Skaitytojai skundžiasi

Odontologai nenori dirbti ne tik kaimuose, bet ir Gargžduose


Gargždų PSPC Šeimos medicinos klinikos Odontologijos skyriuje taloną dantims gydyti galima gauti tik kartą per mėnesį. Tą vienintelę dieną nuo pat ankstaus ryto susidaro ilga „gyva“ eilė, bet tik daliai joje laukiančiųjų nusišypso laimė. Todėl ne vienas „Bangos“ skaitytojas kreipėsi į redakciją prašydamas paaiškinti, kodėl mokėdami mokesčius valstybei negali gauti būtinos paslaugos.


Gargždų PSPC vadovai pripažįsta, kad situacija nėra gera, tačiau jie kol kas nieko pakeisti negali, nes viešosiose įstaigose odontologai nenori dirbti.


Trūksta 5 specialistų


Gargždų PSPC Šeimos medicinos klinikos Odontologijos skyriaus vedėjai D. Karalienei ne naujiena pacientų skundai ir nepasitenkinimas. „Iš tiesų situacija yra sudėtinga. Šiuo metu likome trys odontologės iš šešių. Dvi išėjo į motinystės atostogas, viena susirgo, o jas pakeisti nėra kam. Jei nepersigalvos, antroje metų pusėje turėtume sulaukti dviejų jaunų specialisčių“, – vis dėlto viliasi vedėja.


Odontologai nenoriai eina dirbti į viešąsias įstaigas, liaudyje vadinamus „valdiškus“ kabinetus, arba kiek padirbę juose, įsteigia privačius. Gargždų PSPC priklausančios Veiviržėnų ir Agluonėnų ambulatorijos taip pat laukia nesulaukia specialistų, nors jose – puiki stomatologinė įranga, geros darbo sąlygos. Todėl Gargždų odontologams tenka dar didesnis krūvis, nes reikia aptarnauti ir šių gyvenviečių žmones. Trečiadienį, kai lankėmės skyriuje, laukė vaikai su mamomis iš Veiviržėnų. Esant tokiai situacijai, pirmumas teikiamas vaikams, profilaktikos programoms.


„Moku mokesčius, o paslaugos negaunu“


„Gyvoje“ eilėje taip ir negavęs talono į redakciją neseniai atėjo jaunas gargždiškis Aurimas Darkšas. Jis sakė negalįs suprasti, kodėl, kas mėnesį sumokėdamas valstybei 800 litų mokesčių, negali gauti talono, kad ne privačiame, o „valdiškame“ odontologijos kabinete susitaisytų dantis. Beje, kaip jis teigė, privačiame jo su skaudančiu dantimi net nepriėmė. Tad skubią pagalbą gavo „valdiškame“. Bet talono tolesniam gydymui sakė nesulaukęs net „gyvoje“ eilėje. „Pasakė ateiti pirmąją birželio darbo dieną. Bet aš dirbu Klaipėdoje, man nėra paprasta išeiti iš darbo“, – piktinosi vaikinas.


Odontologijos skyriaus vedėja D. Karalienė paaiškino, jog iš tiesų talonus išduoda tik pirmąją mėnesio darbo dieną. Tiems, kuriems pavyksta jį gauti, kitiems vizitams išduoda pats gydytojas. Nors situacija išties yra sudėtinga, nes skyriuje dirba tik trys odontologės, tačiau, D. Karalienės manymu, negalima teigti, kad talonų išvis neįmanoma gauti. „Juk jį gali paimti ir artimieji, jei žmogus tą dieną dirba ir negali pasitraukti iš darbo vietos“, – sakė skyriaus vedėja.


Gydytoja įžeidė


Neseniai į redakciją kreipėsi Marijona Pabrėžienė, kuriai šiame skyriuje odontologė B. Žukauskienė protezavo dantis. Moteris tikino, jog protezas buvo nekokybiškas, bet, pasiskundusi gydytojai, jog negali valgyti, išgirdo pasiūlymą pasitikrinti pas psichiatrą ar pasikonsultuoti su psichologu, o galiausiai pasiūliusi eiti į privatų kabinetą, „jei aš neįtinku“. D. Karalienė patvirtino, jog toks konfliktas įvyko, jo aplinkybės išsiaiškintos, moteriai protezas bus perdarytas. Tačiau, anot D. Karalienės, gydytoja B. Žukauskienė neprisipažįsta tokiu tonu bendravusi su paciente.


Dantų protezavimu rajone užsiima tik šis skyrius ir privatus L. Paulauskienės kabinetas. Beje, pasak Savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyriaus vedėjos L. Kaveckienės, tai vienintelis rajone privatus kabinetas, kuris pasirašė sutartį su Ligonių kasa dėl dantų protezavimo. Kiti privatininkai šio sudėtingo ir itin kruopštaus darbo nenori imtis. Matyt, jie turi pakankamai „lengvesnių“ ir mokesnių pacientų nei pensininkai.


Be prošvaisčių?


Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja L. Kaveckienė pripažino, kad odontologinė pagalba rajono gyventojams yra nepakankama. Svarbiausia priežastis – specialistų trūkumas. Įvertinusi tai, Savivaldybės taryba priėmė sprendimą medikams, atvykstantiems į rajoną, taip pat į Gargždus kompensuoti kelionės išlaidas, tačiau tokia lengvata kol kas laukto efekto nedavė. Savivaldybė iš savo lėšų finansavo vieną etatą Odontologijos skyriuje darbui su vaikais. Pasak L. Kaveckienės, deja, dabar nebėra kam jo užimti, tad sudėtingiau teikti pagalbą ir vaikams.


Vedėjos teigimu, situacija sveikatos apsaugos sistemoje darosi išties labai liūdna, nes trūksta ne tik odontologų, bet ir šeimos gydytojų, kitų specialistų. Todėl svarstoma galimybė nuo kitų metų pradėti įgyvendinti medikų rėmimo programą ir bandyti juos privilioti į rajoną nuomos už butą kompensacijomis ar negrąžinama lėšų dalimi būstui įsigyti.


Irena KASPERAVIČIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių