Šefas išbandė gargždiškių skonį

Virtuvės šefas A. Ivanauskas: „Sveikai gyvensenai labai trukdo nesveika aplinka“.

Į susitikimą Gargžduose su žinomu virtuvės šefu Alfu Ivanausku, improvizuojančiu, greitai ir skaniai gaminančiu sveikus valgius, susirinkę vegetarai ir veganai galėjo būti nuvilti. Kulinarijos žvaigždė paneigė mitą, jog kiaulieną valgyti nesveika. Betgi dėl skonio nesiginčijama, o teisę į savo nuomonę turime kiekvienas.

Braškės – ne tik uogienei

Sekmadienį sveikatos festivalyje „Tu gali“ Gargžduose dalyvavęs sveikos mitybos šalininkų garbinamas virtuvės šefas Alfas Ivanauskas dalijosi patirtimi, kaip derinti skirtingus ingredientus, greitai paruošti netikėto skonio patiekalą turint mažai produktų, negailėjo ir kitų patarimų. Jo klausėsi daug jaunimo – susirinko šeimos su vaikais ir kūdikiais.

Pasak A. Ivanausko, naujų patiekalų idėjos gimsta, kai šaldytuvas apytuštis ir svarstai, gaminti iš to, ką turi, ar skubėti į parduotuvę? Jis kalbėjo, kad nereikia turėti firminio patiekalo, bet vieną mėgstamą produktą, pavyzdžiui, mango vaisių. „Reikia žiūrėti į vaisių ir galvoti, ką iš jo galima padaryti. Iš vieno ingrediento pagaminama daug patiekalų derinant kitus“, – nuotaikingai kalbėjo Alfas. Jis užsiminė apie fantastiškas mango ir vištienos salotas. Ir pridūrė, jog ingredientus galima keisti. A. Ivanausko nuomone, lietuviams trūksta kūrybiškumo gaminant valgius.

Jis prisipažino nuo vaikystės domėjęsis valgių gaminimu. Eksperimentai prasidėjo, kai aliejuje iškepė agurką. Paragavo, bet valgyti negalėjo. „Tik po 15 metų išmokau kepti agurkus“, – šypsojosi Alfas.

Garsus virtuvės šefas akcentavo, jog šiuo metu sirpsta braškės, kurios gali būti naudojamos įvairiuose patiekaluose – jų deda ir į salotas. „Stengiuosi šias uogas visur naudoti, – patikino svečias. – Maloni rūgštelė ypatingą skonį suteikia patiekalui. Beje, ananaso ir braškės skonis panašus, todėl gali pakeisti vienas kitą.“

Improvizacijos virtuvėje

A. Ivanauskas griauna mitus, jog neturint produktų, nurodytų recepte, negalima pagaminti patiekalo. „Ingredientus galima keisti – nebūtina sekti receptu, jeigu tai ne konditerija. Gaminant troškinį, salotas, produktus galima keisti – išeis kitoks patiekalas“, – dėstė virtuvės šefas ir patarė nepasiduoti provokacijai, kad tinka tik įprasti ingredientai.

Pasak jo, salotoms tinka špinatai, burokėlių lapeliai, salotų lapai, lapiniai kopūstai, avokadas, mangas, braškės. O jeigu kažko trūksta? Gelbsti salotų padažas, kuriam reikia aliejaus, citrinos, saldumo, druskos, pipirų. Saldumą gali suteikti saldūs vaisiai, pavyzdžiui, bananai, netgi džemas. A. Ivanauskui patinka svarainių sultys, kurios vertinamos pasaulyje, bet lietuviai jas pamiršę. Bet jis pataria padažo negaminti iš kelių ryškaus skonio ingredientų, kaip antai svarainių sulčių nemaišyti su apelsinų. Į padažą aliejų – alyvuogių arba rapso – supilti pabaigoje. „Padažo nepilti ant salotų – valgytojai patys užsipils“, – akcentavo šefas.

Paklaustas, ką daryti, kad kiaulpienių salotos nebūtų karčios, A. Ivanauskas atsakė, kad jis nėra jų gerbėjas ir nėra gaminęs. „Virtuvėje neįmanoma visko išbandyti“, – nuotaikingai atsakė jis.

Sveikiausia, kai pozityvūs aplinkiniai

Į klausimą, kokius prieskonius šefas mėgsta, jis patikino, jog aitriuosius pipirus – vasarą šviežius, žiemą džiovintus. Ir rūkytą papriką. Niekas negali pakeisti šviežio česnako. Vaikystėje nemėgęs kalendros, dabar vertina – deda į salotas. „Neverta valgyti to, ko nemėgsti, bet kartais reikia paragauti ir nemėgstamo produkto, vaisiaus“, – įsitikinęs jis.

A. Ivanauskas dalijosi savo improvizacijų virtuvėje rezultatais. Pasak jo, vanilė puikiai dera su pomidoru, mėta, aitrusis pipiras – su arbūzu. „Apibarstykite arbūzą mėtiniais ledinukais, smulkintu aitriuoju pipiru – pajusite, koks įdomus skonis“, – kalbėjo šefas.

Jis patarė, kaip pagaminti modernius šaltibarščius: sušaldyti burokėlius ir kitas reikalingas daržoves, viską susmulkinti elektriniu smulkintuvu. Masę sudėti į tradiciškai paruoštus šaltibarščius.

Savaip verda ir šiam patiekalui reikalingas bulves. Baigdamas kliukinti, įmeta svogūnų laiškų, krapų, bazilikų ir verda 10 min. Nupylęs vandenį, įdeda sviesto ir uždengęs palaiko. Koks skonis…

A. Ivanauskas prisipažino mėgstantis baltą mišrainę, tik svarbu, kad produktai būtų tinkamai supjaustyti. Jis džiaugiasi valgydamas skanų karbonadą. „Mitas, kad sveikatai blogai valgant kiaulieną. Lašiša neišgelbės nuo vėžio, avokadas nepadės odai išlikti skaisčiai, – kalbėjo jis. – Širdžiai nesveika, kai aplinkos žmonės nesveiki. Sveikiausia, kai supa pozityvūs žmonės.“

Ledai per minutę

Šiems ledams reikia 3 ingredientų: šaldytų uogų ar vaisių mišinio, skysčio – kokoso pieno, grietinėlės, pieno ar kita, saldiklio – cukraus, medaus, agavos sirupo ar kita.

Viską sudėti į elektrinį smulkintuvą su metaliniu peiliu. Įpilti šiek tiek skysčio (juo reguliuojamas ledų tirštumas), įdėti saldiklio, bet naudojant bananus saldinti nebereikia. Viską sutrinti iki vientisos masės. Ledus galima pabarstyti šokolado trupiniais.


Virtuvės šefo A. Ivanausko patarimai

  • Juodieji serbentai tinka visur, kur naudojama citrina.
  • Šviežios, kokybiškos mėsos, žuvies nereikia marinuoti – kepti ar virti iš karto. Apskrudintą žuvį galima užpilti paruoštu padažu.
  • Vištieną marinuoti ne ilgiau nei 2 valandas.
  • Šašlykams mėsą pjaustyti smulkiai, kad reikėtų trumpiau kepti.
  • Mėsą ar žuvį nesveika kepti nei orkaitėje, nei ant žarijų. Sveikiausia – troškinti garuose.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių