Šiūpariškių paukščių kolekciją papildė auksinis orpingtonas

R. Griauslienė: „Auksinis orpingtonas puošia paukščių pulką.“

Prieš kelerius metus Šiūpariuose įsikūrę Renata ir Darius Griausliai susidomėjo dekoratyviniais paukščiais. Dabar jų ūkelyje – apie 10 veislių egzotiškų vištų ir gaidžių, kelios dešimtys muskusinių ir „butelinių“ ančių, porelė medžioklinių fazanų. Šie augintojai dalyvauja dekoratyvinių ir veislinių paukščių parodose.

„Mums gražu žiūrėti į šį pulką kieme, įdomu stebėti paukščių šeimyninį gyvenimą. Kiekvienas skirtingo charakterio“, – šypsojosi Renata.

Bet dabar ant sniego mėgaujasi tik antys, o egzotiškų veislių vištos ir gaidžiai kiūto tvarte. Jie jautrūs šalčiui, todėl Darius baltą šilkaplunksnį gražuolį gaidį atsinešė užantyje. Patupdė ant rankos, ir šis tupėjo tarsi prilipdytas. Griausliai turi ir kitokių spalvų šių gaidžių. Jų plunksnos švelnios kaip triušio kailis, oda juoda, skiauterė tamsi, graikinio riešuto formos. Pasak šeimininkų, iš to galima atskirti, ar tai veislinis paukštis.

Egzotiškų paukščių pulką šioje sodyboje prieš kelias dienas papildė įspūdingas gaidys – auksinis orpingtonas. Renata jį nusipirko iš draugės už 12 eurų. „Vietoj pernai nugaišusio – pralinksmino 4 šios veislės našles“, – juokavo ji. Ūkelyje tai didžiausias ir gražiausias gaidys. Pasididžiavimas. Atneštas į kambarį ir pastatytas prie eglutės, stovėjo it įbestas. „Tai ramūs paukščiai, – aiškino Renata. – Kuo mažesnis gaidys, tuo aktyvesnis.“

Mažiausias gaidys – auksinis sebraitas tilpo Dariaus delnuose.

Taigi sodyboje puikuojasi kochinkino, orlovo, sebraito, šilkaplunksnių, bramo ir kitų veislių gaidžiai su vištomis. R. Griauslienė apgailestavo, kad praėjusieji buvo nesėkmingi paukščiams – keli nugaišo, tarp jų ir plikakakliai. Ši veislė jiems labai patinka. „Sutemus kitos vištos eina į tvartą, o plikakakliai nakvoja medžiuose. Įspūdinga žiūrėti, kaip jie tupi – tarsi grifai“, – pasakojo Darius.

Paukščiai pažįsta savo šeimininkus. Išėjusį į kiemą Darių pasitinka pulkas vištų ir gaidžių, seka iš paskos. „Gali užšokti ant peties, ir turi vaikščioti su jais“, – juokėsi vyras.

Šiūpariškiai nepyksta ant Griauslių gaidžių už ankstyvą giedojimą „Atvirkščiai – sulaukėme priekaišto, kai uždarius gaidžius kaimynė pramiegojo darbą“, – juokėsi Renata. Pasak jos, tyrimais nustatyta, jog gaidys gieda pranešdamas, kad tai jo teritorija.

Dekoratyviniai paukščiai vis labiau populiarėja. Egzotiškų vištų ir gaidžių įsigyja ir šiūpariškiai. „Patariame užsiauginti patiems, nes užaugintas viščiukas – tarsi šeimos narys“, – kalbėjo R. Griauslienė.

Griausliai turi inkubatorių ir perina viščiukus. Žmonėms siūlo ne jaunesnius nei savaitės, pataria, kaip auginti. Beje, tai nėra pigus pomėgis – lesina traiškytais grūdais, palepina papildais, vitaminais. Savo užaugintų gražuolių mėsos stengiasi nevalgyti. „Mūsų dvylikametis sūnus netgi vištienos atsisakęs“, – prasitarė Renata.

Griausliai yra Lietuvos dekoratyvinių ir veislinių paukščių augintojų Žemaitijos skyriaus nariai. Jie bendrauja, dalijasi patirtimi ne tik su mūsų rajone gyvenančiais dekoratyvinių paukščių augintojais. „Egzotiški paukščiai – tai mūsų gyvenimo dalis“, – šypsojosi R. Griauslienė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių