikos komisijos nasrus?


Tradiciniais tapusių oficialių Tarybos narių pareiškimų būta ir šį kartą. E. Skarbalius bei S. Karbauskas į kolegas kreipėsi klausdami, kodėl šią savaitę vykusiame Lietuvos savivaldybių asociacijos posėdyje dalyvavo meras V. Dačkauskas. „Prieš kelis mėnesius Taryba savo sprendimu dirbti šioje asociacijoje buvo delegavusi tris kandidatus – S. Karbauską, E. Skarbalių ir G. Sinskienę. Nesuprantama, kodėl, gavęs kvietimą į asociacijos posėdį, meras V. Dačkauskas apie tai nepranešė nė vienam Tarybos deleguotam atstovui ir į posėdį išvyko pats. (..) Kaip vertinti šį Jūsų poelgį – kaip apmaudų nesusipratimą ar sąmoningą sprendimą nesilaikyti nutarimų? Bet kuriuo atveju, manau, kad šis Jūsų poelgis nedelsiant turi būti apsvarstytas Etikos komisijoje. Prašymą svarstyti tokį elgesį Etikos komisijoje parengėme pagal visus teisės aktų reikalavimus ir jį tuoj pat įteiksime“, – teigė E. Skarbalius.


Penktadienį meras V. Dačkauskas „Bangai“ patikslino, kad nesusipratimą sukėlė patys deleguotieji opozicijos atstovai. „Peržvelgėme dokumentus ir išsiaiškinome, kad minėti trys Tarybos nariai Tarybos sprendimu buvo deleguoti į Savivaldybių asociacijos suvažiavimą, bet ne į posėdžius. Suvažiavimas vyko dar gegužės mėnesį. Klaipėdos regionas į asociacijos valdybą yra delegavęs Šilutės merą Virgilijų Pozingį, o asociacijos tarybos posėdžiuose pagal nuostatus dalyvauja savivaldybių merai arba jų įgalioti pavaduotojai. Taigi praėjusį pirmadienį asociacijos tarybos posėdyje dalyvavau teisėtai ir S. Karbausko, E. Skarbaliaus ir G. Sinskienės įgaliojimų nepažeidžiau. Etikos komisijoje manęs svarstyti nėra reikalo“, – paaiškino V. Dačkauskas.


Jolanta VENSKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių