Šimtmečio obuolių šventėje – nuotaikingas sambrūzdis

Šimtmečio obuolių šventėje – nuotaikingas sambrūzdis

Ką tik išvirtos obuolienės, gardžiausių pyragų su vaisiais, uogomis ar cinamonu, obuolių sūrio ar net naminio obuolių vyno – pačių įvairiausių gėrybių buvo galima priskanauti į valias šeštadienį vykusioje Šimtmečio obuolių šventėje, į kurią dalyviai žengė pro simbolinius vartus. Pasmaguriavę miestelėnai ir miesto svečiai aikštėje prie Gargždų kultūros centro šoko, dainavo – linksminosi, kas kaip išmanė. Juolab kad dangus tądien buvo toks giedras, kad į namų pusę net žiūrėt nesinorėjo. Beje, šventėje dvelkė ne tik obuoliais, bet ir artėjančiais rinkimais.

Finansavimo negavo

Gargždų kultūros centro direktorė Vaida Skuodienė „Bangai“ pasakojo, kad šventė vyksta jau devintus metus. „Šiemet, skirtingai nei anksčiau, atskira eilute finansavimo negavome. Buvo finansuotas tik etninis projektas, skirtas Rasų šventei. Nepaisant to, jaučiame, kad gargždiškiai laukia šio susiėjimo, jau iš anksto ir receptų žvalgosi. Miestelėnams smagu ateiti, pabendrauti, paklausyti muzikos, užsiprenumeruoti Klaipėdos rajono laikraštį „Banga“. Tad nutarėme tęsti Obuolių šventės tradiciją. Veikė net 14 kiemelių, į juos susibūrė bendruomenės, visuomeninės organizacijos, politinių partijų skyriai ir pan. Nors lėšų jie taip pat negavo, tačiau išsivertė savo pajėgomis. Vaišės buvo suneštinės, visiems užteko“,  – džiaugiasi V. Skuodienė.

Šventėje išsiskyrė gausus būrys socialdemokratų. „Klaipėdos rajono skyrius labai atsinaujino. Žmonės yra aktyvūs ir iniciatyvūs, tad visi noriai prisidėjo prie Obuolių šventės. Užsukusieji į palapinę galėjo ne tik pasivaišinti, bet ir laimės ratą pasukti, išlošti malonių smulkmenų. Kol suaugusieji bendravo, vaikus užėmė animatorius. Tad veiklos buvo visiems pagal poreikius. Labai džiaugiamės, kad mus aplankė ir Seimo narė Rasa Budbergytė“, – dėstė Socialdemokratų partijos Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkė Ligita Liutikienė. Paklausta, ar pati mėgsta obuolius, atsakė: „Labai. Tai patvirtintų ir šeima, ir bičiuliai. Tai vienas iš dažniausiai pasirenkamų mano užkandžių.“

Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešoji biblioteka pasipuošė šimtmečio obuoliu ir visiems užsukusiesiems ne tik pasiūlė pasmaližiauti, pyragų paragauti, bet ir receptų pasirinkti, kad žiemos vakarais patys galėtų skanėstus kepti ir artimuosius džiuginti.

Pasak jos, vienintelis dalykas, ko nepavyko padaryti, pasikviesti profesionalaus, žinomesnio kolektyvo ar atlikėjo. „Kita vertus, žmonių gausa liudija, kad šventė nuo to nenukentėjo, puikiai pasirodė mūsų vietos kolektyvai: Gargždų kultūros centro šiuolaikinio dainavimo studija, Vėžaičių kultūros centro moterų vokalinis ansamblis „Melodija“ ir Priekulės kultūros centro Drevernos skyriaus moterų vokalinis ansamblis „Žvejytės“. Visus linksmino renginį vedusi Zosė – Judrėnų skyriaus teatro režisierė Vilija Norvilienė“, – vardijo naujoji Gargždų kultūros centro direktorė V. Skuodienė.

Kvietinių kaimo bendruomenės pirmininkas Rolandas Bernotas džiaugėsi, kad kvietiniškiai šventėje prisistatė teatrališkai, buvo apgalvota kiekviena įvaizdžio detalė.

Šimtmečio obuolių šventės dalyvių pasveikinti atvyko ir LR Seimo narys Bronius Markauskas, jis aplankė dalyvių kiemelius, pagyrė policijos iniciatyvą pristatyti savo veiklą, akcentuoti saugumo kelyje svarbą.
Gribžinių kaimo bendruomenės komanda su pirmininke Milda Kiaulakiene. Ir obuolienės, ir obuolių vyno, sulčių – nieko jų palapinėj tądien nestigo. Damos galėjo pasipuošti net iš obuolių sėklų suvertais karoliais. „Antrą kartą dalyvaujam, nes norim pabendrauti, pasidžiaugti vienas kitu“, – sakė ji. Gargždų miesto bendruomenės atstovai nestokojo geros nuotaikos ir sakė šventei ruošęsi atsakingai. „Pirmiausia gaminome pyrago mėginį, kuris buvo išragautas, vėliau vėl keptas, per naktį brandintas ir šįryt jums suvaišintas“, – šmaikščiai savo kepinius pristatė gargždiškė visuomenininkė Vida Galinskienė.
 Gausus žiūrovų būrys liudijo tradicinės šventės poreikį. Į Šimtmečio obuolių šventę atvyko net Kakė Makė, kurią pasikvietė visuomeninė organizacija „Bendrai visi“. Tad nestigo norinčiųjų su ja įsiamžinti prie stilizuoto obuolių medžio. Čia pat buvo eksponuojama ir paštininko Zigmanto Sermončio fotografijų paroda, vyko piramidžių statymo iš obuolių varžybos. „Dalyvaujame ne pirmus metus. Smagu susitikti ir pasidžiaugti rudens gėrybėmis“, – kalbėjo Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narys, verslininkas, visuomenininkas Vaclovas Macijauskas.

Sena sodyba būtų tinkamiausia

Anksčiau Obuolių šventė išsiskirdavo įvairiausiomis skulptūromis iš obuolių. Būta ir laivų, ir vežimų, ir animacinių personažų, tačiau šiemet būta tik pavienių improvizacijų obuolių tema. Judrėnų sūriai pasipuošė senelių porele, Medsėdžių bendruomenė – arkliukais, traukiančiais vežimą ir pan.

„Tikra tiesa, šiemet neprašėme pasigaminti skulptūrų – tai reikalauja daug pasiruošimo, kūrybinio įkvėpimo, darbo vakarais. Nebuvo geriausiųjų rinkimų. Tačiau kas turėjo noro, minčių, tas išradingai vis tiek pasipuošė. Prie savo kiemelių atsivežė stilizuotų detalių ir pan.“, – kalbėjo Gargždų kultūros centro režisierius Vaidas Kvedaras. Jonuomone, ateity Obuolių šventei reikėtų ieškoti erdvios sodybos, kur žmonės po senomis obelimis galėtų susinešti stalus, ar tiesiog pasikloti pledus ir bendrauti, kartu maišyti obuolienės puodą, dalytis pyragais ir pan. Sodybos erdvė miestelėnus dar labiau atvertų bendrystei.

Kultūros centro direktorė V. Skuodienė (pirma iš kairės) ir jos komanda įsitikino, kad Obuolių šventė patinka gargždiškiams.

Renginio vedėja – šmaikštuolė Zosė (judrėniškė V. Norvilienė).
Žydintis ir skrybėlėtas Medsėdžių kaimo bendruomenės kiemelis viliojo susirinkusiuosius siūlomu pikantiško skonio šilauogių džemu ir kitomis gėrybėmis. 
„Švenčių niekuomet nebūna per daug, juolab tokių, kurios jau tapo tradicinėmis. Obuolys yra mūsų tautinis vaisius, kuris mums primena, kad turime Tėvynę, savo gimtąją šalį. Paskutinius penkerius metus oras visad būna geras, tad net Dangus laimina šią iniciatyvą“, – šypsodamasi svarstė Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos Liberalų sąjūdžio frakcijos pirmininko pavaduotoja Audronė Balnionienė. Pedagogė, tradicijų puoselėtoja Ilona Tulabienė su šypsena retoriškai klausė: „Kiek galima dirbti? Juk praėjo pirmoji rugsėjo savaitė, reikia ir pailsėti.“

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkas Raimundas Daubaris su bendraminčiais šventėje greitai pyragus, kuriais pavaišino ir Seimo narį B. Markauską, išdalino: „Kepėme per naktį, ir iš kartos į kartą perduotus receptus pritaikėm, ir improvizavom. Svarbiausias ingredientas – obuolys, daug pridėjom, kad žiemai vitaminų nepritrūktume.“ Tačiau, anot jų, svarbu ne tik pasisotinti, bet ir žinių įgyti, tad susirinkusiesiems dalijo politinį leidinį.

Šventėje apsilankiusi Klaipėdos rajono savivaldybės vicemerė Rūta Cirtautaitė teigė, kad dar pernai atkreipė kultūrininkų dėmesį, jog į šią šventę reikėtų pakviesti sodininkų bendrijas, tačiau kultūros darbuotojai šio pasiūlymo neišgirdo. „Mūsų savivaldybėje yra sodininkų bendrijų fondas. Sodininkų bendrijos kreipiasi tai dėl gatvelių, tai dėl nuotekų. Šis fondas tam ir yra skirtas. Tad jei prisidedame prie sodininkų bendrijų infrastruktūros, būtų gražu, kad jie prisidėtų ir prie mūsų Obuolių šventės bendrystės. Prisijungus sodininkų bendrijoms šventė garsintų Gargždus visoje Lietuvoje“, – įsitikinusi vicemerė.

Agnė ADOMAITĖ

A. VALAIČIO nuotr.


Paieška

Naujienlaiškis

Žurnalisto pastabos

Nesame linkstanti smilga

Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė…

Plačiau »

Vilija BUTKUVIENĖ

Bendraukite su mumis Facebook

Savaitės klausimas

Ar leisite vaikus į vasaros stovyklas?